Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Bratislava

NOVÁ SEDLICA: Vyhľadávaný vrchol Kremenec leží na hranici troch štátov

Na hraničnom vrchu Kremenec v nadmorskej výške 1209,94 m osadili 6.septembra 2000 nový hraničný štátny znak. Trojmetrový monolit zo žuly, ktorý by mal vydržať najbližších 50 rokov, vyviezla na najvýchodnejší bod Slovenska, letka Ministerstva vnútra SR. Na snímke vľavo územie Poľska, vpravo Ukrajina a dole Slovensko. Foto: TASR/Milan Kapusta

Je to zároveň najvýchodnejšie miesto našej krajiny.

Nová Sedlica 26. júla (TASR) - Obľúbeným cieľom turistov je vrchol Kremenec v Národnom parku (NP) Poloniny. Stretávajú sa tu hranice troch štátov - Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Je to zároveň najvýchodnejšie miesto našej krajiny.

Vrchol Kremenca leží vo výške 1221 metrov nad morom v pohorí Bukovské vrchy. Od trojhraničného bodu je však vzdialený niekoľko desiatok metrov. Okrem spomínaných krajín sa tu stretávajú aj tri národné parky, ktoré sú súčasťou Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty. Ide o NP Poloniny, Bieščadský národný park v Poľsku a Užanský národný park na Ukrajine. Dominantou Kremenca je mramorový monument v tvare trojbokého hranolu označujúci trojmedzie v jazykoch susediacich krajín.

Na snímke hraničný stĺp na vrchu Kremenec , ktorý pripomína , že sa tu schádzajú hranice Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Je to najvýchodnejší bod SR. Pod Kremenec je Stužický prales v Národnom parku Poloniny, jeden z pralesov SR zapísaných do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.
Foto: FOTO preTASR – Obecný úrad obce Nová Sedlica


K najvyššiemu vrcholu Bukovských vrchov vyrážajú našinci najčastejšie z Novej Sedlice. Je to najvýchodnejšia obec na území Slovenska. Približne štvorhodinová trasa s cieľom na Kremenci križuje aj prales Stužica, ktorý sa spomína v zozname UNESCO. "V roku 2007 bol spolu s ďalšími troma lokalitami na Slovensku (Rožok, Havešová, Vihorlat) a šiestimi lokalitami na Ukrajine zaradený do Zoznamu svetového prírodného dedičstva pod názvom Karpatské bukové pralesy," informovala TASR Iveta Buraľová zo Správy NP Poloniny.

Hlavnou drevinou starých lesov je buk. "Spolu s jedľou bielou vytvára vzácne bukové a jedľovo-bukové spoločenstvá. Takmer 40 metrov vysoké buky sa dožívajú 150 až 200 rokov. Štíhle, až 50 metrov vysoké jedle sú takmer 300-ročné," priblížila Buraľová. Kremenec je podľa jej slov súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Stužica, kde platí najvyšší - piaty stupeň ochrany prírody. O povinnostiach informujú návštevníkov tabule rozmiestnené na viacerých miestach NP Poloniny.

Od roku 2007 sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO zapísané aj jedinečné prírodné lokality zo severovýchodného Slovenska. Sú súčasťou systému Karpatských bukových pralesov, známeho vzácnymi druhmi rastlín a živočíchov, avšak zároveň starými stromami úctyhodných rozmerov. Na archívnej snímke karpatský prales v Bukovských vrchoch - konkrétne v lokalite zvanej Stužica.
Foto: TASR/Tomáš Doboš


Turista sa po tomto území napríklad nesmie pohybovať mimo vyznačených trás, nesmie v lese rozkladať oheň, poškodzovať vegetáciu či stanovať. "Možnosť prespania na tejto trase poskytuje útulňa na Čierťaži so studničkou na slovensko-poľskej hranici," priblížila Buraľová. Nie priamo Kremenec, ale jeho okolie ponúka pekné výhľady. Z Kamennej lúky (1200,9 m n. m.) možno obdivovať napríklad poľské Bieščady či panorámu NP Poloniny. Od Kremenca asi 45 minút vzdialená Veľká Rawka (1307,2 m n. m.) je takisto obľúbeným miesto. Okrem Bieščad ponúka výhľady aj na Užanský národný park. Láka turistov v zime aj počas leta.

V tejto oblasti pribudne čoskoro novinka pre turistov. "V procese realizácie je vytvorenie medzinárodného náučného chodníka, ktorý bude spájať Veľkú Rawku v Poľsku s Novou Sedlicou na Slovensku. Cezhraničná trasa s 39 zastaveniami bude samoobslužná, s tlačeným turistickým sprievodcom," priblížila Buraľová.

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.