Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. február 2025Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Z 2. piliera vystúpilo viac ako 100.000 ľudí, potvrdil minister práce

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Martin Baumann

Minister zároveň avizoval, že má naďalej záujem otvoriť otázku možného ústavného zakotvenia 1. aj 2. dôchodkového piliera.

Bratislava 14. júna (TASR) – Z 2. dôchodkového piliera vystúpilo viac ako 100.000 ľudí a vstúpilo do neho viac ako 13.000. Uviedol to v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 minister práce Ján Richter (Smer-SD). Zatiaľ nevie povedať, či vystúpili skôr rizikoví sporitelia.

"Túto informáciu zatiaľ nemáme. To bude pre mňa najdôležitejšie. Urobiť analýzu, že aká kategória doterajších sporiteľov zhodnotila svoje pôsobenie a vystúpila. Ak sú to tí, ktorým sme odporúčali, či už z hľadiska veku, alebo príjmu, urobili dobre. Ak sú tam aj iné kategórie, je to ich slobodné rozhodnutie a my ho rešpektujeme," povedal minister.

Jeho predchodca Jozef Mihál (SaS) čísla veľmi komentovať nechce, keďže nejde o definitívne čísla. Tiež ho zaujíma spomínaná analýza. Zároveň vyzval najmä mladých ľudí, aby vstúpili do 2. dôchodkového piliera. Pre nich je podľa Mihála urobený.

Exminister práce kritizoval listovú kampaň, ktorou Sociálna poisťovňa vyzývala sporiteľov na odchod z 2. piliera. Označil ju za "čistú špinavosť", zneužívanie moci a mrhanie peňazí z rozpočtu Sociálnej poisťovne. Šéf poisťovne Dušan Muňko (Smer-SD) by mal podľa Mihála niesť za to zodpovednosť. "Stálo to nemalé peniaze. Je to nehoráznosť. Generálny riaditeľ musí niesť zodpovednosť," vyhlásil.

Minister práce si za Muňkom stojí. "Absolútne stojím za generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne," reagoval Richter. Odmieta vyjadrenia o "špinavostiach". Pripomenul, že v parlamente pri otváraní 2. piliera avizoval zasielanie informatívnych listov. "Urobili sme tak na začiatku otvorenia, urobili sme tak tesne pred uzavretím. Nič viac, nič prekvapujúce. Len to, čo sme sľúbili," zdôraznil Richter.

Mihálovi sa nepáčilo ani to, že Sociálna poisťovňa vyzývala na odchod z 2. piliera aj ľudí, pre ktorých je výhodný a ktorí by v ňom mali zostať. Mihál hovorí o vyháňaní ľudí z 2. piliera. Richter vysvetlil, že listy sa distribuovali všetkým sporiteľom, ktorí sú v 2. pilieri, čo považuje za objektívne. "Každý sporiteľ má právo dostať informáciu a zhodnotiť. To nie je vyháňanie, ale informovanie," vyhlásil Richter. Dodal, že listy boli dopredu konzultované s dôchodcovskými správcovskými spoločnosťami.

Minister zároveň avizoval, že má naďalej záujem otvoriť otázku možného ústavného zakotvenia 1. aj 2. dôchodkového piliera. Chcel by, aby to riešil budúci parlament. "Aby tu bola istota. Áno, budem mať záujem, ak budem pri tom, vyvolať po voľbách diskusiu okolo možného ústavného zákona," prisľúbil Richter s tým, že ústavný zákon by mal potvrdiť súčasnú legislatívu týkajúcu sa 1. a 2. piliera. Je to však podľa neho na dohode s partnermi.

Mihál je za stabilizáciu dôchodkového systému. "Záujem SaS je, aby bol dôchodkový systém stabilný. Občania potrebujú vidieť, že môžu veriť tomuto štátu, pokiaľ ide o garancie ich budúceho dôchodku," vyhlásil. Treba podľa neho robiť aj ďalšie opatrenia v súvislosti s 2. pilierom. "Zákon o 2. pilieri by mal byť neustále vylaďovaný tak, aby dôchodcovské správcovské spoločnosti mohli investovať čo najefektívnejšie a podľa možností s čo najmenším rizikom," uviedol.

LAŠŠÁKOVÁ: Svet sa mení a konzervatívcov v USA zaujíma aj názor R.Fica

Slovenská europoslankyňa nezdieľa kritické postoje viacerých európskych politikov k vystúpeniu amerického viceprezidenta J. D. Vancea na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. (správa, PODCAST, VIDEO)

- Devätnásťročný žiadateľ o azyl zo Sýrie je podozrivý z piatkového útoku nožom v priestore pamätníka holokaustu v berlínskej štvrti Mitte, pri ktorom utrpel vážne zranenia španielsky turista.

- Pápež František druhý týždeň po sebe vynechá tradičnú nedeľnú modlitbu Anjel Pána, keďže sa v nemocnici lieči na obojstranný zápal pľúc, uviedol v sobotu Vatikán.

- Projektom Šanca na návrat 2, ktorého cieľom je najmä zníženie recidívy, prešlo do 28. januára 747 odsúdených.

- Palestínske hnutie Hamas v sobotu v Nusajráte odovzdalo pracovníkom Červeného kríža ďalších troch izraelských rukojemníkov.

- Príhovor premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone ukazuje, ako veľmi opustil Slovensko a záujmy našich občanov.

- Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR vydalo dve výnimky z druhovej ochrany, ktorými povolilo odstrel 15 medveďov na Liptove.

- Opozičná poslankyňa Národnej rady (NR) SR Beáta Jurík (PS) odcestuje do Kyjeva pri príležitosti tretieho výročia začiatku vojny na Ukrajine.

- Vo všetkých slovenských vysokých pohoriach platí v sobotu malé lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce prvému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice.

- Dlhopisy pre bežných občanov, ktoré začne štát predávať začiatkom marca, sú vhodnou investíciou pre konzervatívnych sporiteľov na kratšiu dobu.

- Na území mesta Trnava zaznamenali v roku 2024 výrazný nárast voľne pohodených použitých injekčných striekačiek.

- Počet falšovaných bankoviek odhalených v Nemecku vlani opäť prudko vzrástol a dosiahol najvyššiu úroveň od roku 2017.

- Kancelária vojenského ombudsmana prijala v minulom roku 58 podnetov. Prešetrovala päť z nich. Jeden bol opodstatnený.

- Generačná chudoba vedie k pretrvávajúcemu sociálnemu vylúčeniu a obmedzeným príležitostiam pre deti.

- Palestínske militantné hnutie Hamas v sobotu ráno v Rafahu odovzdalo pracovníkom Červeného kríža dvoch živých izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Slovenský hokejista Juraj Pekarčík zaznamenal gól a dve asistencie v nočnom zápase kanadskej juniorskej súťaže QMJHL.

- Silný vietor sa môže v sobotu vyskytnúť v okresoch Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Významné míľniky v histórii Slovenska si verejnosť len veľmi málo spája aj s osudom či angažovanosťou Rómov.

- Každá obeť má právo na pomoc a je dôležité nebáť sa ohlásiť trestný čin. Uviedla to polícia v súvislosti s Európskym dňom obetí zločinu, ktorý pripadá na 22. februára.