Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Ak idete pracovať do zahraničia, mali by ste sa informovať o poistnom

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Odborníci preto pred odchodom odporúčajú návštevu Sociálnej poisťovne.

Bratislava 26. mája (TASR) - Pri vykonávaní práce či už sezónnej, dočasnej, krátkodobej i dlhodobej v štátoch EÚ, platí európska legislatíva. V prípade práce mimo štátov EÚ platia medzinárodné zmluvy o sociálnom zabezpečení. Uviedli to dnes v Bratislave na stretnutí s novinármi predstavitelia Sociálnej poisťovne (SP).

Podľa odporúčania Michala Omana, vedúceho odboru poistného z bratislavskej pobočky Sociálnej poisťovne, pred prijatím akejkoľvek zárobkovej činnosti v zahraničí by sa mal záujemca informovať v danom štáte o povinnostiach registrácie na sociálne zabezpečenie, platení poistného, nárokoch na dávky sociálneho zabezpečenia, povinnosť registrácie pobytu a pod.

Taktiež pred odchodom za prácou do iného štátu EÚ je dobré sa informovať, či má nejaké povinnosti voči SP na Slovensku, predovšetkým ak je dobrovoľne poistený.

Podľa európskej legislatívy osoba pracujúca v inom štáte EÚ podlieha zákonom sociálneho poistenia a zdravotného poistenia – systém sociálneho zabezpečenia - len jedného štátu EÚ. Znamená to, že je vylúčené povinné poistenie v dvoch štátoch EÚ súčasne. Pravidlá tiež určujú, v ktorom štáte EÚ budú počas práce v inom štáte EÚ zamestnanec, živnostník alebo iná SZČO poistení.

Špecifickým prípadom je vyslanie zamestnancov za prácou do zahraničia, teda dočasné vykonávanie práce zamestnancom v inom štáte EÚ v prospech slovenského zamestnávateľa počas obdobia najviac 24 mesiacov. Pred aj počas vyslania musí existovať priamy vzťah medzi zamestnávateľom a zamestnancom (pracovnoprávny vzťah a povinnosti z toho plynúce), väzba medzi vysielajúcim zamestnávateľom a štátom EÚ, v ktorom má sídlo a možnosť pobočky SP kontrolovať zachovanie podmienok vyslania počas celého obdobia.