Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 30. apríl 2025Meniny má Anastázia
< sekcia Ekonomika

ANALYTIK: Percento čerpania eurofondov sa vníma ako najdôležitejšie

Ilustračné foto Foto: deutschebank.ge

Eurofondy podľa ekonóma prispeli najmä k opätovnému naštartovaniu rastu investícií.

Bratislava 4. januára (TASR) – Slovensko bolo v čerpaní eurofondov úspešné iba čiastočne, prostriedky sa použili na dobré projekty, ale programové obdobie 2007 až 2013 sprevádzalo aj viacero káuz. Uviedli to pre TASR analytici, ktorým chýba nezávislé monitorovanie transparentnosti a efektívnosti využívania európskych fondov.

Eurofondy podľa hlavného ekonóma ČSOB banky Mareka Gábriša prispeli najmä k opätovnému naštartovaniu rastu investícií a investičná aktivita dáva predpoklady na rozvoj do budúcnosti. „Avšak zároveň je aj rizikom, ak zostanú eurofondy jediným stimulom, že po skončení programového obdobia bude nábeh na nové pomalší a investičná aktivita opäť oslabne,“ upozornil.

Poradca pre čerpanie eurofondov Rastislav Mochnacký vníma uplynulé programové obdobie ako priemerné a označil ho za odraz slovenskej reality. K rozumným veciam, na ktoré sa peniaze európskych daňových poplatníkov použili, radí diaľnice či investície do mestskej hromadnej dopravy (MHD) v Bratislave a Košiciach.

Za bizarné projekty financované z eurofondov považuje sociálne podniky, budovanie priemyselných parkov v malých obciach alebo masívne nákupy informačných a komunikačných technológií na univerzitách. „Určite mohli byť použité účelnejšie a Slovensko nevyužilo ich potenciál na väčší modernizačný posun,“ domnieva sa Mochnacký.

Úspešnosť štátu pri čerpaní európskych fondov hodnotí analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli z dlhodobého hľadiska iba ako čiastočnú. Neefektívne mechanizmy transparentnosti a posudzovania projektov, ako aj ich následnej kontroly viedli podľa neho k problémom s viacerými projektmi, napríklad v oblasti dopravy.

„Vo veľkej časti existovalo podozrenie z ovplyvňovania výsledkov a zásahu tretej strany do celého procesu. Hoci došlo k menším pozitívnym zmenám v posledných rokoch, tieto zmeny aj tak nezabránili viacerým kauzám alebo podozrivým prípadom. Ešte stále u nás nefungujú mechanizmy ako etický kódex alebo podobné spôsoby, ktoré by tieto problémy odstránili,“ priblížil Reguli. Je presvedčený, že samotné eurofondy deformujú podnikanie.

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Ivan Kuhn poukázal na to, že zatiaľ čo na propagáciu eurofondov idú milióny eur, na nezávislé monitorovanie transparentnosti a efektívnosti ich využívania nie sú vyčlenené žiadne peniaze. „Môžeme iba zjednodušene skonštatovať, že niečo sa postavilo, niečo sa urobilo, niečo sa rozflákalo a niečo sa ukradlo,“ zhodnotil.

Kuhn si koniec programového obdobia spája s hektickým čerpaním za každú cenu, len aby vláda mohla občanom slávnostne oznámiť čo najvyššie percento vyčerpania pridelenej alokácie. „Pretože, žiaľ, na Slovensku sa v prípade eurofondov za najdôležitejší ukazovateľ považuje percento čerpania. Nie to, ako sa eurofondy použili, ako efektívne a kvalitne sa za ne stavalo alebo nakupovalo zariadenia či služby a ako zmysluplne boli využívané,“ uzavrel.

Nemci držali svoje deti zarúškované a zavreté v dome od čias covidu

Dom neopustili od decembra 2021, uviedli miestne médiá s odvolaním sa na úrady.

- India v stredu na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti. Pakistan k rovnakému kroku pristúpil ešte minulý týždeň v reakcii na rozhodnutie Indie pozastaviť vízové služby pre pakistanských občanov.

- Konkláve kardinálov, na ktorom sa má zvoliť nástupca zosnulého pápeža Františka, budú sprevádzať podobné bezpečnostné opatrenia ako počas jeho pohrebu, ktorý sa odohral uplynulú sobotu.

- Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok (28. 4.) Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur, oznámilo v stredu záujmové združenie španielskych podnikateľov CEOE.

- Holandsko počas summitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v pobrežnom meste Haag, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia.

- Obranca majstrovských Košíc Mislav Rosandič a útočník Sebastián Čederle z vicemajstrovskej Nitry sa pripoja k slovenskej hokejovej reprezentácii v príprave pred tohtoročnými MS.

- Vzduch v lezeckých centrách obsahuje potenciálne škodlivé chemikálie uvoľňované z lezeckej obuvi jej oderom počas lezenia. Ich koncentrácia v niektorých prípadoch presahuje hodnoty namerané na rušnej ulici. Vyplýva to z novej štúdie.

- Národné divadlo Košice pripravilo pre divákov najnovšiu hru oceňovanej britskej autorky Beth Steelovej Kým nepadnú hviezdy. Činohra NDKE ju v celoslovenskej premiére uvedie v piatok (2. 5.) na Malej scéne v réžii Michala Náhlíka.

- Devätnásťročný muž utrpel zranenia pri streľbe v belgickej metropole Brusel, ktorá sa odohrala v noci na stredu. Muž má strelné poranenie ľavého stehna, avšak nie je v ohrození života, uviedol v stredu prokurátor.

- Španielska polícia vyslobodila tri nemecké deti, ktoré boli vlastnými rodičmi držané zatvorené v jednom z domov v meste Oviedo v regióne Astúria na severe krajiny od čias pandémie ochorenia COVID-19.

- Rada Fondu na podporu umenia (FPU) odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry SR Petra Bačinská.

- Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

- Hlavné mesto upozorňuje na výskyt diviaka v Horskom parku v Bratislave. Vyzýva na opatrnosť. Informuje o tom na sociálnej sieti.

- Český prezident Petr Pavel v nedeľu popoludní na Pražskom hrade prijme lídra nemenovanej krajiny, oznámila v stredu jeho kancelária.

- Zdroj agentúry Reuters z prostredia ukrajinskej vlády v stredu uviedol, že Kyjev je pripravený spolu s USA podpísať dohodu o ťažbe nerastných surovín.

- Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.

- Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý nevyhovel návrhu skupiny poslancov z roku 2023. Rozhodnutie prijal súd na stredajšom neverejnom zasadnutí pléna.

- Opozičné PS vyzýva ministerku hospodárstva Denisu Sakovú, aby svoje pozemky v bratislavských Vajnoroch, vedľa tých, na ktorých má byť vybudovaná nová národná nemocnica, previedla v prospech štátu.

- Vyšetrovateľ enviropolície podal prokurátorovi návrh na konanie o dohode o vine a treste na obvineného 48-ročného muža z Prievidze za prečin týrania zvierat.

- Vláda schválila návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve. Zaviesť chce aj príplatok za hodnotenie pedagogického a odborného zamestnanca ako spôsob nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich výkonu a kvality vykonávanej práce.

- Nová Národná univerzitná nemocnica generála Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa má postaviť v Bratislave, bude strategickou investíciou.