Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 23. apríl 2025Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Analýza: Od decembra 2019 stúpli ceny v SR najpomalšie vo V4

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Na Slovensku infláciu ovplyvnili najmä drahšie ceny potravín, ktoré postupne rástli už počas roka 2021, najvýraznejšie však od roka 2022.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Ceny merané harmonizovaným indexom (HICP) vzrástli na Slovensku od decembra 2019 do októbra 2023 o necelú tretinu (31 %). S výnimkou Rakúska (22 %), kde sa inflácia vyvíjala takmer rovnako ako priemer EÚ (21 %), ceny v susedných krajinách rástli v tomto období ešte rýchlejšie. V Poľsku a Česku to bolo o 36 %, v Maďarsku až o 46 %. V aktuálnom ekonomickom prehľade na to upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

"V európskom porovnaní bola kumulatívna inflácia v rokoch 2019 - 2023 jednoznačne najvyššia v Maďarsku. Nasledujú pobaltské štáty, Rumunsko a zvyšok V4. Slovensko skončilo nad priemerom EÚ aj eurozóny. Najmenší rast cien zaznamenalo Fínsko," priblížil inštitút.

Na Slovensku infláciu ovplyvnili najmä drahšie ceny potravín, ktoré postupne rástli už počas roka 2021, najvýraznejšie však od roka 2022. Výdavky na potraviny sú v SR najväčšou položkou v spotrebnom koši spomedzi všetkých okolitých štátov a na celkovom raste cien sa podieľali až 58 %. "Druhým rozhodujúcim faktorom boli energie, tie sa však aj pod vplyvom štátnej pomoci podieľali na raste cien iba 12 %. Ostatné segmenty boli menej významné," vyčíslil ISA.

Vo svojej analýze priblížil, že v Maďarsku infláciu ťahali zo začiatku najmä ceny potravín, neskôr, najmä od januára 2023 ceny motorových palív. Ďalšou významnou položkou zdražovania boli reštauračné služby. V Poľsku išlo zo začiatku o náklady na energie a palivá, ktoré sa na prelome rokov 2021 a 2022 postupne preliali do cien potravín. V Česku ceny rástli najmä kvôli deregulovanému trhu s energiami pre domácnosti a v Rakúsku išlo o širšiu kombináciu spotrebných segmentov najmä bývania, potravín, stravovacích služieb a dopravy.

Pri pohľade aktuálny vývoj je Slovensko podľa ISA v strede porovnávaných štátov. Ku koncu októbra ceny v SR rástli medziročne o 7,8 %. "V Česku však rástli o 9,5 % a v Maďarsku o 9,6 %. Naopak, pomalší rast zaznamenali v Rakúsku (4,9 %) a Poľsku (6,3 %). Najčerstvejšie údaje sú z novembra 2023, keď medziročná inflácia v eurozóne spomalila z 2,9 na 2,4 % a na Slovensku zo 7,8 na 6,9 %," doplnil inštitút. Za štáty mimo eurozóny zatiaľ novembrové čísla nie sú dostupné.

NA SLOVENSKU BUDE PRE ÚMRTIE PÁPEŽA V SOBOTU ŠTÁTNY SMÚTOK

Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h.

- Na Slovensku bude v sobotu (26. 4.) štátny smútok. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka, ktorý mal mimoriadny vplyv na verejný život v SR. Štátny smútok potrvá od 8.00 do 18.00 h. Návrh na jeho vyhlásenie schválila vláda na stredajšom rokovaní.

- Koaličný Hlas-SD súhlasí s vykonaním analýzy vzoriek vakcín proti ochoreniu COVID-19, ako to navrhol premiér Robert Fico. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol podpredseda Hlasu-SD a minister školstva Tomáš Drucker. Nemyslí si, že ide o mrhanie prostriedkami.

- Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) apeloval na rešpektovanie záverov Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) v prípade postupu ochranky pri atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) i uniknutého videa zadržaného atentátnika Juraja C.

- Anglická rocková skupina The Cure oznámila vydanie albumu, ktorý bude obsahovať remixy piesní z jej najnovšej štúdiovej platne Songs of a Lost World (2024).

- Otvorenú rakvu s telom zosnulého pápeža Františka vystavili v stredu v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, kam ju preniesli z Domu sv. Marty, kde počas svojho pontifikátu býval a kde na Veľkonočný pondelok aj zomrel.

- Talianska metropola Rím sa pripravuje na očakávaný nápor pútnikov, ktorí sa budú chcieť rozlúčiť so zosnulým pápežom Františkom alebo sa osobne zúčastniť na sobotňajších pohrebných obradoch.

- Vodič žeriavu na diaľnici D1 v smere z Bratislavy do Senca nedosahoval minimálnu rýchlosť. Za tento priestupok dostal pokutu a bola mu zakázaná ďalšia jazda po diaľnici.

- Most v severovýchodnej časti čínskej metropoly Peking v štvrti Šun-i sa v stredu ráno zrútil po tom, čo jeho konštrukciu zachvátil požiar.

- Pri ruskom dronovom útoku na mesto Marhanec v ukrajinskej Dnepropetrovskej oblasti zahynulo deväť ľudí a najmenej 30 ďalší utrpeli zranenia.

- Pri požiari rodinného domu v obci Tichý Potok v okrese Sabinov, ku ktorému došlo v noci na stredu, bola nájdená mŕtva osoba.

- Vláda sa po dvojtýždňovej prestávke zíde opäť na stredajšom rokovaní. Zaoberať sa bude i vyhlásením štátneho smútku na sobotu (26. 4.). Dôvodom je úmrtie pápeža Františka. Štátny smútok by mohol byť vyhlásený od 8.00 do 20.00 h.

- Viac ako 200.000 ľudí by mohlo v sobotu prísť na Námestie sv. Petra vo Vatikáne pri príležitosti pohrebu pápeža Františka, uviedol v utorok na základe odhadov Výbor pre verejný poriadok a bezpečnosť pod vedením talianskeho ministerstva vnútra

- Oravou sa v utorok popoludní prehnala intenzívna búrka, ktorej následky v obci Babín v okrese Námestovo pomáhajú odstraňovať aj hasiči.

- Ruský prezident Vladimir Putin údajne Spojeným štátom ponúkol zastavenie bojov na Ukrajine pozdĺž súčasných frontových línií.

- Vo Zvolenskej Slatine po lokálnej búrke zatopilo viaceré pivnice rodinných domov, interiéry i dvory.

- Čínsky minister zahraničných vecí Wang I vyzval Britániu a Európsku úniu (EÚ), aby chránili multilaterálne obchodné systémy.

- Prezident Volodymyr Zelenskyj pripustil, že Ukrajina by v prípade uzavretia prímeria bola pripravená aj na priame rokovania s Ruskom.

- V muničnom sklade východne od Moskvy nahlásili silný výbuch. Explózia bola údajne zapríčinená požiarom, ktorý vznikol „porušením bezpečnostných predpisov“.

- Vláda by mohla požiadať Slovenskú akadémiu vied o vypracovanie kvantitatívnej analýzy na prítomnosť DNA a ďalších látok vo vybraných vzorkách vakcín proti ochoreniu COVID-19. S takýmto návrhom chce na stredajšie rokovanie kabinetu prísť premiér Robert Fico.