Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 22. apríl 2025Meniny má Slavomír
< sekcia Ekonomika

BBC predkladá niekoľko možných scenárov vývoja gréckej dlhovej krízy

Ilustračné foto. Foto: TASR

Prieskumy naznačujú, že väčšina Grékov chce radšej zostať ako odísť z eurozóny, ale tieto prieskumy sa uskutočnili ešte pred vyhlásením referenda.


Brusel/Atény 30. júna (TASR) - Gréci 5. júla v referende rozhodnú o ďalšom osude krajiny. Buď akceptujú reformy, ktoré od nich požadujú veritelia, alebo ich odmietnu. Premiér Alexis Tsipras odporučil Grékom, aby povedali reformám "Nie". Európski lídri zase Grékom odkazujú, že si v referende budú vyberať medzi zotrvaním, alebo odchodom z eurozóny. Britský portál BBC sa v tejto súvislosti zamýšľa nad viacerými možnými scenármi ďalšieho vývoja v Grécku.

1. Dohoda na poslednú chvíľu. Túto možnosť preferujú veritelia. Grécko by tak zostalo členom bloku a splácalo svoje dlhy. Ale akákoľvek dohoda, vďaka ktorej by Gréci mohli načas, teda dnes do polnoci SELČ splatiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) takmer 1,6 miliardy eur, už nie je možná.

No ak by sa aj Gréci s veriteľmi dohodli, že obnovia rokovania o reformách a záchrannom programe, mnohé vlády v eurozóne sa budú len s nechuťou podieľať na finančnej pomoci Grécku, pričom niektoré z nich bude čakať tvrdý boj za presadenie dohody v národných parlamentoch.

2. Gréci povedia "Áno" reformám. Ďalšou možnosťou ako udržať Grécko v eurozóne je schválenie podmienok záchranného programu v referende. Nasledovať bude približne rovnaký postup ako v predchádzajúcom prípade. "Áno" voličov však spôsobí vážny problém gréckej vládnej strane Syriza, ktorá im odporúčala, aby podmienky veriteľov odmietli.

Prieskumy naznačujú, že väčšina Grékov chce radšej zostať ako odísť z eurozóny, ale tieto prieskumy sa uskutočnili ešte pred vyhlásením referenda.

A vynára sa ďalší problém pri oboch scenároch: Uverí zvyšných 18 členov eurozóny, že grécka vláda na čele s krajne ľavicovou stranou Syriza nielen sľúbi, ale aj uskutoční dohodnuté reformy?

Okrem toho, ak premiér Tsipras, ktorý vyzval voličov, aby povedali v referende "Nie", pri opačnom výsledku v podstate prehrá, utrpí tým jeho povesť a dôveryhodnosť a je možné, že rezignuje.

A čo sa stane, keď Gréci vyhovejú premiérovi a v referende odmietnu dohodu s veriteľmi?

3. "Nie" a chaotický odchod z eurozóny. Dlhé obdobie neistoty a krízy sa skončí odchodom Grécka z menového bloku a návratom k národnej mene, drachme. Pravdepodobne bude nasledovať chaotický sled udalostí. Grécke banky skrachujú a Európska centrálna banka (ECB) ich už nebude financovať. Kapitálové obmedzenia aj reštrikcie pri manipulácii s bankovými účtami ešte viac poškodia grécku ekonomiku, ktorá sa tento rok znova prepadla do recesie.

Vláda začne zásobovať krajinu národnou menou, aby opäť naštartovala bankový systém a udržala ho v chode. Drachmu však čaká devalvácia a tá spustí rast inflácie, keďže ceny dovážaných produktov stúpnu. Možno očakávať aj spory ohľadne finančných aspektov obchodných zmlúv: ktorú z mien aplikovať - euro alebo drachmu? Vláda možno rýchlo zavedie legislatívne zmeny, aby túto otázku vyriešila.

4. "Nie" a riadený odchod z eurozóny. Ten bude síce menej ničivý, ale klienti bánk musia aj v tomto prípade očakávať straty z hodnoty svojich peňazí pri ich prevode z eura na drachmu.

Otázkou však v oboch prípadoch záporného výsledku referenda ostáva, ako to bude s členstvom Grécka v Európskej únii (EÚ).

Jeden z právnikov ECB v roku 2009 napísal: "Odchod členského štátu z menovej únie bez paralelného odchodu z EÚ by bol z právneho hľadiska nepredstaviteľný".

Ale čo ak Grécko nebude chcieť odísť aj z EÚ, čo je veľmi pravdepodobné. Európska únia nemá procedúru na vylúčenie svojho člena. A ak aj ostané štáty budú chcieť, aby Grécko zostalo v EÚ, čo potom? Môžu zmeniť európske zmluvy, ale to je veľmi zložitý a zdĺhavý proces, keďže v niektorých štátoch ich musia schvaľovať voliči v referende. Ďalšou možnosťou je nechať to zatiaľ tak a pokračovať aj bez právneho základu.

A vynárajú sa aj ďalšie otázky: Ak Grécko odíde z eurozóny, aké dôsledky to bude mať pre zvyšných členov bloku. V roku 2012, keď sa tiež hovorilo o možnom odchode Grécka, sa viaceré tzv. okrajové štáty, ktoré nemali v dobrom stave verejné financie, ocitli pod veľkým tlakom dlhopisových trhov. Dnes je toto riziko menšie vďaka ECB, ktorá spustila nový program - masívny nákup dlhopisov eurozóny.

Z dlhodobého hadiska však môže odchod Grécka z eurozóny vyslať signál, že členstvo v menovej únii nie je večné, ako bol pôvodný zámer. Takže štáty bloku, ktoré sa v budúcnosti dostanú do problémov, môžu pocítiť ešte horší tlak finančných trhov, ktoré budú hnať výnosy z ich dlhopisov nahor práve v reakcii na osud Grécka.

Utorok bude oblačný, miestami sa môže objaviť dážď

Teploty vystúpia na 18 až 23 stupňov C.

- Najmenej traja ľudia utrpeli zranenia pri masívnom dronovom útoku ruských síl na ukrajinské čiernomorské prístavné mesto Odesa. Útok, ku ktorému došlo v pondelok večer, spôsobil viacero požiarov a poškodil civilnú infraštruktúru.

- Dnes bude prevažne oblačno, miestami prehánky. Teploty 18 až 23 stupňov C.

- Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania sa zúčastnia na pohrebe pápeža Františka v Ríme. Trump to potvrdil v pondelok na svojej sociálnej sieti Truth Social.

- Pri dopravnej nehode medzi obcami Medzibrod a Slovenská Ľupča, ku ktorej došlo popoludní, zomrelo maloleté dievča.

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.