Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

V roku 2017 sa v SR vyrobilo viac ako 1,025 milióna automobilov

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov, vlani si prvenstvo udržalo s počtom 189 vozidiel.

Bratislava 16. januára (TASR) - V roku 2017 sa na Slovensku vyrobilo podľa predbežných výsledkov v automobilových závodoch Volkswagen (VW) Slovakia, Kia Motors Slovakia a PSA Group Slovakia viac ako 1,025 milióna vozidiel. Informovali o tom v utorok na tlačovej konferencii predstavitelia Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR. V roku 2016 sa v SR vyrobilo približne 1,04 milióna automobilov.

Podiel výroby automobilov na celkovej priemyselnej produkcii na Slovensku dosiahol 44 % a automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte SR podieľal 35 %. Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov, vlani si prvenstvo udržalo s počtom 189 vozidiel.

"Tento rok však bude kritický z hľadiska udržateľnosti a konkurencieschopnosti kľúčového sektora našej ekonomiky. Pokiaľ však neodstránime hlavné bariéry v automotive sektore, tieto výsledky sa nepodarí dlhodobo udržať a výkonnosť tohto odvetvia začne klesať," povedal prezident ZAP SR Juraj Sinay.



"Rok 2018 označujeme za kritický preto, že sme presne identifikovali, že tie parametre, ktoré definovali konkurencieschopnosť SR pre investorov v rámci automobilového priemyslu, sa začínajú dostávať do hraničných oblastí. Je to nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a sú to možno niekedy aj rozumné snahy o zvyšovanie mzdových nákladov. Lenže vychádzajúc z toho, že zahraničné matky tu majú dcérske firmy, tak pridaná hodnota jednoznačne bola aj to, že mzdové náklady boli na takej úrovni, na akej boli. A tieto dva parametre začínajú byť kontraproduktívne v súvislosti s rozhodovaním o nových investíciách," podčiarkol Sinay.

Kľúčovým problémom automobilového odvetvia podľa ZAP SR zostáva akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, nefunkčný vzdelávací systém, ktorý by pripravoval mladých ľudí pre potreby trhu práce. ZAP SR preto okrem iného spracoval podklady pre vznik projektu rekvalifikácie 5000 pracovných síl pre automobilový priemysel ročne na nadchádzajúce štyri roky, aktívne participoval na implementácii duálneho systému vzdelávania prostredníctvom Rady vlády SR pre odborné vzdelávanie a prípravu. Okrem toho v rámci propagácie technického a prírodovedného vzdelávania realizoval Automobil Junior Akadémiu a pokračoval v projekte SPICE a udeľovaní ceny ZAP SR za najlepšiu diplomovú prácu.

V roku 2018 chce ZAP SR participovať na realizácii projektu cielených rekvalifikácií potrieb trhu práce a priemyslu, chce aktívne pôsobiť pri revitalizácii národného projektu duálneho vzdelávania, plánuje realizovať svoju stratégiu pri transformácii vysokého školstva, akreditáciu a zavedenie programu "profesijný" bakalár do študijných programov predovšetkým technických vysokých škôl.

K ďalším prioritám bude tento rok patriť aj snaha o vytváranie prostredia pre efektívne fungovanie priemyslu na Slovensku, vytváranie podmienok pre širokú spoluprácu a dialóg medzi firmami automobilového priemyslu a výskumno-vývojovými pracoviskami, dohľad nad procesom implementácie a prípadnej zmeny zákona o odpadoch tak, aby nepoškodil firmy automobilového priemyslu, iniciovanie dialógu o rozsahu a formách stimulácie rozvoja mobility založenej na alternatívnych pohonoch a príslušnej infraštruktúry.

ZAP SR vznikol v roku 1993 ako dobrovoľné združenie právnických osôb (spoločností, podnikov, výrobných družstiev a ďalších právnych subjektov). Je členom európskej asociácie výrobcov automobilov ACEA. Momentálne zastupuje záujmy 205 právnych subjektov, ktoré pôsobia v oblasti výskumu, vývoja, výroby a predaja automobilov, motocyklov alebo ich súčastí, dovozu motorových vozidiel, projekcie a výroby náradia pre automobilový priemysel a prípravy odborníkov v rámci odvetvia automotive. Automobilový priemysel generuje 13 % hrubej produkcie Slovenska, svojimi aktivitami ovplyvňuje priamo a nepriamo viac ako 250.000 pracovných miest a podieľa sa 35 % na celkovom exporte SR.