Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Británii potrvá niekoľko rokov, kým dosiahne obchodnú dohodu s EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rokovania o obchode v rámci EÚ sú pomerne zdĺhavé, môžu sa ťahať až do roku 2020. A ďalších 18 mesiacov, a možno aj viac, zaberie proces ratifikácie.

Londýn 22. februára (TASR) - Británii potrvá niekoľko rokov, kým dosiahne obchodnú dohodu s Európskou úniou (EÚ), možno až v lete 2020. A jej ratifikácia môže zabrať ďalších pár rokov. Upozornil na to dnes Ivan Rogers, bývalý britský veľvyslanec pri EÚ, členov parlamentného výboru pre brexit.

Podľa neho dokonca aj keby sa obe strany dohodli na paralelnej diskusii o prechodnej dohode a dohode o obchode, ktorá by začala už tento rok, rokovania o obchode v rámci EÚ sú pomerne zdĺhavé. Môžu sa ťahať až do roku 2020. A ďalších 18 mesiacov, a možno aj viac, zaberie proces ratifikácie.

Dodal, že obe strany by sa eventuálne počas dvoch rokov od aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy o odchode krajiny z EÚ, mohli dohodnúť na tom, čo by mala budúca dohoda o voľnom obchode pokrývať. Ale aj keď bude existovať takýto rámec, nie je možné odhadnúť, čo sa stane, keď Británia z EÚ vystúpi.



Rogers poslancom povedal, že môžu len dúfať, že obe strany budú chcieť čo najširšiu dohodu, ktorá sa bude týkať ako obchodu s tovarmi, tak celého sektora služieb.

A varoval, že dôsledky návratu k pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO) po brexite, čo znamená zavedenie ciel, by boli desivé.

Môže sa tiež stať, že Británia sa v zásade dohodne s EÚ na voľnom obchode s tovarmi a službami, ale niektoré štáty únie možno nebudú chcieť, aby dohoda pokrývala všetky sektory služieb. Pre Britániu je napríklad kľúčový finančný sektor, ktorý môže veľa stratiť, ak príde o voľný prístup na európsky trh.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.