Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Britský súd rozhodol, že brexit musí odobriť parlament

Na archívnej snímke (vľavo) britská premiérka Theresa Mayová. Foto: TASR/AP

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že premiérka Theresa Mayová nemôže oficiálne požiadať o vystúpenie z EÚ bez súhlasu britského parlamentu.

Brusel 3. novembra (TASR) – Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že premiérka Theresa Mayová nemôže oficiálne požiadať o opustenie EÚ bez súhlasu britského parlamentu. Informoval o tom dnes server britského denníka Independent.

Rozhodnutie súdu pre britskú vládu znamená, že s brexitom budú musieť súhlasiť aj poslanci. V tom prípade by Mayová - vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu -zrejme nestihla podať žiadosť o odchod z Únie do konca marca 2017, ako to plánuje urobiť.

Britská premiérka sa k tomuto termínu opakovane zaviazala, naposledy to sľúbila únijným lídrom pred dvoma týždňami na summite v Bruseli.

Redaktor BBC Norman Smith zdôraznil, že sa ešte musí vyjasniť, či stačí, ak poslanci brexit jednoducho odhlasujú, alebo či treba k tejto veci schváliť celú novú legislatívu. "Ak sa rozhodnutie súdu nezmení, rozhodovanie v parlamente by mohlo trvať celé mesiace," uviedol Smith.

Verdikt súdu ešte nie je konečný, britská vláda sa proti nemu odvolala a konanie pred súdom by mohlo pokračovať už o mesiac. Vláda nevylúčila možnosť, že by prípad mohol skončiť na Európskom súdnom dvore.


Rozdielne názory na právomoc vlády


Mayová zastáva názor, že vláda má právomoc požiadať o odchod z Európskej únie na základe výsledkov referenda. Jej kritici si naopak myslia, že o brexite by mal rozhodnúť parlament.

Postoj Mayovej napadla na súde skupina navrhovateľov na čele investorkou Ginou Millerovou, informovala agentúra DPA. "Rozhodnutie súdu je víťazstvom parlamentnej demokracie," vyhlásila po verdikte Millerová.

Podobne sa vyjadril aj líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn, ktorý si myslí, že rozhodnutie o brexite by malo byť čím skôr na programe parlamentu. Labouristi v kampani pred referendom o brexite podporovali zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Niekdajší líder britských euroskeptikov Nigel Farage zo strany UKIP označil rozhodnutie súdu za zradu voličov. Avizoval, že ak Londýn neopustí EÚ do roka 2019, ako je naplánované, vráti sa naplno späť do politiky.

Europoslanec Nigel Farage
Foto: TASR/AP


Predpokladá, že v prípade hlasovania v parlamente by odporcovia brexitu prehlasovali stúpencov odchodu z Únie, uviedol server britskej televízie BBC. Farage po júnovom referende odstúpil z čela strany UKIP, teraz ju dočasne vedie, kým nebude mať riadne zvoleného predsedu.

Mayová chce aktivovať článok 50 Lisabonskej dohody do konca marca, čím sa oficiálne začne dvojročný proces odchodu Británie z EÚ. V tom prípade by Spojené kráľovstvo stihlo opustiť Úniu ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na máj 2019.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie rozhodli britskí voliči v júnovom referende. Za odchod Británie z Únie hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených. Účasť na referende bola pomerne vysoká, dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.


Sulík: Britský parlament si nedovolí hlasovať proti vôli miliónov voličov



Členovia britského parlamentu si nedovolia väčšinovo hlasovať proti rozhodnutiu voličov opustiť Európsku úniu, povedal pre TASR slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík. Reagoval tým na dnešné rozhodnutie súdu, na základe ktorého by mala žiadosť Londýna o odchod z EÚ podliehať schvaľovaniu v britskom parlamente.

"Poslanci si nedovolia hlasovať proti, lebo obrovský počet ľudí bol za brexit," vyhlásil Sulík. Dodal, že kým v britských parlamentných voľbách získava víťazná strana obvykle približne 11 miliónov hlasov, v júnovom referende o členstve Británie v EÚ hlasovalo až 17 miliónov voličov, čo nie je možné ignorovať.

slovenský poslanec Európskeho parlamentu (EP) a predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík
Foto: TASR


Podľa Sulíka je názor občanov vyjadrený v plebiscite dostatočný na to, aby vláda mohla konať: "Ja osobne si nemyslím, že keď padne v referende rozhodnutie, že by poslanci mali do toho ešte rozprávať." Upozornil, že ak budú európski politici ignorovať vôľu voličov, netreba sa potom čudovať nárastu preferencií extrémistických strán.

Europoslanec si myslí, že Spojené kráľovstvo nemá dôvod zostať v Únii, ktorá na tzv. brexit sama doplatí. "Nechceli Schengen, nechceli euro, akurát platia miliardy do spoločného rozpočtu," zhrnul Sulík. Obáva sa, že brexit môže pocítiť aj Slovensko, napríklad v podobe vývozných ciel, ak by Londýn opustil spoločný európsky trh.

Iný názor vyjadril poslanec EP Eduard Kukan, ktorého dnešné rozhodnutie britského súdu neprekvapilo. "Parlament by mal mať právo rozhodovať a kontrolovať vládu v takej kľúčovej otázke, ako je rokovanie o brexite," vyhlásil europoslanec.

Kukan súhlasí so Sulíkom v tom, že treba rešpektovať názor britských voličov a očakáva, že v tomto duchu rozhodnú aj britskí zákonodarcovia. Myslí si, že zapojením parlamentu sa dostane vláda Theresy Mayovej počas rokovaní o odchode z EÚ pod väčší tlak.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ rozhodli britskí voliči v júnovom referende. Za odchod Británie z Únie hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených. Účasť na referende bola pomerne vysoká, dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.