Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Čínsky fond CIC hľadá v Nemecku vhodné objekty na nákup

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V dôsledku slabého eura rastie teraz počet prevzatí európskych firiem podnikmi z ľudovej republiky.

Peking 21. decembra (TASR) - Štátny fond China Investment Corporation (CIC), ktorý disponuje 750 miliardami USD (692,14 miliardy eur), hľadá v Nemecku nové vhodné investičné ciele. Informuje o tom DPA. V dôsledku slabého eura rastie teraz počet prevzatí európskych firiem podnikmi z ľudovej republiky.

"Obzeráme sa po rozličných objektoch," denník Handelsblatt v dnešnom vydaní citoval hlavného investora CIC Li Kche-pchinga. Veľmi zaujímavé sú podľa neho firmy, ktoré sa zaoberajú priemyselnou témou 4.0, ide o spojenie výroby a digitálneho sveta.

Peniaze, ktoré má CIC pod kontrolou, by mu stačili na prevzatie niektorého z veľkých nemeckých koncernov. Li však rozptýlil obavy, že by sa chcel fond zamiešať do bežného podnikania nemeckých firiem. "Neusilujeme sa o priamu kontrolu firiem, ktoré máme vo svojom portfóliu," dodal manažér.

Čína založila fond v roku 2007 preto, aby mala kde ukladať časť prebytku svojich devízových rezerv. Peking sa rozhodol fondom znížiť závislosť od amerických štátnych dlhopisov. Napriek tomu do nich investoval okolo 3,7 bilióna USD.

CIC nie je jedinou čínskou inštitúciou, ktorá má hlad po nemeckých a európskych firmách. Podľa údajov čínskeho ústavu Merics v Berlíne dosiahli vlani investície Pekingu na našom kontinente takmer 18 miliárd USD. Na porovnanie: V polovici prvého desaťročia tohto storočia boli tesne nad nulou.

Od roku 2000 do konca roku 2014 sa podieľali čínske podniky v Európe na viac ako tisícke fúzií, založení nových firiem a prevzatí. Do prenikania na kontinente vložili 46 miliárd eur.

Najväčšou akvizíciou Číňanov v Nemecku bola investícia Lenova do výrobcu počítačov Medion. Vynaložili na ňu 530 miliónov eur. Získanie kontroly nad dodávateľom pre automobilový priemysel Hilite stálo vlani výrobcu lietadiel AVIC 473 miliónov eur. Spoločnosť Weichai Power zaplatila v roku 2012 za strojársky a logistický koncern Kion 467 miliónov eur.

(1 EUR = 1,0836 USD)