Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Ekonomika

DULEBA: V Európe sú dve energetické identity, potrebná je komunikácia

Na snímke riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba. Foto: TASR - Jakub Kotian

Pripomenul, že všetky vplyvné zelené strany vznikli v západnej Európe, a čo sa im podarilo za posledných 30 rokov, je vidno najmä na osude jadrovej energetiky a na rozhodnutí Nemecka ohľadne využívania jadra.

Jasná 12. októbra (TASR) – V Európe existujú dve energetické identity, jedna v západnej Európe, druhá v našom regióne. Zemný plyn má štandardné stabilné miesto v tzv. energetickom mixe, ale jeho perspektíva sa bude zužovať. Na konferencii Energofórum to dnes v panelovej diskusii Pozícia zemného plynu v energetickom mixe povedal riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) Alexander Duleba.

"Ide o generáciu neskorších štyridsiatnikov a skorších päťdesiatnikov, ktorá je úplne iná v západnej Európe a úplne iná v našej časti sveta. My sa delíme nielen na základe rozdielnych pohľadov na migračnú politiku či problém s dvojakými štandardami potravín. Keď sa pozrieme na energetiku, vidíme, že v tejto generácii sú úplne iné hodnotové východiská," vysvetlil Duleba s tým, že v západnej Európe ide o deti bývalých hippies, ktoré sa narodili v druhej polovici 60. a v prvej polovici 70. rokov. "S 'materským mliekom' sa dozvedeli, že uhľovodíky a jadro sú niečo zlé. To je hodnota a hodnotách sa nediskutuje. Môžete mať x racionálnych argumentov v prospech racionálneho riešenia, ale hodnota je niečo, o čom nepochybujete," dodal Duleba.

Pripomenul, že všetky vplyvné zelené strany vznikli v západnej Európe, a čo sa im podarilo za posledných 30 rokov, je vidno najmä na osude jadrovej energetiky a na rozhodnutí Nemecka ohľadne využívania jadra. "Až 80 % občanov Nemecka si myslí, že jadro je zlé a je ho potrebné odstrániť. Keď Merkelová zistila, že väčšina verejnej mienky je za odstavenia jadra, nešla do konfliktu s verejnou mienkou, ako v prípade migračnej politiky či politiky voči Ukrajine, myslí si riaditeľ SFPA.

"Sú ochranári, ktorí veria, že je možný udržateľný rast pri rozumnom využívaní existujúcich zdrojov hlavne energetických. Ale sú zelení, ktorí tvrdia, že svet je konečný, má konečné zdroje a nie je možný nekonečný pozitívny rast. Preto radia prehodnotiť všetko. Je to ideológia. To je problém energetiky ako takej, je to sektor ekonomiky, kde je možno najviac politiky a ideológie," skonštatoval.

Okrem ideologického odmietania fosílnych palív Duleba poukázal aj na reálne klesajúcu spotrebu zemného plynu. Napríklad Ukrajina v roku 1991 spotrebovala 118 miliárd kubíkov plynu, minulý rok len 33 miliárd, čo predstavuje viac ako sedemnásobný prepad za 25 rokov.

Spotreba podľa neho stagnuje alebo mierne klesá aj na Slovensku, napriek hospodárskemu rastu. "To je jednoducho realita. Druhá objektívna realita hovorí o tom, že môžeme hospodársky rásť bez vyššej spotreby zemného plynu," podotkol a dodal, že s nástupom energeticky aktívnych budov očakáva v horizonte 10-15 rokov aj zníženie spotreby plynu na vykurovanie. Využívanie CNG plynu v mobilite nepovažuje za reálnu konkurenciu elektromobilom.

Na záver Duleba vyjadril názor, že v rámci Európskej únie je potrebná vzájomná komunikácia v rámci energetickej politiky a lepšie pochopenie argumentov názorových oponentov hoci to nie je len o racionálnych riešeniach a delenie Európy na dve odlišné energetické identity má hlbšie korene.

R. Takáč: Nákaza SLAK nespôsobí výpadok potravín na Slovensku

Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.

- Približne 350 metrov feratových trás určených pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov ponúka nový feratový areál Sokolie skaly vo Zvolene.

- Slovenské futbalistky do 19 rokov prehrali v zápase 2. fázy kvalifikácie ME v 4. skupine s domácimi Taliankami vysoko 1:6.

- Odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska uskutočnia naprieč Spojenými štátmi protesty s názvom Hands Off! (Ruky preč!) proti krokom Trumpovej administratívy.

- Spoločnosť SpaceX poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska získala od vlády kontrakt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

- Taliansky tenista Jannik Sinner sa vráti na kurty na turnaji Masters 1000 v Ríme. Líder svetového rebríčka ATP si odpykáva trojmesačný dištanc za doping, ktorý mu vyprší 4. mája.

- Viac ako 30.000 migrantov sa na malých člnoch dostalo cez Lamanšský prieliv do Spojeného kráľovstva od nástupu britského premiéra Keira Starmera do funkcie, vyplýva z najnovších vládnych údajov.

- Niekdajší nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v rozhovore pre brémske noviny Weser-Kurier navrhol ponúknuť Kanade možnosť čiastočného členstva v Európskej únii (EÚ).

- Strana SaS do budúcnosti odmietla povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD a Republikou. Rozhodli o tom delegáti 21. kongresu strany.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.

- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.

- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.

- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.

- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.

- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.

- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.