Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Ekonomika

EICP: VSE má agresívne obchodné praktiky, aj za asistencie starostov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Roman Hanc

Jediné, čo je tohto cieľom, že naďalej zostanú monopolom, respektíve dominantným hráčom na trhu, a teda budú naďalej určovať ceny energií, priblížil predseda EICP Peter Ďuriš.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Na Európsky inštitút pre ochranu spotrebiteľa a právny štát (EICP) sa vlani obrátilo viacero občanov so žiadosťou o prešetrenie správania sa najväčšieho dodávateľa elektriny na východnom Slovensku, spoločnosti Východoslovenská energetika (VSE). Informoval o tom dnes na tlačovej besede v Bratislave predseda EICP Peter Ďuriš.

"VSE v súčasnosti používa voči spotrebiteľom nekalé praktiky. Výsostne hrá na ich podvedomie a v podstate sa takýmto spôsobom snaží ich udržať. Jediné, čo je tohto cieľom, že naďalej zostanú monopolom, respektíve dominantným hráčom na trhu, a teda budú naďalej určovať ceny energií. Môžeme zároveň očakávať, že v budúcnosti sa stane niečo obdobné, čo sme videli na začiatku (tohto) roka, práve preto, lebo to majú celé v rukách," priblížil.

Občania podľa Ďuriša poukazovali na prípady, keď VSE prostredníctvom účelne zvolených formulácií v letákoch, SMS-správach a faktúrach vyvoláva u svojich zákazníkov pocity strachu, neistoty a pochybností v súvislosti so zmenou dodávateľa elektriny. VSE bez predloženia konkrétnych dôkazov spája alternatívnych dodávateľov elektriny s podvodnými praktikami alebo s bližšie nešpecifikovanou hrozbou oklamania zákazníka. VSE tak odrádza vlastných zákazníkov od zmeny dodávateľa.

Informoval, že ako sa počas takmer polročného prešetrovania týchto prípadov zo strany EICP ukázalo, okrem spomínanej cielenej kampane, VSE intenzívne vplýva aj na starostov obcí na východnom Slovensku, aby prostredníctvom obecných rozhlasov šírili informácie o hrozbách spojených so zmenou dodávateľa a zasiahli tak čo najširšiu skupinu spotrebiteľov. EICP disponuje viacerými záznamami vysielania obecných rozhlasov, v ktorých predstavitelia obcí (v mene VSE) upozorňujú občanov na hrozbu zmeny dodávateľa spojenú s možným oklamaním alebo podvedením občanov, či dokonca s konaním, ktoré môže byť protizákonné.



S odstupom hodín a dní navštevujú podľa EICP zamestnanci VSE dotknuté obce a pokračujú v nátlaku na spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť zrušenie procesu zmeny dodávateľa, a to napriek tomu, že by im priniesol nemalú finančnú úsporu.

VSE svojimi praktikami, na ktoré zlákala aj viaceré obce na východnom Slovensku, podľa EICP útočí na všetkých alternatívnych dodávateľov energií cez miestami až kriminalizáciu zmlúv uzatváraných na diaľku alebo mimo prevádzkových priestorov alternatívnych dodávateľov (tzv. podomový predaj). Na Slovensku však pôsobia aj dodávatelia, ktorí sú členmi Združenia dodávateľov energií (ZDE) a riadia sa Etickým kódexom (www.zde.sk), z ktorého vyplýva povinnosť konať vždy transparentne a zrozumiteľne, nepoužívať žiadne nekalé praktiky a zdržať sa konania, ktoré môže vzbudzovať zameniteľnosť člena s iným účastníkom trhu s elektrinou.

VSE podľa EICP nie je členom ZDE, neviaže ju Etický kódex a pritom na trhu s plynom sama využíva podomový predaj prostredníctvom svojej sesterskej spoločnosti innogy Slovensko (pôvodné meno RWE Gas Slovensko). Na trhu s elektrinou, kde je dominantná, jej však nízky podiel zmeny dodávateľa vyhovuje, naďalej totiž inkasuje od spotrebiteľov vyššie ceny.



"Teší nás, že EICP dala za príklad Etický kódex ZDE. Aby som bol však spravodlivý, interný eticky kódex má napríklad aj náš nečlen - dominantný dodávateľ elektriny ZSE Energia. Čo sa týka konania VSE, treba si položiť otázku, či sporné oznámenia v obecných rozhlasoch zadal v takomto znení na odvysielanie priamo zástupca VSE, alebo sú tieto formulácie akousi nadprácou jednotlivých obcí. Odpoveď na toto nepoznám. Ak by išlo o prvý prípad, išlo by nesporne o zásadné etické pochybenie VSE, ak nie aj o porušenie súťažného práva. Ak je to však len výsledok nadpráce jednotlivých obcí, starostov alebo zamestnancov obecných úradov, je to medvedia služba pre VSE. Záznamy sporných oznamov z obecných rozhlasov som mal možnosť vypočuť si a je pravda, že na prvé počutie hraničia možno až s kriminalizáciou zmeny dodávateľa ako procesu, na ktorý ma každý koncový odberateľ právo. Ale ako som naznačil, neodpovedá to na základnú otázku, koho iniciatíva to v skutočnosti je. Čo sa týka medializovaných sporných letákov a SMS, k tomu sa vyjadriť neviem, nevidel som ich," uviedol pre TASR predseda ZDE Michal Hudec.

Ďuriš upozornil, že EICP sa preto rozhodol obrátiť na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), aby preskúmali takéto manipulatívne praktiky VSE, zakázali ich a uložili VSE adekvátnu pokutu podľa zákona. "Rovnako sa obraciame na Protimonopolný úrad SR, aby preskúmal konanie obcí, v ktorom vidíme zvýhodňovanie VSE ako jedného z mnohých rovnocenných dodávateľov elektriny, a to na úkor záujmov obyvateľov týchto obcí," poznamenal.

"Súčasne chceme vyzvať spotrebiteľov, aby sa so svojimi podnetmi a otázkami týkajúcimi sa zmeny dodávateľa energií neobracali na dominantného dodávateľa, ktorého cieľom je udržanie čo najväčšieho zákazníckeho portfólia. Na tieto účely slúžia orgány dohľadu nad trhom (ÚRSO, SOI) a spotrebiteľské združenia. Občania si môžu výhodnosť cenových ponúk dodávateľov overiť aj cez verejne dostupnú kalkulačku cien elektriny a plynu, ktorú zverejňuje na svojej internetovej stránke ÚRSO," dodal predseda EICP.

EICP je mimovládnou organizáciou zaoberajúcou sa ochranou kolektívnych záujmov spotrebiteľov a navrátením dôvery v právny systém. V súčasnosti sa okrem obchodných praktík dodávateľov energií zaoberá aj kauzou nedovolenej štátnej pomoci na podporu hnedého uhlia, ktorá slovenským spotrebiteľom navyšuje náklady na energie.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.