Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 15. apríl 2025Meniny má Fedor
< sekcia Ekonomika

Ekonomická diplomacia má podporiť slovenských podnikateľov vo svete

Štátny tajomník MZVaEZ SR Lukáš Parízek (vpravo) hovorí k zúčastneným, prizerajú sa generálny riaditeľ sekcie hospodárskej spolupráce MZVaEZ SR Dušan Matulay (druhý sprava), generálny riaditeľ SBA Martin Holák (druhý zľava) a predseda predstavenstva Sitno holding a.s. Ľudovít Černák (vľavo) počas stretnutia podnikteľov so zástupcami rezortov zahraničných vecí a hospodárstva, 8. októbra 2018 v Trenčíne. Klub regionálnej SOPK v Trenčíne pod záštitou štátneho tajomníka MZVaEZ SR Lukáša Parízka predstavil možnosti ekonomickej diplomacie a štátnej formy pomoci na podporu exportu slovenských firiem. Podujatie bolo súčasťou aktivity Spolu pre Slovensko. Z regiónov do sveta, ktorá spája podnikateľov s predstaviteľmi rezortu diplomacie a hospodárstva, finančných inštitúcií aj regionálnych združení. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Slovenský zahraničný obchod sa opiera o oblasti, ktoré majú dlhodobý potenciál – tradičné strojárstvo, obranný priemysel a energetika, alebo IT bezpečnosť, moderné technológie a obnoviteľné zdroje.

Trenčín 8. októbra (TASR) - Úlohou ekonomickej diplomacie je podpora slovenských podnikateľov vo svete. Diskusia sa však podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka musí začať doma.

Ako uviedol v pondelok na Klube regionálnej obchodnej a priemyselnej komory v Trenčíne, úlohou ekonomickej diplomacie je vyhľadávať príležitosti v krajine pôsobenia a zároveň poznať potenciál Slovenska vo výrobe, službách aj inováciách.

"Vo svete máme množstvo ekonomických diplomatov a zabehané mechanizmy vzťahov a teraz potrebujeme vedieť, kde sú možnosti slovenských firiem a akú podporu potrebujú," uviedol Parízek na podujatí, ktoré je súčasťou aktivity Spolu pre Slovensko.

Slovenský zahraničný obchod sa opiera o oblasti, ktoré majú dlhodobý potenciál – tradičné strojárstvo, obranný priemysel a energetika, alebo novodobé oblasti, akými sú IT bezpečnosť, moderné technológie a obnoviteľné zdroje. Stále však zostáva množstvo odvetví, ktoré majú potenciál expandovať do zahraničia, či už samostatne, alebo v konzorciách. V súčasnosti vznikajú obchodné príležitosti v medzinárodných tendroch a výzvach v humanitárnej pomoci, najmä v mimoeurópskych krajinách a v oblasti dodávok pre vládu.

"Počúvame o podpore malého a stredného podnikania, ale stále nám chýbajú informácie o reálnych možnostiach a praktickej realizácii. Trenčiansky kraj je historicky silný v strojárstve, elektrotechnike, sklárstve a gumárenstve. Ak chceme pozdvihnúť slovenských výrobcov finálnych produktov, je to možné iba so štátnou pomocou," uviedol na stretnutí Boris Paulen, predseda predstavenstva Trenčianskej regionálnej komory.

Skúsenosti vo financovaní a poisťovaní exportných aktivít za dve dekády predstavila Monika Kohútová, generálna riaditeľka Eximbanky. Podľa nej nadpolovičnú hodnotu pridanej hodnoty na Slovensku tvoria malé a stredné podniky a reprezentujú tri štvrtiny pracovného trhu. 

Ako uviedol Jozef Troják, výkonný riaditeľ SARIO, slovenské podniky sa prostredníctvom národných projektov môžu prezentovať na veľtrhoch a výstavách v zahraničí a nadväzovať kontakty na odborných podujatiach, zameraných teritoriálne alebo segmentovo.

Zástupcovia firiem a profesionálnych združení majú možnosť účasti v podnikateľských misiách pri zahraničných cestách štátneho tajomníka, či dokonca proaktívne navrhovať ich zameranie. Cez Podnikateľské centrum MZVaEZ SR môžu požiadať o podporu pri lokálnych kontaktoch a hodnotení zahraničných partnerov.

Diskusie v Žiline, Košiciach a Trenčíne potvrdzujú zhodnú skúsenosť v regiónoch – malé a stredné slovenské firmy svoje exportné príbehy iba začínajú a potrebujú nielen skúsenosti a financie, ale aj odvahu vykročiť touto cestou. Cieľom projektu Spolu pre Slovensko. Z regiónov do sveta je spájať príležitosti a možnosti.

Kamenický: Oslobodenie živnostníkov by stálo 200 miliónov

Podčiarkol, že daň z finančných transakcií prispieva ku konsolidácii, a to sumou 700 miliónov eur.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa ohradil voči slovám vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaje Kallasovej, ktorá vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- Vládna koalícia zvažuje podľa opozičných poslancov zníženie rodinných prídavkov zo 60 na 30 eur.

- Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) očakáva, že v priebehu tohto mesiaca sa rozhodne o finálnej lokalite novej národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Uviedol to na utorkovej tlačovej konferencii. Podotkol, že sú vo finálnej fáze.

- Generálny tajomník NATO Mark Rutte pricestoval v utorok na vopred neohlásenú návštevu ukrajinského mesta Odesa, kde sa stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Súdna rada SR zvolila na svojom utorkovom zasadnutí za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR predsedu jeho trestnoprávneho kolégiá Františka Moznera.

- Ukrajinská vláda v utorok schválila návrh na odvolanie Volodymyra Arťucha z funkcie gubernátora Sumskej oblasti, ktorú zastával od apríla 2023.

- Prezident SR Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. V rámci nej samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb (DPFO) v celkovej sume 150 miliónov eur.

- Polícia v priebehu minulého týždňa zaznamenala po celom Slovensku 4514 vodičov, ktorí prekročili maximálnu dovolenú rýchlosť. Realizovala akciu s názvom Speed.

- Zo siedmeho poschodia obytného domu na bratislavskej Stavbárskej ulici vypadol v utorok poobede sedemročný chlapec. Zraneniam na mieste podľahol.

- Rozpočet Fondu na podporu športu (FnPŠ) sa zvýši zo súčasných 20 na 60 miliónov eur ročne. Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady.

- Transakčná daň spôsobuje v zdravotníctve vážne komplikácie. Na utorkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestuje v stredu (16. 4.) na oficiálnu návštevu Chorvátska. Stretne sa s predsedom vlády Chorvátska Andrejom Plenkovičom, prezidentom Zoranom Milanovičom či s predsedom parlamentu Gordanom Jandrokovičom.

- Vo veku 83 rokov zomrel v pondelok (14. 4.) významný vedec, pedagóg, archeológ, historik a organizátor vedy Alexander Ruttkay. Informoval o tom Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied.

- Zamestnanci nebudú mať možnosť požiadať o štvordňový pracovný týždeň pri odpracovaní rovnakého množstva hodín ako pri päťdňovom pracovnom týždni.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli uznesenie k tretiemu výročiu vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine z dielne opozičného PS.

- Vláda plánuje v treťom balíku konsolidačných opatrení siahnuť na prídavky na deti. Upozornili na to opoziční poslanci Veronika Remišová a Július Jakab (obaja Slovensko, KÚ, Za ľudí). Podľa nich Ministerstvo financií zvažuje zníženie prídavku zo 60 na 30 eur.

- Nadbytok regulácií v EÚ a ťažkopádnosť jej reakcií dnes neohrozujú len hospodársky rast členských krajín, ale aj bezpečnosť Európy.

- Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý) žiada Štátnu ochranu prírody (ŠOP) SR o výnimku na odlov 100 kusov medveďa hnedého v oblasti Poľany a Podpoľania.

- Čína v utorok odmietla manipuláciu a rozruch okolo dvoch svojich občanov zajatých na Ukrajine po tom, čo prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Moskvu, že zatiahla Peking do vojny.