Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Ekonomika

Ako si kupovať elektronické kolky v kioskoch

e-kolky Foto: Tablet.TV

Na Tablet.TV Vám prinášame video-inštruktážny návod ako postupovať pri platení e-kolkov v kiosku.

Bratislava 14. novembra (Tablet.TV) - Od 1. januára 2015 úplne nahradí papierové kolky nový spôsob úhrady poplatkov, takzvané E-KOLOK. Správne a súdne poplatky v novom platobnom systéme E-KOLOK však môžu ľudia uhrádzať už aj teraz, prostredníctvom samoobslužných terminálov, takzvaných kioskov. Tie popri hotovostnej platbe umožňujú aj platenie kartou. Na Tablet.TV Vám prinášame video-inštruktážny návod ako postupovať pri platení e-kolkov v kiosku.

So zaplateným e-kolkom, čiže s potvrdením o úhrade, na ktorom je ochranný QR kód, už môže občan vybaviť správne a súdne úkony. Najjednoduchší spôsob ako zaplatiť e-kolok v kiosku je vopred si nájsť kód, číslo úkonu na stránke www.elektronickekolky.sk, alebo e-kolky.sk. V prípade, že si občan zaplatí v kiosku nesprávny poplatok- iný ako v skutočnosti mal, má možnosť si ho vymeniť v kiosku za E-KOLOK rovnakej, vyššej alebo nižšej hodnoty.

Výhodou kioskov pre e-kolky je úspora času, pretože občan môže zaplatiť priamo na mieste zapojeného úradu a nemusí si kupovať papierové kolky na pošte. Ďalšou výhodou je možnosť platiť bezhotovostne- platobnou, alebo kreditnou kartou.



OTÁZKY A ODPOVEDE:


Čo v prípade ak občan zaplatí v kiosku nesprávny poplatok (iný ako v skutočnosti mal)?

Vydané potvrdenie o úhrade opatrené ochranným QR kódom (E-KOLOK) bude možné vymeniť prostredníctvom kiosku za E-KOLOK rovnakej, vyššej alebo nižšej hodnoty (s potvrdením pre vyplatenie výdavku vydaného Kioskom – „Dobropis na nevydaný výdavok“) prípadne na ktorejkoľvek pobočke Slovenskej pošty, a. s., za hotovosť.

Ako dlho je platné potvrdenie o zaplatení poplatku v kiosku?

E-KOLOK je možné použiť do 30 dní od úhrady poplatku.

Čo ak občan z akýchkoľvek dôvodov nepoužil E-KOLOK do 30 dní od jeho vydania?

V takom prípade bude možné nepoužitý E-KOLOK vrátiť na ktorejkoľvek pobočke Slovenskej pošty, a. s., v období do 3 rokov od jeho zakúpenia.
Aké doklady vydá po zaplatení poplatku kiosk občanovi ? Kiosk vytlačí dva doklady:
1) Potvrdenie o úhrade správneho poplatku s označením „Priložte k žiadosti“ a
2) Doklad o platbe v hotovosti/platobnou kartou s označením „Uchovajte ako účtovný doklad“.

Aká je maximálna suma výdavku z kiosku?

Výška výdavku je limitovaná finančnými prostriedkami, ktoré má v danom čase konkrétny kiosk k dispozícii, maximálne však do výšky 99,50 EUR.

Čo je to vrátenie výdavku?

Výdavok sa vracia v prípade, ak z technických príčin kiosk nevydal občanovi dostatočnú výšku hotovosti. Kiosk vydá občanovi: Potvrdenie pre vyplatenie výdavku s označením „Odovzdajte na pobočke Slovenskej pošty, a.s.“. Po spracovaní bude občanovi výdavok zaslaný na účet, ktorý uviedol pri podaní žiadosti.

Do akého dátumu je možné nepoužité papierové kolkové známky vrátiť?

Nepoužité kolkové známky bude možné vrátiť do 6 mesiacov od ukončenia ich predaja na pobočkách Slovenskej pošty, a.s..

Čo s papierovými kolkami po 1. decembri 2014?

Papierové kolky môžete použiť na úradoch do 31. decembra 2014. Papierové kolky, ktoré Vám aj po 31. decembri 2014 ostanú nepoužité, bude možné
vrátiť prostredníctvom pracovísk Slovenskej pošty na základe písomnej žiadosti. Lehota možného vrátenia nepoužitých papierových kolkových známok je do konca novembra 2015.

V sobotu bude oblačno, na severe môže pršať

Teploty sa budú pohybovať 11 až 16 stupňov C.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.