Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

Osem najdôležitejších faktov o trhu s energiou v Európskej únii

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Energetická únia chce z voľného toku energie urobiť piatu základnú slobodu v EÚ, prečítajte si najdôležitejšie fakty o energetickom trhu v EÚ.

Brusel 25. februára (TASR) - Voľný tok energií by sa mal stať piatou základnou slobodou v Európskej únii. Uviedol to dnes predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker pri príležitosti oficiálneho predstavenia stratégie energetickej únie, za ktorú je zodpovedný podpredseda EK Maroš Šefčovič. Prečítajte si osem najdôležitejších faktov o trhu s energiou v EÚ.

Najdôležitejšie fakty o trhu s energiou v EÚ:



1. EÚ je najväčším svetovým dovozcom energie – dováža 53 % svojej energie, čo predstavuje ročné náklady zhruba 400 miliárd eur.

2. 12 štátov EÚ nespĺňa cieľ EÚ týkajúci sa minimálneho prepojenia, aby aspoň 10 % kapacity na výrobu elektrickej energie bolo dostupných „cezhranične“. EÚ vytvorila zoznam 137 projektov v oblasti elektriny, pričom 35 z nich sa týka prepojenia - vďaka nim by sa uvedený počet členských štátov dal znížiť na dva. Prepojená európska energetická sieť by spotrebiteľom mohla ročne ušetriť až 40 miliárd eur.

3. 6 členských štátov dováža všetok svoj plyn od jediného externého dodávateľa.

4. Až 75 % bytového fondu je energeticky nehospodárnych a 94 % dopravy je závislých od ropných produktov, z ktorých EÚ 90 % dováža.

5. Len do roku 2020 treba do energetického sektora EÚ investovať vyše jedného bilióna eur.

6. Veľkoobchodné ceny elektrickej energie sú v Európe o 30 % vyššie než v USA, pri plyne je to vyše 100 %.

7. Európske odvetvie energie z obnoviteľných zdrojov má celkový ročný obrat 129 miliárd eur a zamestnáva vyše milióna ľudí. EÚ si chce udržať vedúce postavenie na globálnom poli investovania do energií z obnoviteľných zdrojov.

8. Emisie skleníkových plynov v EÚ poklesli v rokoch 1990 – 2011 o 18 %. Do roku 2030 plánuje EÚ znížiť emisie CO2 aspoň o 40 %, zvýšiť podiel energie z obnoviteľných zdrojov aspoň o 27 % a zlepšiť energetickú efektívnosť aspoň o 27 %.