Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Hnutie Femen prišlo vo Francúzsku rozhodnutím súdu o hlavný štáb

Členky feministického hnutia Femen protestujú pred hotelom v Paríži 22. apríla 2014 Foto: TASR/AP

Hnutie Femen musí protiprávne zabraté priestory vypratať okamžite a musí uhradiť aj takmer 7400 eur za odber elektriny.

Paríž 1. júla (TASR) - Súd vo francúzskom Asnieres-sur-Seine v pondelok rozhodol, že hnutie Femen musí opustiť svoje hlavné sídlo, ktoré si zriadilo ilegálne v administratívnych priestoroch čističky vôd v Clichy-la-Garenne v departemente Hauts-de-Seine. Informovali o tom dnes francúzske médiá.

Advokát aktivistiek Marc Ganilsy spresnil, že podľa nariadenia súdu hnutie Femen musí protiprávne zabraté priestory vypratať okamžite a musí uhradiť aj takmer 7400 eur za odber elektriny.

"Nie je to prekvapenie, ale je to prísny verdikt, príklad zaobchádzania vyhradeného pre Femen," reagovala na rozsudok líderka hnutia Inna Švčenková. Podľa nej "nie je normálne vyhnať ľudí týmto spôsobom, nemáme ani týždňovú lehotu". "Keď sa nás chcú zbaviť tak rýchlo, znamená to, že niečo robíme dobre," vyhlásila.

Ševčenková dodala, že hnutie proti súdnemu verdiktu neodvolá, ale už skúma "iné možnosti", kde by si zriadilo svoj hlavný štáb. Ševčenková podľa francúzskych médií vyhlásila, že môžu "okupovať radnicu alebo jeden z parížskych kostolov". Ševčenková dodala, že súčasná parížska primátorka Anne Hidalgová hnutiu poslala podporný list, keď im vlani v septembri vyhorelo predchádzajúce sídlo hlavného štábu, ktoré sa nachádzalo v parížskej štvrti Goutte d'Or. "Veríme, že teraz, keď sa stala primátorkou, nebude sa báť podporiť nás," konštatovala Ševčenková.

Aktivistky Femen sa usídlili v prázdnych kanceláriách začiatkom novembra. "Dostali sa tam násilím. Táto okupácia je nebezpečná, lebo priestory sú vetché, nezdravé a plné azbestu," uviedol na pojednávaní advokát firmy, ktorý žiadal okamžité vypratanie priestorov. Feministky obsadenie squattu obhajovali tvrdením, že "musia žiť spolu, aby sa chránili pred útokmi istých extrémistických hnutí".