Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 26. december 2024Meniny má Štefan
< sekcia Ekonomika

I. Friedrich: Slovensko-bavorská spolupráca sa sústredí na tradície

Ingo Friedrich Foto: Wikipédia

Téme sa dnes v Bratislave venovala konferencia KDH z cyklu Fórum Plus s názvom: Podnikateľské prostredie a podpora rodinných, malých a stredných podnikov.

Bratislava 10. júna (TASR) – Bavorsko-slovenská spolupráca sa aj naďalej bude sústrediť na malé a stredné podniky a rozvíjanie národných tradícií. Téme sa dnes v Bratislave venovala konferencia KDH z cyklu Fórum Plus s názvom: Podnikateľské prostredie a podpora rodinných, malých a stredných podnikov, na ktorej vystúpil predseda Európskeho hospodárskeho senátu a dlhoročný bývalý podpredseda Európskeho parlamentu Ingo Friedrich.

"Naša vzájomná spolupráca je na špičkovej úrovni, odzrkadľuje sa na produkcii automobilov. Avšak pre obe krajiny je dôležité zachovať si tradície, dôležitosť prikladať pôvodu a tradíciám," podčiarkol dnes v Bratislave na brífingu s novinármi. Kresťanské princípy dávajú podľa Friedricha šancu uspieť všetkým, solidarita je dôležitá, ale ako sa to prejavuje aj v prípade Grécka, musí mať svoje hranice.

Predseda KDH Ján Figeľ pripomenul, že problémy oboch krajín, či už ide o ekonomické, bezpečnostné, či pozície eura a hlavne celkovej budúcnosti nášho kontinentu, sú zdieľané. Priblížil volebný program KDH s názvom "Cesta pre Slovensko", ktorého súčasťou je ekonomika. KDH chce využiť najmä ľudský potenciál Slovenska a zaviesť najmä rôzne formy rodinného podnikania.

"Ak získame mandát, vznikne nový, dnes neexistujúci zákon o podpore rodinného podnikania v oblasti poľnohospodárstva ako rodinnej farmy, ale aj všeobecne, na podporu rodinných živností a rodinných obchodných spoločností," ktoré, ako doplnil, majú úspech všade vo svete. Podľa šéfa KDH je kvalita a dostupnosť vzdelávania, osobitne aj duálneho v kombinácii s praxou, veľmi dôležitá pre to, aby sa ľudia bez rôznych podpôr viac stavali na vlastné nohy.

"KDH chce podporiť podnikanie, zrušiť daň zo straty v podobe daňových licencií, ktoré zaviedla súčasná vláda. Zaplatiť ju musia aj tí, ktorí majú stratu," doplnil Figeľ. Zaviesť chce živnostenské licencie, keď by tí, ktorí vykonávajú jednoduchú podnikateľskú činnosť, zaplatili v jednej sume dane aj odvody. Menej byrokracie má podľa šéfa strany zaručiť aj program, podľa ktorého, ak sa zavádza nové administratívne opatrenie, dve musia byť zrušené.

"Sme presvedčení, že Slovensko môže a potrebuje rásť k tvorivosti, pretože zatiaľ viac strovíme, ako vytvoríme a prenášame dlhy na nasledujúce generácie," čo podľa Figeľa nie je rozumné, ani etické. Podotkol, že Bavorsko si ako prvá spolková krajina Nemecka stanovilo v horizonte 15 rokov dospieť do nulového účtu, pokiaľ ide o staré aj nové dlhy. Nezadlžovať krajinu je podľa Figeľa veľká výzva aj pre Slovensko.