Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Grécko a jeho medzinárodní veritelia obnovili rokovania

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rokovania však sprevádzajú obavy, že nová grécka ľavicová vláda premiéra Alexisa Tsiprasa nestihne včas prijať reformy, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie zvyšných financií zo záchranného balíka.

Atény 15. apríla (TASR) - Grécko a jeho medzinárodní veritelia dnes obnovili rokovania o finančnej pomoci, ktoré uviazli v slepej uličke. Rokovania však sprevádzajú obavy, že nová grécka ľavicová vláda premiéra Alexisa Tsiprasa nestihne včas prijať reformy, ktoré sú podmienkou pre uvoľnenie zvyšných financií zo záchranného balíka. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

Podľa nemenovaného zástupcu veriteľov obom zúčastneným stranám sa nedarí priblížiť k dohode. Grécka vláda, ktorá zvíťazila v januárových voľbách najmä vďaka sľubom, že zastaví úsporné opatrenia a reformy, odmieta ďalšiu privatizáciu. A navyše chce zmierniť predchádzajúce reformy dôchodkového systému aj pracovného trhu, a tiež škrty vo výdavkoch štátu. A to zase odmietajú akceptovať veritelia.

Olivier Blanchard, hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu, (MMF) vzhľadom na vleklé rokovanie varoval pred prípadnými otrasmi na finančných trhoch, ak Grécko nestihne dosiahnuť dohodu do 24. apríla. V tento deň sa totiž v Rige zídu ministri financií eurozóny, aby rozhodli o ďalšej pomoci Aténam.

Patová situácia má negatívny vplyv na grécke akcie a dlhopisy. Výnosy z gréckych dlhopisov splatných v roku 2017 strmo vzrástli pre obavy, že Gréci sa s veriteľmi včas nedohodnú.

Blanchard pripomenul, že prípadný odchod Grécka z eurozóny bude pre krajinu veľmi bolestivý. Na druhej strane, eurozóna je už lepšie pripravená na dôsledky tzv. grexitu ako pred piatimi rokmi.

Grécka vláda môže použiť finančné rezervy štátnych podnikov, dôchodkových fondov a lokálnych samospráv na pokrytie výdavkov štátu do mája, ak veriteľov v Rige nepresvedčí, aby jej poskytli ďalšie peniaze.

Ale takéto odčerpanie finančnej hotovosti by malo zmysel len v prípade, ak by vláda v Aténach bola ochotná pristúpiť na kompromis s veriteľmi, upozornil nemenovaný zdroj.

Agentúry medzitým zverejnili správu, že Európska centrálna banka (ECB) zvýšila sumu, ktorú môžu grécke banky čerpať v rámci programu núdzového financovania známeho ako ELA (Emergency Liquidity Assistance) na 74 miliárd eur zo 73,2 miliardy eur. Grécke banky už z tejto pomoci využili 70 miliárd eur, tvrdí zdroj z gréckeho finančného systému.

Mesačné náklady Grécka na dôchodky a platy v štátnej správe dosahujú približne 1,5 miliardy eur. Okrem toho Atény musia v prvých dvoch májových týždňoch splatiť MMF takmer 1 miliardu eur.

Grécko sa po zdĺhavých rokovaniach 20. februára dohodlo s eurozónou o predĺžení záchranného programu o štyri mesiace, do konca júna. Ale na to, aby dostalo peniaze, musí veriteľom predložiť dôveryhodný plán reforiem a začať ich aj uskutočňovať. A túto podmienku zatiaľ nesplnilo.

Veritelia pritom vyzvali grécku vládu, aby predložila vlastný návrh opatrení, ktoré krajine pomôžu dostať dlh na udržateľnú úroveň a postaviť sa na vlastné nohy, keď sa jej návrhy zahraničných expertov nepáčia. Kabinet v Aténach zase trvá na tom, že nechce zhoršovať sociálnu situáciu obyvateľov, ktorú označil za "humanitárnu krízu". Odmieta preto škrty v dôchodkovom systém, zvyšovanie dane z pridanej hodnoty a iné úsporné opatrenia.

V záchrannom balíku pre Grécko zostalo ešte 7,2 miliardy eur z 240 miliárd eur.

V parlamente začali zlúčenú diskusiu k zmenám ústavy

Vláda chce do ústavy zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.