Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Grécko ešte nezbankrotovalo, inštitúcie čakajú na referendum

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker si utiera tvár počas tlačovej konferencie v sídle EK v Bruseli 1. júla 2015. Foto: TASR/AP

Pre Atény by sa mohla situácia skomplikovať, ak by sa ECB rozhodla odstaviť tamojšie banky od likvidity.

Bratislava 1. júla (TASR) - Vypršanie záchranného programu od Európskej únie a neuhradenie splátky Medzinárodnému menovému fondu (MMF) ešte pre Grécko neznamená bankrot. Podľa analytikov by však proces krachu krajiny mohla urýchliť napríklad Európska centrálna banka (ECB), ktorá by mohla tamojšie banky odstaviť od toku peňazí. Inštitúcie podľa odborníkov však čakajú aj na výsledky referenda v krajine.

"Voči MMF môže byť dlžník v omeškaní 30 dní, kým bude dlh vyhlásený za nesplatený. Kľúčový termín je 20. júl, kedy má Grécko vyplatiť 3,8 miliardy eur ECB. Pokiaľ tento dlh nebude vyplatený, tak sa môžeme baviť o bankrote na záväzky ECB," skonštatoval analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Aj podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa bude pre Grécko dôležitý tento dátum. "Za formálny tvrdý bankrot by sa mohlo považovať, až keď Grécko nesplatí 20. júla splátku ECB. Ale dovtedy je čas ešte dva a pol týždňa a medzitým sa vývoj môže zmeniť," poznamenal Pánis.



Pre Atény by sa mohla situácia skomplikovať, ak by sa ECB rozhodla odstaviť tamojšie banky od likvidity. "O vyhlásení bankrotu MMF zatiaľ nerozhodol. Európsky stabilizačný fond má ale po nesplatení MMF možnosť požadovať okamžité splatenie dlhu Grécko, na čo krajina samozrejme nemá. Ďalej ECB môže prestať požičiavať gréckym bankám, čo by ich dostalo do existenčných problémov a bankrot urýchlilo," doplnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Odborníci sú ale presvedčení, že medzinárodné inštitúcie vyčkávajú na výsledky gréckeho referenda. "Chcú tak udržať status quo a dať krajine poslednú šancu k zastaveniu procesu bankrotu. Ten pre veriteľov znamená aspoň čiastočné odpísanie pohľadávok. Veriteľmi sú predovšetkým medzinárodné inštitúcie, cez ktoré sa straty dotknú členských krajín," tvrdí Vlk.



V prípade bankrotu by sa totiž zvýšila šanca, že Grécko vystúpi z eurozóny. "V prípade bankrotu by Grécko bolo nútené vydať dlžobné úpisy, teda akúsi paralelnú menu, ktorá by mohla byť zhruba o 40 % menej hodnotná ako euro. Tá by sa v prvom momente používala na výplatu dôchodkov či platov v štátnej správe. Toto by bol prvý krok k návratu k drachme so všetkými negatívami s tým spojenými najmä pre Grécko," vysvetlil Pánis.

Podľa Borosa je zatiaľ predčasné hovoriť, či budú musieť za Grécko splácať záväzky ručiteľské krajiny, a to vrátane Slovenska. Ako totiž vysvetlil, dlh z eurovalu je splatný až od roku 2023. "Euroval má v prípade nevyplatenia dlhu MMF možnosť vyzvať Grécko okamžite vyplatiť celý dlh, na čo Grécko samozrejme nemá, a vtedy by došlo k bankrotu na dlh eurovalu a uplatnili by sa garancie. Pokiaľ ale euroval Atény k vyplateniu dlhu nevyzve, tak sa tento celý proces môže odložiť, pokojne aj o niekoľko rokov," doplnil Boros.

Pánis ale očakáva, že bez ohľadu na to, či Grécko opustí eurozónu, alebo nie, daňoví poplatníci zo zvyšku krajín eurozóny budú musieť v konečnom dôsledku "zatiahnuť" časť gréckych dlhov. "V prípade Grexitu budú Atény v bankrote a príde k zoškrtaniu dlhu, pravdepodobne väčšiemu ako v prípade ostania v eurozóne, keď sa s veriteľmi dohodne na určitom odpustení dlhov," myslí si Pánis. Zároveň dodal, že z ekonomického hľadiska by bolo lepšie, aby bola uzavretá dohoda medzi Gréckom a medzinárodnými veriteľmi. "V tom prípade veritelia by mohli stratiť zhruba o polovicu menej a aj v Grécku nastane menej nepriaznivý ekonomický scenár," dodal Pánis.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.