Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Inštitúcie EÚ sa dohodli na zriadení Európskeho orgánu práce

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Úlohou ELA bude aj zastávať úlohu mediátora medzi členskými štátmi v prípade sporov z oblasti pracovnej mobility.

Brusel/Štrasburg 14. februára (TASR) - Vyjednávači Európskej komisie (EK), Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ vo štvrtok v Štrasburgu dospeli k predbežnej dohode o návrhu zriadiť Európsky orgán práce (ELA). Návrh vyšiel z dielne Európskej komisie.

Zriadenie Európskeho orgánu práce avizoval predseda EK Jean-Claude Juncker už v septembri 2017. Nový orgán EÚ bude podporovať mobilitu pracovnej sily v rámci EÚ za spravodlivých podmienok. Občanom a podnikom umožní využiť príležitosti, ktoré ponúka jednotný trh a vnútroštátne orgány podporí v spolupráci vrátane úsilia zabraňovať podvodom a zneužívaniu v oblasti sociálneho systému.

"Urobili sme ďalší veľký krok pri vytváraní sociálnejšej Európy. V súčasnosti žije a pracuje v inom členskom štáte EÚ 17 miliónov Európanov. Je teda najvyšší čas, aby inštitúcia ako Európsky orgán práce podporovala občanov v mobilite, uľahčovala prácu členských štátov a zabezpečovala dôveru v náš jednotný trh a spravodlivé podmienky na ňom," vyhlásil Juncker v správe pre médiá.

Úlohou ELA bude aj zastávať úlohu mediátora medzi členskými štátmi v prípade sporov z oblasti pracovnej mobility.

Podľa slov eurokomisárky pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovej EÚ potrebuje spravodlivé a presaditeľné pravidlá mobility pracovnej sily. Dohodu v rámci takzvaného trialógu o ELA opísala ako "čerešničku na torte spravodlivého európskeho pracovného trhu".

Komisárka sa poďakovala vyjednávačom z EP aj rumunskému predsedníctvu v Rade EÚ za rýchle a konštruktívne rokovania.

Dohoda bude predložená najskôr na schválenie Výboru stálych predstaviteľov (Coreper), ktorý funguje v rámci Rady EÚ. Keď ju členské štáty potvrdia, dohodu ešte budú musieť potvrdiť europoslanci na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu.

Slovensko sa oficiálne uchádza ako krajina, ktorá chce hostiť sídlo budúcej európskej agentúry. Sídlo ELA by podľa stanoviska slovenskej vlády malo byť v Bratislave. Odhaduje sa, že ročný rozpočet ELA sa bude pohybovať na úrovni 50 miliónov eur. Agentúra bude mať približne 140 zamestnancov, z toho 60 expertov, ktorých vyšlú členské štáty. Budú zastávať aj úlohu národných styčných úradníkov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.