Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

Japonská centrálna banka opäť uvoľnila peňažnú politiku

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Banka sa pokúša prekonať dlhoročnú defláciu a podporiť hospodársky rast. Jej cieľom je dosiahnuť mieru inflácie 2 %, tento cieľ však musela opakovane odsunúť.

Tokio 29. júla (TASR) - Japonská centrálna banka (BoJ) po dvojdňových rokovaniach dnes rozhodla o novom uvoľnení peňažnej politiky. Banka sa pokúša prekonať dlhoročnú defláciu a podporiť hospodársky rast. Informovala o tom agentúra DPA.

Jej cieľom je dosiahnuť mieru inflácie 2 %, tento cieľ však musela opakovane odsunúť. BoJ znížila prognózu inflácie pre tento fiškálny rok (do 31. marca 2017) z predchádzajúcich 0,5 % na 0,1 %, v budúcom fiškálnom roku, ale naďalej počíta s 1,7 %.

BoJ plánuje zdvojnásobiť nákupy obchodovaných fondov z troch na šesť biliónov jenov (51,66 miliardy eur). Peňažná zásoba sa ročne zvyšuje o 80 miliárd jenov. Prognózu hospodárskeho rastu v tomto fiškálnom roku mierne znížila z 1,2 % na 1,0 %.

Masívna záplava lacných peňazí spočiatku priniesla určité oživenie, keďže výrazné oslabenie jenu podporilo vývoj. Medzičasom ale jen opäť posilnil, čo komplikuje ďalšie snahy centrálnej banky. Japonská vláda chce preto budúci týždeň schváliť nový program na podporu ekonomiky, ktorý by mal mať celkovú hodnotu vyše 28 biliónov jenov. Presné údaje o priamych výdavkoch zatiaľ nie sú známe, špekuluje sa o siedmich biliónoch jenov.

Spotrebiteľské ceny v Japonsku v júni klesli o 0,5 %

Spotrebiteľské ceny v Japonsku v júni medziročne klesli o 0,5 %, čo predstavuje najväčší pokles od marca 2013 a štvrtý mesačný pokles v poradí. Podľa agentúra DPA tento vývoj nastal aj napriek rozsiahlemu uvoľneniu peňažnej politiky.

Priemerné výdavky japonských domácností, ktoré sú kľúčovým indikátorom súkromnej spotreby, v júni medziročne klesli o 2,2 %. Rovnako ako v prípade spotrebiteľských cien ide o štvrtý mesačný pokles v poradí. Súkromná spotreba predstavuje približne 60 % hrubého domáceho produktu Japonska.

Priemerný príjem domácností v júni dosahoval 731.099 jenov (6294,98 eura), čo predstavuje medziročný nárast o 0,2 % a prvý za posledné dva mesiace.

(1 EUR = 116,14 JPY)

Miera nezamestnanosti v Japonsku v júni klesla o 3,1 %

Miera nezamestnanosti v Japonsku v júni v porovnaní s májom klesla o 3,1 %, čo je prvý pokles za posledné tri mesiace. Informovala o tom agentúra DPA.

Najviac pracovných miest pribudlo v zdravotníckych službách, kde sa ich počet zvýšil o 430 000 na 8,42 milióna. Vo výrobnom sektore prijali firmy 50.000 nových ľudí, čím celková zamestnanosť v tomto odvetví dosiahla 10,25 milióna.

Dostupnosť pracovných miest, čiže pomer pracovných ponúk na jedného záujemcu, sa v júni zvýšila z májových 1,36 na 1,37.

K zákonu o tzv. covidových amnestiách má byť v koalícii ešte diskusia

Podmanický poukázal na to, že vláda má aj v programovom vyhlásení to, že napraví krivdy v období pandémie COVID-19.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.