Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Kiska: E-government nie je otázka peňazí, ale politickej vôle

Na snímke prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR - Martin Baumann

V Estónsku sa zavádzali jednotlivé služby v rámci e-governmentu od roku 2000.

Tallinn 20. októbra (TASR) – Zavedenie komplexných elektronických služieb štátu, tzv. e-governmentu by na Slovensku uľahčilo život ľuďom, podnikateľom aj živnostníkom. Dá sa to, len musí byť politická vôľa a chuť pustiť sa do toho. Myslí si to prezident SR Andrej Kiska, ktorý sa počas svojej oficiálnej návštevy Estónska zoznámil s estónskym e-governmentom. Krajina má tento systém jeden z najvyspelejších na svete.

"E-government nie je otázka peňazí, ale v prvom rade politickej vôle," zdôraznil dnes Kiska v Tallinne. Pripomenul, že v Estónsku dokázali za relatívne krátky čas a relatívne nízke náklady takýmto spôsobom zjednodušiť ľuďom život.

"Keď si zoberieme, že daňové priznanie sa dá spraviť do jednej minúty, že lekárske recepty sa už netlačia, človek len ukáže v lekárni svoj elektronický občiansky preukaz a dostane lieky. Nesmierne to zjednodušuje život," opísal prezident.

V tejto súvislosti ho mrzí, že na Slovensku sa na tvorbu e-governmentu preinvestovali stovky miliónov eur a efekt podľa neho zďaleka nie je vidieť. Na návšteve Estónska ho tak sprevádzajú aj zástupcovia exekutívy, ktorí sa mohli oboznámiť s tým, ako sa takýto systém dá spraviť. Ocenil tiež ochotu estónskej vlády pomôcť v tomto smere Slovensku, či už konzultáciami, alebo priamo expertmi.

V Estónsku sa zavádzali jednotlivé služby v rámci e-governmentu od roku 2000, kedy sa spustilo elektronické podávanie daňových priznaní. Od roku 2002 fungujú v krajine elektronické občianske preukazy, v roku 2005 sa predstavil systém elektronických volieb a v roku 2008 sa zase spustil elektronický systém v zdravotníctve, tzv. e-health.

V krajine je dnes elektronicky prístupných 99 % služieb štátu. Obyvatelia môžu takýmto spôsobom napríklad zapísať meno narodeného dieťaťa, požiadať o rodičovské prídavky, sociálne dávky, či zaregistrovať firmu. "Čo nemôžete urobiť elektronicky v Estónsku je zosobášiť sa, rozviesť sa a predať svoj dom," priblížila výkonná riaditeľka centra inovácií e-Estonia Showroom Anna Piperal.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.