Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Pre poruchu lietadla kanadského premiéra podpíšu dohodu CETA neskôr

Kanadský premiér Justin Trudeau. Foto: TASR/AP

Trudeau smeroval do Belgicka, kde má na summite v Bruseli podpísať dohodu o voľnom obchode Kanady s EÚ (CETA). Namiesto pôvodne plánovaných 12.00 h tak k podpisu dohody dôjde o 13.00 h.

Brusel 30. októbra (TASR) - K aktu podpísania dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Kanadou (CETA), ktorý sa uskutoční dnes v Bruseli, dôjde v dôsledku technických problémov na lietadle kanadského premiéra Justina Trudeaua o hodinu neskôr, ako bolo plánované. Informovala o tom agentúra DPA.

Namiesto pôvodne plánovaných 12.00 h tak k podpisu dohody dôjde o 13.25 h.

Lietadlo kanadského premiéra sa muselo v sobotu približne 30 minút po štarte vrátiť do hlavného mesta Ottawa kvôli bližšie nešpecifikovaným technickým problémom. Lietadlo pristálo v Ottawe bez incidentu a krátko nato znovu vzlietlo.

Summit EÚ-Kanada spojený s podpisom CETA bol pôvodne naplánovaný na štvrtok 27. októbra, kanadská delegácia však cestu do Bruselu odriekla po neúspechu rokovaní v Belgicku, kde vláda zatiaľ nemohla k tejto dohode pristúpiť.

Situácia sa zmenila po tom, ako parlament belgického regiónu Valónsko v piatok zmenil svoj odmietavý postoj. Rada EÚ následne oznámila, že členské štáty Únie oficiálne odsúhlasili podpísanie dohody s Kanadou, ako i jej predbežné uvedenie do platnosti.

Charles Michel: Podpisom CETA sme sa vyhli zlému imidžu EÚ a Belgicka vo svete



Belgičanom sa podarilo vyhnúť sa zhoršeniu imidžu Európy a samotného Belgicka, keď našli vnútornú politickú dohodu ohľadom obchodnej dohody EÚ s Kanadou (CETA). Belgický premiér Charles Michel to dnes podľa agentúry Belga uviedol krátko pred začatím summitu EÚ-Kanada, na ktorom sa podpíše dohoda CETA.

Podľa premiéra je dôležitý je výsledok a nie problémy, ktoré tento týždeň sprevádzali dosiahnutie súhlasu s podpisom obchodnej dohody.

Podpredseda vlády a šéf belgickej diplomacie Didier Reynders, ktorý v sobotu dohodu v mene Belgicka podpísal, v tomto kontexte ocenil konštruktívny postoj valónskeho premiéra Paula Magnetta.

Valónska vláda a valónsky parlament odmietli súhlasiť s podobou dohody, ktorá bola predložená minulotýždňovému summitu EÚ. Nasledoval maratón rokovaní s predstaviteľmi Európskej komisie a Kanady, ktorý nakoniec vyvrcholil sériou konzultácií belgickej federálnej vlády s ostatnými belgickými regiónmi a dosiahnutím konsenzu.

Pred budovou Európskej rady protestujú desiatky nespokojencov s CETA



Okolo 250 ľudí protestujúcich proti obchodnej dohode CETA sa dnes dopoludnia zhromaždilo pred budovou Európskej rady, kde sa koná summit EÚ-Kanada, na ktorom sa podpíše táto obchodná dohoda. Šestnásť demonštrantov polícia zadržala po tom, ako preliezli cez zátarasy, informovala agentúra DPA.

Niektorí protestujúci hádzali na sklenenú fasádu budovy vrecká s farbou. Ďalším sa dokonca podarilo dostať až do foyer.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/AP


Organizátorom protestu je nepolitická aliancia D19-20, ktorá v boji za "lepšiu a spravodlivejšiu spoločnosť" organizuje nenásilné protesty na politicky dôležitých miestach a je názorovou platformou viacerých občianskych organizácií. Ťažiskom protestov D19-20 je úsporná politika Európskej únie a dohody "novej generácie" o voľnom obchode EÚ s Kanadou (CETA), so Spojenými štátmi (TTIP), ako aj Dohoda o obchode so službami (TiSA). Rokovania o dohode TiSA vedie EÚ s krajinami, ktoré spolu s ňou pokrývajú 70 percent svetového obchodu so službami.

Dnešné protesty priamo pred budovou, kde lídri 28 krajín EÚ a kanadský premiér Justin Trudeau podpíšu obchodnú dohodu CETA, na tejto skutočnosti už nič nezmenia, lebo Belgicko dohodu podpísalo v sobotu po tom, ako sa podarilo dosiahnuť vnútropolitický konsenzus medzi všetkými zložkami belgickej federácie.

Aliancii D19-20 sa podarilo zhromaždiť okolo 300 ľudí aj vo štvrtok, keď už bolo jasné, že s CETA bude súhlasiť i Valónsko a všetky ostatné zložky federácie. Pokojné, ale hlučné demonštrácie prebehli v Bruseli v blízkosti sídiel inštitúcií EÚ a v Namure pred sídlom valónskeho parlamentu. Oveľa masovejšie demonštrácie proti CETA a TTIP zažil Brusel 20. septembra, keď v tzv. európskej štvrti protestovalo vyše 9000 nespokojencov zvolaných frankofónnymi politickými stranami, odborovými centrálami a občianskymi organizáciami.