Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Slovensko môže byť jedným z motorov rastu EÚ, myslí si Mário Monti

Taliansky expremiér Mario Monti Foto: TASR/AP

Rozšírenie EÚ v roku 2004 o 10 krajín vrátane Slovenska bolo podľa talianskeho expremiéra správne rozhodnutie.

Bratislava 15. mája (TASR) – Pozitívne čísla slovenskej ekonomiky potvrdzujú "paru" v hospodárstve SR, ktorá môže byť spoločne s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky (V4) motorom rastu Európskej únie (EÚ).

Uviedol to taliansky senátor a bývalý premiér Talianska Mario Monti po dnešnom stretnutí s ministrom financií SR Petrom Kažimírom na pôde rezortu v Bratislave.

"Už dlhšiu dobu obdivujem ekonomiku Slovenska a jeho odvážne rozhodnutie vstúpiť pred niekoľkými rokmi do eurozóny," podčiarkol Monti. Dodal, že rozšírenie EÚ v roku 2004 o 10 krajín vrátane Slovenska bolo správne rozhodnutie. "Tí v západnej Európe, ktorí si stále myslia, že rozšírenie prišlo príliš skoro, sa hlboko mýlia, pretože teraz, s krajinami ako SR, vidíme, ako to prispieva k rastu EÚ," zdôvodnil.

Monti s Kažimírom si vymenili názory na situáciu v eurozóne a v európskom hospodárstve. Slovensko a Taliansko majú podľa šéfa rezortu financií veľa spoločného. "Potrebujú meniť svoje verejné financie, ďalej ich ozdravovať, ďalej pracovať na štrukturálnych zmenách. Slovensko a Taliansko sú krajiny, ktoré sú priatelia," priblížil. Monti zdôraznil, že Taliansko je dnes vďaka politike silnej rozpočtovej disciplíny jedinou krajinou v južnej Európe mimo procedúry nadmerného deficitu.

Od volieb do Európskeho parlamentu, ktoré budú 24. mája, očakáva taliansky expremiér nárast populizmu v rôznych podobách. Nový parlament vidí viac euroskeptický, to však podľa neho prinúti tradičnejšie strany, aby spolu ešte intenzívnejšie pracovali na zlepšovaní Európy.

Monti navštívil Slovensko pri príležitosti konania medzinárodnej bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2014. V rámci svojej návštevy sa stretol aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom.