Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

ŠEFČOVIČ: Dunajská stratégia má v Európskej komisii veľkú podporu

Brífing počas konferencie Voda, vedomosť a inovácia v Dunajskej stratégii, ktorá sa uskutočňuje v rámci 5. výročného fóra Stratégie EÚ pre dunajský región. Na snímke slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Bratislava, 3. novembra 2016. Foto: TASR - Michal Svítok

Stratégia EÚ pre dunajský región je platformou partnerských štátov s cieľom riešiť spoločné problémy v medzinárodnej podunajskej oblasti.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Dunajská stratégia, ale aj ostatné makroregionálne stratégie, majú v Európskej komisii (EK) veľkú podporu. Uviedol to dnes v Bratislave podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič za účasti eurokomisára pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport Tibora Navracsicsa počas konferencie Voda, vedomosť a inovácia v Dunajskej stratégii, ktorá sa uskutočňuje v rámci 5. výročného fóra Stratégie EÚ pre dunajský región.



Oblasťami, v ktorých je najväčší potenciál spolupráce krajín dunajského regiónu, je podľa Šefčoviča najmä oblasť životného prostredia, riečnej navigácie, energetiky, ochrany prírody a spoločných protipovodňových opatrení. "Tieto sú dopĺňané aj o spoluprácu v oblasti vzdelávania a v oblasti bezpečnosti," podčiarkol Šefčovič.



"Vo všetkých týchto oblastiach nájdeme spoločný element, a síce to, že cezhraničná spolupráca, teda regionálny prístup nám prinášajú oveľa väčšiu pridanú hodnotu, ako keby sa projekty realizovali len na národnej úrovni," upozornil Šefčovič.




Dunajský región je podľa Navracsicsa regiónom, ktorý sa môže otvoriť aj iným regiónom ležiacim mimo neho, ako napríklad región východnej alebo severnej Európy či región strednej Ázie. "Prostredníctvom Dunajskej stratégie sme schopní preukázať, že dokážeme rozvíjať spoluprácu, že dokážeme jednať jednotne a koordinovaným spôsobom, čo je atraktívne pre regióny ležiace vôkol nás," dodal Navracsics.

Stratégia EÚ pre dunajský región je platformou partnerských štátov s cieľom riešiť spoločné problémy v medzinárodnej podunajskej oblasti. Slovensko koordinuje prioritnú oblasť 4 (ochrana vôd) s Maďarskom a prioritnú oblasť 7 (vedomostná spoločnosť) so Srbskom.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.