Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Ekonomika

G. MATEČNÁ: Zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy čakajú zmeny

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Komisia požiadala Slovensko a ďalšie štyri krajiny EÚ, aby dodržiavali európske pravidlá týkajúce sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy.

Bratislava/Brusel 27. mája (TASR) - Zákon o nadobúdaní poľnohospodárskej pôdy v SR čakajú zmeny. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) v reakcii na štvrtkovú (26.5.) požiadavku Európskej komisie (EK) upraviť národnú legislatívu týkajúcu sa možnosti kúpy pôdy v SR cudzincami.

Komisia požiadala Slovensko a ďalšie štyri krajiny EÚ, aby dodržiavali európske pravidlá týkajúce sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy. Slovensko by podľa EK malo zmeniť právne predpisy týkajúce sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy z dôvodu, že porušujú voľný pohyb kapitálu a slobodu usadiť sa.

"Určite nejaké zmeny v príslušnom zákone budú musieť byť a samozrejme, keďže je to problém Slovenskej republiky, budem o tomto rokovať aj so všetkými koaličnými partnermi. Určite otvoríme tento problém aj na vláde. Zatiaľ sme v štádiu, že sekcia legislatívy MPRV chystá podklady, čo by bolo nevyhnutné v zákone zmeniť," priblížila Matečná.

Ministerka zatiaľ nevedela jednoznačne povedať, či by slovenský zákon mal pri nadobúdaní pôdy zrovnoprávniť občanov SR a cudzincov. "Na toto ešte neviem odpovedať. Problémy boli s tým, že cudzinci nemajú 10-ročný pobyt na území SR. Možno to budú nejaké ustanovenia, ktoré zo zákona vypustíme. Bolo by však predčasné o tom hovoriť, pretože pripravujeme návrh, s ktorým pôjdem jednak za jednotlivými koaličnými partnermi a ktorý sa zároveň musí "pretriasť" vo vláde," dodala šéfka agrorezortu.

Slovenská republika v roku 2014 po skončení moratória na nákup pôdy cudzozemcami pristúpila k regulácii trhu s poľnohospodárskymi pozemkami. "SR na rozdiel od niektorých "starých" členských štátov nezvolila prísnu a reštriktívnu metódu tejto regulácie, ktorá by obmedzovala právo vlastníka slobodne si vybrať nadobúdateľa jeho pozemku. Účelom právnej regulácie trhu s pôdou v SR je predovšetkým zvýšenie transparentnosti a informovanosti o ponukách na trhu s pôdou a preventívne pôsobenie proti jej špekulatívnemu nákupu na nepoľnohospodárske účely," doplnila Jana Gasperová z odboru komunikácie a marketingu MPRV.

Slovensko podľa nej v tomto zmysle vystupovala aj voči EK vo všetkých doterajších štádiách konania proti SR. Slovensko pritom vysvetlilo podrobne jednotlivé nástroje tejto regulácie a ich význam, ako aj neopodstatnenosť obavy komisie z porušenia zásady voľného pohybu kapitálu, slobody usadiť sa a zásady oddelenosti priamych platieb.

Slovensko podľa nej zároveň deklarovalo úmysel vypustiť zo zákona podmienku 10-ročného trvalého pobytu, respektíve sídla na území SR pre tri kategórie záujemcov o nadobudnutie vlastníctva pôdy. V ostatných sporných otázkach však Slovensko nevidí dôvod ustupovať v plnom rozsahu výhradám EK. "SR bude v medziach programového vyhlásenia vlády naďalej hľadať možnosti nákupu pôdy pre domácich poľnohospodárov a sledovať cieľ, ktorým je prehlbovanie procesu nadobúdania poľnohospodárskej pôdy aktívnymi poľnohospodármi," poznamenala.

Postupom komisie sú podľa Gasperovej dotknuté viaceré "nové" členské štáty EÚ, ktoré sa z iniciatívy Maďarska snažia v posledných mesiacoch o spoločný postup voči EK vo veci regulácie trhu s poľnohospodárskou pôdou na úrovni celej únie. "Je preto zaujímavé, že EK pristúpila práve v tomto čase k vydaniu odôvodneného stanoviska, kedy môže od dotknutých členských štátov očakávať oficiálne návrhy na komplexné riešenie problematiky," dodala Gasperová.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.