Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

Najviac sa darí automobilkám, najhoršie je na tom cestovný ruch

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Na druhej priečke sa umiestnil farmaceutický priemysel.

Bratislava 20. mája (TASR) – Na Slovensku sa najviac oplatí podnikať v automobilovom a farmaceutickom priemysle či hazarde. Tieto odvetvia dosahujú najvyšší priemerný zisk. Vyplýva to z aktuálnej analýzy portálu indexpodnikatela.sk, ktorý vychádzal z údajov po zdanení za minulý rok a skúmal viac ako 110.000 právnických subjektov.

„Z výsledkov je zrejmé, že najvyšší priemerný zisk, viac ako 660.000 eur, dosahuje automobilový priemysel, čo je pochopiteľné vzhľadom na počet automobiliek, ktoré vyrábajú na území Slovenska,“ priblížil spoluzakladateľ portálu Branislav Vaculčiak.

Na druhej priečke sa umiestnil farmaceutický priemysel s priemerným ziskom po zdanení takmer 510.000 eur. Prvú trojku uzatvára hazard s výškou priemerného zisku viac ako 220.000 eur. Na chvoste rebríčka sa nachádzajú odvetvia cestovného ruchu so zápornými číslami.

„V ich prípade teda ide o stratu, konkrétne zábava a rekreácia dosahuje stratu vo výške viac ako 11.000 eur a ubytovanie a stravovanie dokonca takmer 15.000 eur. Toto zistenie však nie je ničím novým, keďže podniky pôsobiace v cestovnom ruchu sa už dlho boria s týmto problémom,“ zhodnotil Vaculčiak.

Portál porovnával odvetvia aj na základe mediánu, teda hodnoty, ktorá sa nachádza v strede. Hovorí o tom, že polovica podnikov v odvetví mala zisk po zdanení vyšší ako toto číslo a druhá polovica nižší.

Rebríček s mediánom zisku po zdanení viac ako 35.000 eur vedie farmaceutický priemysel. Na druhom mieste je automobilový priemysel s takmer 9500 eurami. Na tretiu priečku sa dostal strojársky priemysel s mediánom zisku po zdanení viac ako 7500 eur. Odvetvia, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu, naďalej vykazujú stratu.

„Veľký rozdiel medzi hodnotami priemeru a mediánu spôsobuje, že priemer výrazným spôsobom ovplyvňujú obrovské zisky automobilových gigantov a taktiež veľkých farmaceutických spoločností,“ uzavrel Vaculčiak.