Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Ekonomika

Národná banka Slovenska výšku dôchodku z 2. piliera neschvaľuje

Na snímke generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková Foto: TASR

NBS detailne preskúmala, či sú ivýpočty životných poisťovní, ktoré vyplácajú dôchodky z 2. pilier, v súlade so zákonom.

Bratislava 18. januára (TASR) – Životné poisťovne, ktoré vyplácajú dôchodky z 2. piliera, museli na túto činnosť získať licenciu od Národnej banky Slovenska (NBS). Tá detailne preskúmala, či sú ich výpočty v súlade so zákonom. Samotnú výšku dôchodkov však už neschvaľuje.

"Národná banka Slovenska prednedávnom ukončila licenčné konanie a je detailne oboznámená s podmienkami vyplácania dôchodkov. NBS posudzovala, či sú kalkulácie v súlade so zákonom, ale neschvaľovala samotnú výšku dôchodku, lebo na to kompetencie nemá. NBS vždy postupovala a aj bude postupovať v zmysle svojich kompetencií," uviedla pre TASR hovorkyňa centrálnej banky Martina Solčányiová.

V súčasnosti platná právna úprava nedáva NBS právomoc schvaľovať spoločnostiam podnikajúcim na poistnom trhu konkrétne poistné produkty, sadzby poistného či poistné podmienky. V tejto oblasti je totiž poistný trh plne liberalizovaný, pripomenula Solčányiová.

V súčasnosti majú spomínanú licenciu tri poisťovne, a to Generali Slovensko, Allianz-Slovenská poisťovňa a Union poisťovňa. Finančné domy, ktoré od januára tohto roka po 10 rokoch fungovania 2. piliera ponúkajú sporiteľom prvé dôchodky, sa v posledných dňoch stali terčom kritiky vlády aj opozície.

Kabinet podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pripravuje "kategorické riešenia" v 2. pilieri. "Je nevýhodný pre ľudí, ktorí majú vyšší vek, pre ľudí s nižšími príjmami. Toto všetko sa dnes absolútne potvrdilo. Mali sme pravdu, keď sme druhý pilier kritizovali. To, čo sa udialo pri výplate prvých 3000 dôchodkov, úplne potvrdilo naše výhrady. Môžem potvrdiť, že našou úlohou už nie je nič iné len prijať kategorické riešenia. Budeme vás o nich informovať na budúci týždeň," avizoval v piatok (16.1.).

Opoziční poslanci Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS), Jozef Mihál (SaS) aj Ivan Švejna (Most-Híd) vyzvali vládu, aby urýchlene novelizovala zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Dôvodom sú práve nízke dôchodky, ktoré dostanú z 2. piliera prví dôchodcovia. Problémy pripisujú najmä zmenám, ktoré v kapitalizačnom systéme počas uplynulých rokov spravili dve Ficove vlády.

Samotné poisťovne kritiku odmietajú. "Poisťovne postupujú striktne podľa platnej legislatívy - zákona o poisťovníctve a zákona o dôchodkovom sporení. Iba na základe takéhoto postupu mohli získať povolenie od NBS," konštatovala v piatkovej reakcii generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní (SLASPO) Jozefína Žáková.

K ich obrane sa pridala aj Slovenská spoločnosť aktuárov (SSA), ktorá zastupuje odborníkov v oblasti poistnej matematiky a štatistiky. Medializované prepočty o "férovej výške dôchodkov" z 2. piliera podľa nej spôsobili, že ľudia majú nereálne očakávania. Do týchto prepočtov však neboli započítané žiadne rizikové prirážky, ktoré reálne znižujú výšku vyplácaných dôchodkov, tvrdia odborníci.