Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Ekonomika

NKÚ: Systém hospodárenia podniku Hydromeliorácie je na vážnu úvahu

Na archívnej snímke predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík. Foto: TASR Martin Baumann

Štátny podnik Hydromeliorácie, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, kontroloval úrad za obdobie 2015 – 2016.

Bratislava 4. apríla (TASR) – Bratislava 4. apríla (TASR) – Systém hospodárenia štátneho podniku Hydromeliorácie je na vážnu úvahu. Vnútorná kontrola je veľmi slabá, príjmy podniku sú mizivé a o niekoľko rokov sa môže stať, že bude bez základného imania. Upozornil na to predseda Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) Karol Mitrík na stredajšom stretnutí s novinármi.



Štátny podnik Hydromeliorácie, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, kontroloval úrad za obdobie 2015 – 2016. Podľa slov predsedu NKÚ je firma úplne závislá od dotácie poskytovanej zakladateľom. "Zo strany štátu musí byť väčšia injekcia finančná," skonštatoval Mitrík. Na regeneráciu majetku štátnej firmy slúžia podľa neho odpisy majetku. Každoročné straty podnik podľa správy z kontroly vysporiadal znížením kmeňového imania.

NKÚ identifikoval problém, že systém nakladania so štátnym majetkom by mal byť aj v štátnych podnikov podobný ako v iných štátnych inštitúciách, pripomenul generálny riaditeľ kancelárie predsedu Ľubomír Andrassy. Pri týchto podnikoch totiž nefunguje súhlas zo strany Ministerstva financií (MF) SR pri predaji štátneho majetku. "Ten proces predaja bol menej transparentný," priblížil Mitrík na margo Hydromeliorácií s tým, že s nepotrebným majetkom sa v štátnych podnikoch nakladá podľa vlastného uváženia. Úrad napríklad poukázal na predaj administratívnych budov v Komárne a Michalovciach, ktoré boli predané o 300.000 eur lacnejšie, ako bola ich reálna hodnota. Rezort pôdohospodárstva podľa Mitríka v kontrolovanom období vydal 312 súhlasov na predaj majetku.

Kontrola ukázala aj nedostatočnú činnosť dozorných rád v podnikoch, ktorá bola v mnohých prípadoch len formálna. "Ukázalo sa aj nedostatočné metodické riadenie a usmerňovanie podnikov zo strany ministerstva," podotkol Mitrík s tým, že zo strany rezortu pôdohospodárstva nebola v tomto podniku vykonaná žiadna kontrola.

Problémom, ktorý vyvstal pri kontrole, je aj skutočnosť, že značná časť majetku vo vlastníctve Hydromeliorácií nie je zapísaná v katastri nehnuteľností. Navyše za 13 rokov fungovania tohto podniku došlo k 31. decembru 2016 k štrnástim povereniam do funkcie riaditeľa a k dvanástim menovaniam riaditeľa. "Ako môže tento štátny podnik fungovať, keď na jeho čele sa permanentne striedajú riaditelia?" podotkol Mitrík.

Podniky sú tiež povinné predkladať ročné plány, ktoré však predkladali v priebehu roka. "Teda pol roka, trištvrte roka fungovali bez strategického plánovania," upozornil predseda NKÚ s tým, že vo výročných správach tieto firmy zároveň nevykazujú, aké odmeny boli preukázané členom vedenia, alebo členom dozorných rád.

Fungovanie tohto podniku je zásadné podľa Mitríka aj z hľadiska potravinovej bezpečnosti. Zdôraznil, že v súčasnej situácii zmeny klímy, pri zvyšujúcich sa teplotách a výkyvoch počasia je povinnosť štátu zabezpečiť bezpečnosť aj v tomto ohľade, kde sú zavlažovacie systémy dôležité.

Nedoriešenou otázkou sú aj zariadenia podniku, ktoré sa nachádzajú na nevysporiadaných pozemkoch. "Skoro dve tretiny zariadení, ktoré Hydromeliorácie využívajú, je na nevysporiadaných pozemkoch," spresnil Andrassy, pričom podľa neho by mali mať štátne podniky možnosť postupovať podobne ako privátne firmy v oblasti infraštruktúry, ktoré majú zákonné možnosti, ako sa dostať k vysporiadaniu pozemkov pod ich projektmi.

NKÚ vydal odporúčania k zriaďovateľovi štátneho podniku, ale aj smerom k MF SR. Ďalším podnikom, na ktorý sa úrad zameria, budú Lesy Slovenskej republiky.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.