Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

NKÚ: V správe spotrebných daní má Slovensko značné rezervy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Slovenskí a českí kontrolóri porovnávali výkonnosť správcov týchto daní v porovnateľných činnostiach a identifikovali slabé aj silné stránky celého procesu správy za obdobie rokov 2012 až 2015.

Bratislava 14. júla (TASR) - V správe spotrebných daní má Slovensko značné rezervy. Odhalila to spoločná kontrola Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ SR) s Najvyšším kontrolným úradom Českej republiky (NKÚ ČR).

Slovenskí a českí kontrolóri porovnávali výkonnosť správcov týchto daní v porovnateľných činnostiach a identifikovali slabé aj silné stránky celého procesu správy za obdobie rokov 2012 až 2015. "Paralelná kontrola poukazuje na značné rezervy v efektívnosti správy spotrebných daní vo Finančnej správe SR," konštatovala hovorkyňa NKÚ SR Daniela Bolech Dobáková.

Kontrolóri zistili, že výber spotrebných daní počas sledovaného obdobia síce mierne vzrástol, z pohľadu podielu spotrebných daní na celkovom výbere daní však došlo k poklesu. A to o 1 % v Českej republike a o 1,2 % na Slovensku, čo bolo podľa nich spôsobené aj efektívnejším výberom na dani z pridanej hodnoty.

Výrazné rozdiely však zaznamenali kontrolné úrady podľa Bolech Dobákovej v personálnom obsadení aj počte subjektov. "Kým vo Finančnej správe SR sa v roku 2015 správou spotrebných daní zaoberalo 1300 zamestnancov, ktorí spravujú približne 48.000 daňových subjektov, v rámci Colnej správy ČR ju v tom istom roku malo na starosti 1011 zamestnancov spravujúcich približne 114.000 daňových subjektov," vyčíslila hovorkyňa.

Z porovnania podľa jej slov vyplýva, že česká colná správa s väčším rozsahom činností a nižším počtom zamestnancov dokáže zabezpečiť všetky úkony v tejto oblasti pre viac ako dvojnásobný počet subjektov v porovnaní so Slovenskom. "Tento stav síce spôsobujú aj určité legislatívne a organizačné odlišnosti v oboch krajinách, podľa kontrolórov však nie sú natoľko podstatné, aby odôvodňovali takýto veľký rozdiel," dodala Bolech Dobáková.

Kontrolóri zároveň zaznamenali, že administratívne výdavky vynaložené na správu spotrebných daní v oboch krajinách dlhodobo rastú v dôsledku zvyšovania mzdových výdavkov a výdavkov na modernizáciu a elektronizáciu. "Kým slovenská finančná správa v roku 2013 na výber 100 eur spotrebných daní vynaložila 1,65 eura, colná správa v Česku len 0,68 eura," dodala.

Efektívnosť administratívnych nákladov sa podľa nej nevyvíjala priaznivo ani v ďalšom období. V roku 2015 sa na Slovensku na 100 eur vynaložilo 1,94 eura, kým v Česku len 0,73 eura. "Viac ako dvojnásobné administratívne náklady na jednotku možno považovať za slabú stránku efektívneho výberu daní v Slovenskej republike," zhodnotila Bolech Dobáková.

Slovenská finančná správa má pritom podľa NKÚ, na rozdiel od českej, komplexnú elektronickú podporu podávania a spracovania daňových priznaní. Čiže od ich podaní až po zápis daňovej povinnosti.

Obe krajiny zároveň podobne ako zvyšok EÚ povinne aplikujú systém EMCS - elektronický systém monitorovania prepravy tovarov podliehajúcich spotrebným daniam, ktorý zabezpečuje prijímanie a odosielanie nezdaneného tovaru. Keďže porovnanie výdavkov na zavedenie systému EMCS nebolo podľa kontrolórov možné, pretože Česko už pred jeho zavedením využívalo vlastný, menej komplexný systém, pri kontrole porovnávali výdavky na upgrade systému.

"V kontrolovanom období boli tieto výdavky na Slovensku približne o 20 % vyššie ako výdavky vynaložené v Českej republike na zavedenie systému, ako aj na upgrade systému za viac než 10 rokov," vyčíslila Bolech Dobáková. Efektívnosť výdavkov je tak podľa jej slov medzi krajinami výrazne rozdielna, v neprospech Finančnej správy SR.

"Na základe výsledkov paralelnej kontroly NKÚ SR odporúča zvýšiť efektívnosť správy daní na Slovensku aspoň na úroveň, ktorú dosahuje Česká republika, čo kontrolóri považujú za veľkú výzvu a úlohu pre Finančné riaditeľstvo SR," zhodnotila hovorkyňa. Kontrolóri oboch krajín zároveň podľa jej slov odporúčajú zefektívniť systém pri dokončení elektronizácie spracovania daňových priznaní v ČR a aj pri prehodnotení opodstatnenosti výkonu stáleho daňového dozoru v daňových skladoch na lieh v SR.

"Zároveň sa obe kontrolné inštitúcie zhodli na tom, že v boji proti únikom spotrebných daní sa ako dobrá prax osvedčil dohľad nad pohybom surového tabaku, respektíve tabakovej suroviny a aj evidencia predajcov spotrebiteľského balenia liehu, čo by mohlo prispieť k zefektívneniu na úrovni celej EÚ," uviedla Bolech Dobáková.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.