Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Ekonomika

Nová globálna stratégia Global Water Partnership

Foto: Global Water Partnership

Global Water Partnership dnes oznámilo svoju novú stratégiu na roky 2014-2019.

Bratislava 21. marec (OTS) - Stratégia má názov Smerom k roku 2020 (Towards 2020) a naznačuje nové snahy Global Water Partnership (GWP) - organizácie zodpovednej za zdieľanie vedomostí a posilňovania partnerstiev vo svete bezpečných vodných zdrojov - ako sprostredkovateľa zmien. Stratégia na obdobie rokov 2014-2019 je postavená na predošlých úspechoch a práci GWP. Stratégia sa spracovala počas minulého roka a jej základom boli dialógy a konzultácie so stále sa rozrastajúcou sieťou 3000 partnerských organizácii v 163 krajinách.

Podľa Dr. Ursuly Schaefer-Preuss, predsedníčky GWP, sa stratégia Smerom k roku 2020 zameriava na potrebu nových multi-sektorových prístupov, ktoré môžu adekvátne poukázať na nielen na viaceré príležitosti ale aj riziká spojené s udržateľným hospodárením s vodnými zdrojmi v kontexte klimatických zmien, dynamického rozvoja urbanizácie a narastajúcej nerovnosti v spoločnosti.

Nové vedomosti a ich odovzdávanie patrí aj naďalej k najdôležitejším úlohám GWP aj v rámci tejto stratégie. Ako zdôraznil Dr. Mohamed Ait-Kadi, predseda technického výboru GWP, práve vedomosti a nové nástroje sú potrebnou podporou politiky rozvoja a rozhodovania, umožňujúcou efektívne a udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi. A sú to práve vedomosti, ktoré môžu stimulovať zmenu v správaní spoločnosti, vedúcu k novej „kultúre vody“ .

Novinkou v tejto stratégii je tematický prístup k šiestim kľúčovým oblastiam: klimatické zmeny, cezhraničná spolupráca, produkcia potravín, urbanizácia, energetické zdroje a ekosystémy.

Aj podľa výkonnej tajomníčky GWP Anie Grobicki, základom všetkých uvedených oblastí globálnej rozvojovej agendy je integrované vodné hospodárstvo. Nový prístup k definovaným témam vytvorí medzi nimi a bezpečnosťou vodných zdrojov rozhodujúce spojenie, ktoré prispeje k dosiahnutiu stanovených cieľov.

Novú stratégiu GWP predstavia v celosvetovej premiére v rámci oslavy Svetového dňa vody OSN v japonskom Tokiu 21. marca 2014. Už dnes sa s ňou môžeme oboznámiť na internetovej stránke stránke Global Water Partnership.

Na Slovensku bude nová stratégie predstavená v rámci prednášky „Sucho a povodne – problém verejnej správy“, ktorá sa bude konať 26. marca 2014 o 14:50 v priestoroch Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Global Water Partnership


Sieť Global Water Partnership sa zameriava na vytvorenie sveta s bezpečnými vodnými zdrojmi. GWP je medzivládna organizácia s 13 regionálnymi partnerstvami, partnerstvami 85 krajín a viac ako 3000 partnerskými organizáciami v 167 krajinách. Od svojho vzniku v roku 1996, partneri GWP spolupracujú po celom svete, aby dosiahli pokrok v udržateľnom využívaní a hospodárení s vodnými zdrojmi.

Global Water Partnership Central and Eastern Europe


Do siete Global Water Partnership našom regióne patrí 12 krajín – Bulharsko, Česká Republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Moldavsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Ukrajina. V každej z krajín má svoje zastúpenie prostredníctvom Country Water Partnerships a partnerských organizácií. V účastnosti je v strednej a východnej Európe zaregistrovaných viac ako 150 partnerských organizácií. Regionálny sekretariát je od roku 2003 v Bratislave v priestoroch Slovenského hydrometeorologické ústavu.

Linky
GWP Launches New Strategy: Towards 2020

Prezentácia novej stratégie GWP na Slovenku

World Water Day 2014

Poslanci začali rokovanie návrhmi z dielne rezortu spravodlivosti

Nová legislatíva má najmä upraviť pravidlá prístupu k právnej pomoci tak, aby bola dostupnejšou čo najširšiemu okruhu fyzických osôb.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.