Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Ekonomika

Nové pravidlá platobných služieb nemusia hneď znamenať zníženie cien

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Môže sa stať, že spoločnosti či finančné domy presunú náklady do iných služieb.

Bratislava 18. októbra (TASR) - Nové pravidlá platobných služieb, ktoré schválil Európsky parlament, môžu prispieť k vstupu nových hráčov na trh. Nová regulácia sa však podľa analytikov nemusí automaticky premietnuť aj do zníženia cien pre spotrebiteľov.

Europarlament schválil nové pravidlá platobných služieb, ktoré by mali umožniť novým hráčom na trhu využívanie mobilných a webových nástrojov na realizáciu platieb v mene klienta a viesť tak k zníženiu poplatkov. "Cieľom tejto legislatívy je rozšíriť ponuku o nové druhy platobných služieb. V poslednom období vstúpili na trh v oblasti elektronických platieb noví hráči, ktorí umožňujú uskutočňovanie platieb bez použitia kreditných kariet," priblížil pre TASR vedúci tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. Podľa jeho slov tieto spoločnosti zabezpečujú prepojenie medzi platiteľom, teda spotrebiteľom, obchodníkom a online modulom platiteľa. "Doteraz boli tieto inovatívne služby v právnom vákuu a preto nové európske pravidlá poskytnú spotrebiteľom lepšiu ochranu," doplnil Králik.

Komisia očakáva, že na základe nových pravidiel na trh vstúpia nové firmy a prispôsobia sa im aj tí prevádzkovatelia služieb, ktorí už na trhu doteraz pôsobili.

Odborníci však nie sú 100-percentne presvedčení, že sa nová regulácia premietne do zníženia cien platobných služieb. "Alternatívu k platobným systémom už ľudia majú, ako sú PayPal, Google Wallet, WePay, či Skrill. Stačí im prístup na internet," podotkol odborník portálu Finančná hitparáda Pavel Škriniar.

Podľa Maroša Ovčaríka z portálu Finančný kompas môže nová regulácia vytvoriť priestor na určité zníženie poplatkov za platby kartou. "Či sa však regulácia premietne až do cien pre koncového zákazníka je zatiaľ otázne. V prvom rade by sa museli premietnuť tieto znížené náklady do poplatkov, ktoré platia obchodníci svojim bankám a následne by museli obchodníci premietnuť tieto znížené náklady aj do koncových cien pre zákazníkov," predpokladá Ovčarík.

Podľa neho najväčšiu šancu znížiť si náklady na platby platobnými kartami u bánk majú najväčší obchodníci, ktorí majú veľa POS terminálov a robia najväčšie objemy platieb kartou. "Sú nimi napríklad supermarkety. Aj tu však platí, že tie sa musia rozhodnúť znížené náklady pretransformovať do koncových cien, ale ich k tomu musí dotlačiť konkurencia," dopĺňa Ovčarík.

Vstup nových hráčov na trh online platieb však víta. "Myslím si, že konkurenčný boj pomôže nielen cenám, ale aj technologickému rozvoju v online platbách. Za predpokladu, že bude dodržaná bezpečnosť," dodal Ovčarík.

Môže sa však stať, že spoločnosti či finančné domy presunú náklady do iných služieb. "Každá smernica obmedzujúca podnikanie iba zdanlivo znižuje poplatky. Klient síce môže za danú službu zaplatiť menej, no náklady sa presunú do iných služieb, ktoré taktiež využíva. Snaha o ochranu spotrebiteľa finančných služieb by sa nemala robiť cez reguláciu poskytovateľov, ale zvýšenie vedomostí spotrebiteľov," dodal Škriniar s tým, že napríklad v súčasnosti spotrebitelia podpisujú niekoľkostranové zmluvy, ktorých obsahu nerozumujú, no sú v súlade s rôznymi smernicami.