Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Vznikol nový nástroj kontroly verejného obstarávania s názvom Redflags

S novým nástrojom kontroly verejného obstarávania, ktorého projekt pod názvom Redflags vyvinula Transparency International (TI) Hungary, oboznamovali sa v piatok 19. februára 2016 v Budapešti slovenskí experti. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Redflags sú projektom, ktorý môže byť nielen monitoringom potenciálnej korupcie, ale môže to byť aj výborný edukačný nástroj, konštatovala koordinátorka Elektronického kontraktačného systému.

Budapešť 19. februára (TASR) - S novým nástrojom kontroly verejného obstarávania, ktorého projekt pod názvom Redflags vyvinula Transparency International (TI) Hungary, oboznamovali sa dnes v Budapešti slovenskí experti.

"Redflags sú projektom, ktorý môže byť nielen monitoringom potenciálnej korupcie, ale môže to byť aj výborný edukačný nástroj pre kontraktačné autority, pre tých, ktorí sú povinní obstarávať, a ako označujeme na elektronickom trhovisku zelené obstarávania, budeme označovať sociálne obstarávania, inovatívne obstarávania, tak môžme rovnako dávať prívlastky tým jednotlivým tendrom z pohľadu korupčného potenciálu tej-ktorej zákazky, taký akýsi upozorňovací a edukačný systém správneho zadávania,"
povedala pre TASR koordinátorka Elektronického kontraktačného systému (EKS) a poradkyňa ministra vnútra SR pre verejné obstarávanie Tatiana Behrová.

"Na Slovensku sme ten boj s korupciou začali elektronizáciou niekedy dávno v zverejňovaní výsledkov obstarávania a v aplikácii elektronických nástrojov v podobe aukčného systému. Teraz vlastne máme už rok fungujúci elektronický kontraktačný systém. Máme na ňom 32.000 zákaziek a vývoj týchto zákaziek ukazuje, že je to správny aj antikorupčný nástroj," dodala Behrová.

S novým nástrojom kontroly verejného obstarávania, ktorého projekt pod názvom Redflags vyvinula Transparency International (TI) Hungary, oboznamovali sa v piatok 19. februára 2016 v Budapešti slovenskí experti.
Foto: TASR/Ladislav Vallach
Podľa jej slov maďarská strana kontrolu verejného obstarávania berie z iného konca. "Oni upozorňujú na nesprávne zadávania, alebo potenciál pri zadaní zákazky, že tam jednoducho môže dochádzať ku nejakým kartelovým dohodám, alebo korupčnému správaniu, čiže oni akoby 'ex ante' kontrolujú každý tender - zatiaľ nie v elektronickej podobe, pretože v Maďarsku sa obstaráva neelektronickým spôsobom," konštatovala.

"Maďarské mimovládne organizácie prišli na takýto systém, ktorý by dopredu identifikoval rôzne riziká už pri vyhlasovaní tých zákaziek. To sa mi zdá celkom užitočné,"
komentoval projekt riaditeľ TI Slovensko Gabriel Šípoš. Podotkol, že na Slovensku je častým javom, že výsledkom samotného obstarávania - obzvlášť v prípade miest a obcí - je účasť iba jednej, prípadne dvoch firiem a zvyčajne sa ešte aj tie dohodnú. Mesto alebo obec potom obstará buď príliš draho, alebo dostane zlú kvalitu. Je to tým, že tender je zle vypísaný, pričom často nie úmyselne.

"To je práve niečo (projekt Redflags), čo si myslím, že by sa aj na Slovensku uplatnilo. Keď si ale porovnáte Slovensko s Maďarskom, myslím si, že Slovensko je naozaj ďalej v prvom rade v transparentnosti. Vidíte tam celú dokumentáciu na internete, aj zmluvy sú zverejnené, čo v Maďarsku neexistuje. Aj tá elektronizácia je podľa mňa ďalej. Vidíme kontraktačný systém - zavedený vlastne minulý rok - v plnej prevádzke. Niečo také Maďari nemajú, čiže tam sa šetrí samozrejme aj čas, a je tam aj väčšia konkurencia. Toto si myslím, že je niečo, čo by Maďari, naopak, mohli vziať od nás."

"Takzvaný Redflags je projekt podporovaný Európskou komisiou (EK). Podmienkou komisie bolo vytvoriť prostriedok, ktorý by bol použiteľný aj v inej členskej krajine," priblížila vedúca programov verejných fondov TI Hungary Gabriella Nagyová.

Podľa jej slov jednou z podmienok projektu bolo testovať možnosť jeho zavedenia v inej členskej krajine. "Mysleli sme si, že Slovensko je nielen geograficky blízke, ale môže mať aj podobné podmienky, napríklad v oblastiach verejného obstarávania. Preto sme sa rozhodli v prvom kroku nehľadať krajinu s veľmi odlišným hospodárstvom či odlišnou kultúrou verejného obstarávania, ale práve Slovensko. Internetovú stránku Redflags sme dali verejnosti do užívania 9. novembra 2015. Pracovali sme na nej dva roky," spresnila Nagyová.

Projekt Redflags na základe algoritmov a indikátorov umožní širokej verejnosti jednoducho odhaliť korupčné riziká jednotlivých zákaziek na základe zverejnených dokumentov verejného obstarávania. V prípade podozrení sa objavia pri preverovaných zákazkách červené, prípadne ružové vlajočky.

Blanár využil fórum v Antalyi na sériu diplomatických rokovaní

Blanár upozornil, že zastavenie tranzitu plynu cez ukrajinské územie hospodársky a ekonomicky poškodzuje nielen Slovensko a celú Európsku úniu, ale aj samotnú Ukrajinu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.