Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Odchod Británie z EÚ by ovplyvnil obchodné vzťahy so Slovenskom

Referendum o zotrvaní alebo vystúpení Veľkej Británie z EÚ sa uskutoční 23. júna. Foto: TASR/AP

Obyvatelia Veľkej Británie o zotrvaní krajiny v Európskej únii rozhodnú 23. júna.

Bratislava 6. júna (TASR) - Prípadné vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) by pravdepodobne spôsobilo spomalenie ekonomického rastu krajiny. To by sa následne mohlo podpísať aj pod oslabenie zahraničného obchodu medzi Britániou a krajinami, ktoré s ňou majú obchodné väzby. Týkalo by sa to Slovenska i Českej republiky. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia. "Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ by, samozrejme, neznamenalo zastavenie obchodu, očakávaná recesia v krajine by však výrazne znížila potenciál ďalšieho rastu zahraničného obchodu medzi našimi krajinami a Veľkou Britániou," uviedol analytik banky Ľubomír Koršňák.

Najvyšší podiel exportov do Británie, vzhľadom k veľkosti ekonomiky, je v geograficky blízkych krajinách akými sú Írsko, Belgicko či Holandsko. Výrazné zastúpenie je však aj v krajinách V4. Priamy podiel exportov k hrubému domácemu produktu (HDP) dosahuje v Českej republike aj na Slovensku takmer 5 %, v Maďarsku a Poľsku okolo 3 %. "Ďalšie exporty z regiónu V4 prúdia do Veľkej Británie nepriamo cez ostatné krajiny EÚ, najmä cez Nemecko. Celkové vývozy, priame aj nepriame zo Slovenska a Českej republiky by tak mohli dosahovať až 7 % HDP," dopĺňa Koršňák.

Ako ďalej vyplýva z analýzy, z hľadiska Slovenska by bol problematický najmä pokles spotrebiteľských nálad britských domácností, ktorý by sa prejavil na nižšom spotrebiteľskom dopyte v krajine. Väčšinu vývozov zo Slovenska do Británie totiž predstavujú spotrebiteľské vývozy. Najväčšie zastúpenie majú autá, ktoré tvoria 46 % z celkových vývozov a televízory, ktoré tvoria 18 % z celkových vývozov. "Naopak, prípadné zníženie investičnej aktivity britských firiem by malo limitovaný dopad na slovenské vývozy do Británie, pretože investičné vývozy sa podieľajú na celkových vývozoch len 6 %," vyčíslil Koršňák.

V priemere v EÚ, a podobne aj v susednej Českej republike, sú podľa analýzy banky vývozy do Veľkej Británie pestrejšie a rovnomernejšie rozložené. "Približne rovnaký, teda 40-% podiel, vykazujú spotrebiteľské vývozy a vývozy polotovarov, ostávajúcich 20 % tvoria investičné vývozy," skonštatoval Koršňák. Aj v prípade Českej republiky sú tiež kľúčovým exportným artiklom do Veľkej Británie autá, ktoré dopĺňajú stroje či komponenty pre automobilový priemysel.

Obyvatelia Veľkej Británie o zotrvaní krajiny v Európskej únii rozhodnú 23. júna.