Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Ekonomika

Opoziční poslanci chcú v rozpočte úpravy

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Vytvoriť by sa mala rezerva na reformu vzdelávania, z návrhu zákona by sa mala vypustiť aj povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod.

Bratislava 6. decembra (TASR) – Opozícia navrhuje urobiť v rozpočte na budúci rok zmeny. Poslanci predložili na záver šiesteho rokovacieho dňa 23. schôdze pozmeňujúce návrhy. Vytvoriť by sa mala rezerva na reformu vzdelávania, z návrhu zákona by sa mala vypustiť aj povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod.

Poslankyňa Zuzana Zimenová (nezaradená) skonštatovala, že vláda prerozdeľuje omnoho viac ako pred krízou. "Zdroje sú výsledkom zavádzania nových daní, odvodov," podotkla. Slovensko podľa jej slov je krajinou, ktorá zaznamenala najvyšší rast príjmov v rámci EÚ. Upozornila na neschopnosť vlády dodržiavať ciele deficitu. "Podarilo sa ich dodržať iba dvakrát. Verejný dlh má byť 51,1 % HDP. Aj na tomto príklade je vidno, ako vlády Roberta Fica (Smer-SD) hospodária s našimi peniazmi. Deficit je skutočným problémom," myslí si Zimenová s tým, že narastá aj investičný dlh a štátom vlastnený majetok stráca na hodnote. "Za 25 rokov Slovenska sa štátu nepodarilo hospodáriť bez deficitu. Tento rozpočet nie je krok vpred, ale krok vzad. Hospodárenie štátu má rezervy," skonštatovala Zimenová.

Predložila pozmeňujúci návrh týkajúci sa rezerv štátneho rozpočtu. "Za posledné roky sa rozmohla nevhodná prax nerozpočtovať výdavky transparentne priamo, ale skrývať ich pod predimenzované rezervy, o ktorých si následne rozhoduje podľa vlastných potrieb," tvrdí Zimenová. Keď sa ale tieto prostriedky nevyčerpajú na pôvodne určený účel, vládny kabinet ich podľa poslankyne použije tam, kde sa ich sám rozhodne použiť. "Vzdelávanie kvalitnejšie nie je. Skôr naopak. Je to aj preto, že finančné prostriedky často tečú tam, kde to nie je potrebné," uviedla Zimenová.

Navrhuje preto obmedziť zdroje vlády a z rozpočtových rezerv stiahnuť 50 miliónov eur a vytvoriť z nich rezervu na reformu vzdelávania. Tieto zdroje by podľa Zimenovej stačili na začiatok na pokrytie platov asistentov, ktorí sú dôležití pre nový vzdelávací systém. Zvyšné prostriedky by slúžili aj na špecifické rozvojové aktivity, ktoré predpokladá aj materiál Učiace sa Slovensko. "Vo vzťahu k toľko odkladanej reforme vzdelávania už nebude existovať žiadna prekážka," uviedla v pozmeňujúcom návrhu Zimenová.

Pozmeňujúci návrh k rozpočtu predložili spoločne aj Anna Zemanová a Eugen Jurzyca (obaja SaS). Navrhli vypustiť zo zákona povinnosť pre Vodohospodársku výstavbu a Lesy SR odviesť do štátneho rozpočtu osobitný odvod. "Osobitným odvodom sú poškodení občania SR. Takto získaný príjem štátneho rozpočtu sa minie netransparentne na všeobecné výdavky," tvrdia poslanci. Popritom je podľa nich preukázané, že štát nedostatočne zabezpečuje starostlivosť o vodné dielo. Občania tiež podľa nich nepocítia zlepšenie hospodárenia v lesoch tak, aby sa zlepšila ich celospoločenská funkcia.

"Ak chce štát dokázať, že je dobrým vlastníkom, mal by obom podnikom ponechať možnosť investovať celý zisk do rozvoja podniku a nie použiť ho na účely spotreby v podmienkach štátneho rozpočtu," podotkli poslanci.

Poslanci budú rokovať o návrhu štátneho rozpočtu aj vo štvrtok (7.12.). Do rozpravy je písomne prihlásených ešte 16 poslancov. Následne sa budú môcť prihlásiť ústne. Parlament rozhodne aj o novele zákona o dani z príjmov a dani z pridanej hodnoty, keďže stredajšie poobedňajšie hlasovanie o 17. hodine si poslanci odložili.

ŠULEKOVÁ: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so psychologičkou Evou Šulekovou.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.