Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Ekonomika

Pozrite sa, ako dopadlo slovenské pivovarníctvo v rámci EÚ

Ilustračné foto. Foto: TASR Milan Kapusta

Pivovarníctvo v EÚ sa stabilizovalo a prosperuje. Slovensko je však na konci rebríčka vývozov.

Brusel 1. decembra (TASR) - Pivo pomáha Európe s ekonomickým rastom, pivovarníctvo je dôležitým sektorom tvorby pracovných miest, najsľubnejšia pre nárast exportu piva je v budúcnosti Afrika. Zhodli sa na tom hostia a rečníci v poradí už šiesteho podujatia organizácie The Brewers of Europe, ktoré sa konalo v stredu (30. 11.) večer v Bruseli, a ktoré s názvom "Pivo slúži Európe" naznačilo akým smerom sa uberá tento hospodársky sektor.

V krajinách Európskej únie je dnes okolo 7500 pivovarov, malých aj veľkých, čo je takmer o polovicu viac ako v roku 2010. Stavovská organizácia pivárov upozornila, že pivovarníctvo výrazne podporuje ekonomický rast v Európe a prispieva k nárastu exportov EÚ so zvyškom sveta.

V roku 2014 v EÚ celkové spotrebiteľské výdavky na pivo boli vo výške 110 miliárd eur. To naznačuje, že odvetvie pivovarníctva sa spamätalo z krízy po roku 2008 a je na pevnej ceste k prosperite. Spotreba a výroba v EÚ sa stabilizovali, dokonca z roka na rok stúpajú. V období 2014 - 2015 bol 1-% medziročný nárast spotreby a 1,4-% nárast výroby.

Z hľadiska vývozov pivo ako komodita rastie najrýchlejším tempom spomedzi 10 najlepších agrovýrobkov v EÚ. Európske pivo je v súčasnosti vyvážané do 123 krajín sveta, druhým najväčším exportérom po EÚ je USA.

V roku 2015 bolo podľa údajov The Brewers of Europe vyrobených 39,6 miliárd litrov piva, ktoré má v Európe vyše 1000 rôznych štýlov. Z toho 82 miliónov hektolitrov (hl) išlo na export. Výroba piva znamenala vlani celkový zisk 51 miliárd eur, čo je viac, ako je HDP Luxemburska. Pre členské štáty EÚ to cez spotrebné dane znamenalo príjem do štátnej kasy vo výške 11 miliárd eur.

"Sme hrdí na úlohu, ktorú máme v európskom hospodárstve. Vytvárame početné pracovné miesta a podporujeme obchod v rámci EÚ aj mimo nej. Podporné politiky umožnia výrobcom piva aj naďalej prispievať k celkovej konkurencieschopnosti európskeho hospodárstva a udržateľnému rastu," uviedol prezident The Brewers Europe Pavlos Photiades počas stredajšej konferencie.



Photiades pripomenul, že pivovarníctvo priamo zamestnáva okolo 120.000 ľudí, avšak v celom hodnotovom reťazci ide spolu o 2,3 milióna zamestnancov v EÚ, ktoré ťažia z výroby a predaja piva.

Pivná štatistika 2016, príručka tejto organizácie, naznačila, že Slovensko bolo vlani na 22. mieste z krajín EÚ z hľadiska celkovej výroby piva (2,3 milióna hektolitrov), v spotrebe piva sa Slováci (takmer 4 mil. hl) Slováci umiestnili na 19. priečke, o čosi lepšiu, 14. pozíciu, máme pri ročnej spotrebe piva na osobu (73 l). Pri pive v neprospech SR hovorí obchodná bilancia, keď vlani sme boli siedmym najväčším dovozcom tejto komodity (1,62 mil. hl), ale až 25. exportérom (92.000 hl) zo všetkých členských krajín únie. Čo je pokles oproti roku 2010, keď SR do krajín EÚ aj mimo únie vyviezla 271.000 hl piva.

Príručka pripomenula, že pivárskymi veľmocami podľa počtu aktívnych pivovarov je Spojené kráľovstvo (1880) a Nemecko (1388). Slovensku s počtom 60 pivovarov (z toho 45 malých pivovarov) v EÚ patrí 16 priečka.

Najviac ľudí pivovarský priemysel priamo zamestnával vlani v Nemecku (26.861), vo Veľkej Británii (14.500) a Poľsku (10.000), na Slovensku v tomto odvetví minulý rok pracovalo 1480 ľudí.

Konferencia upozornila na skutočnosť, že z hľadiska hlavnej cieľovej skupiny pre konzum piva - mladí muži vo veku 18-44 rokov, najväčšie šance na export v najbližšej budúcnosti núka Afrika, naopak, starnutie populácie v Európe ale aj v Číne môže spotrebu piva v týchto regiónoch mierne spomaliť.