Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Ekonomika

VIDEO: R.FICO:Cenová vyhláška o elektrine bude zverejnená každú chvíľu

Premiér SR Robret Fico. Foto: TASR/Andrej Galica

Vyhláška bude zverejnená v Zbierke zákonov SR v najbližších hodinách, vracia všetko do roku 2016.

Bratislava 8. februára (TASR) - Cenová vyhláška o regulácii v elektroenergetike bude zverejnená v najbližších hodinách. Uviedol to dnes na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico spolu s ministrom hospodárstva Petrom Žigom (obaja Smer-SD).

"V tomto okamihu končí špeciálne zasadnutie komisie, ktorá odobruje vyhlášku o cenovej regulácii, pokiaľ ide o cenu elektrickej energie. Táto vyhláška bude zverejnená v Zbierke zákonov SR v najbližších hodinách, vracia všetko do roku 2016. Žiadne ističe, nič nebude ovplyvňovať cenu elektrickej energie, pretože aj cena elektrickej energie klesá," priblížil predseda vlády.



V otázke cien za vodu, teda tzv. vodného metodický pokyn vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam bol podľa jeho slov vydaný už dávno. "Boli sme svedkami zlého zaraďovania odberateľov vody do jednotlivých kategórií, ale po dohode pripravuje regulačný úrad aj v tejto oblasti vyhlášku, ktorá bude spracovaná a zverejnená v najbližších dňoch," oznámil premiér.

Výber nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) bude podľa Fica "nie jednoduchý", pretože zákon o regulácii kladie na kandidáta na predsedu regulačného úradu "mimoriadne prísne" kvalifikačné predpoklady. "Ak takéhoto kandidáta budeme mať, okamžite ho navrhneme prezidentovi SR, pretože ten vymenúva a odvoláva predsedu regulačného úradu. Do tej doby - pokiaľ nebude vymenovaný nový predseda regulačného úradu, bude práva, povinnosti štatutárneho orgánu ÚRSO vykonávať podpredseda úradu," doplnil premiér.

Pri otázke oddelenia postu predsedu ÚRSO a postu predsedu Regulačnej rady ÚRSO si premiér vie predstaviť posilnenie právomocí podpredsedu ÚRSO, napríklad potrebou kontrasignácie (podpisovania) regulačných rozhodnutí nielen predsedom, ale aj podpredsedom ÚRSO.

FÁBRYOVÁ: Ľudí s obezitou je toľko, že môžme hovoriť o pandémii

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s lekárkou doc. Ľubomírou Fábryovou.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.