Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Ekonomika

V prípade brexitu príde Česko o stovky pracovných miest a miliardy

Zástava EÚ (vpravo) a britská zástava vejú pred Európskym domom v Londýne 22. júna 2016. Foto: TASR/AP

Britániu pred prípadným odchodom čaká minimálne dvojročné vyjednávaciu obdobie, a preto je ťažké presnejšie určiť, aké by boli následky na zvyšok EÚ.

Praha 23. júna (TASR) - Podľa štúdie českej vlády prípadný odchod Británie z Európskej únie (EÚ) zasiahne najviac automobilový priemysel. Do roku 2020 by Česko mohlo tiež prísť o miliardy z eurofondov, až Londýn prestane platiť svoje príspevky do rozpočtu EÚ. Informoval o tom portál ihned.cz.

V prípade, že by sa Veľká Británia rozhodla v dnešnom referende vystúpiť z EÚ, príde Česká republika podľa vládnych analýz nielen o časť svojho zahraničného obchodu, ale aj o miliardy z európskych fondov a o významného spojenca, s ktorým často uzatvárala rôzne koalície v rámci EÚ.

Britániu pred prípadným odchodom čaká minimálne dvojročné vyjednávaciu obdobie, a preto je ťažké presnejšie určiť, aké by boli následky na zvyšok EÚ. Česká vláda vypracovala dve štúdie vplyvu brexitu na Česko. Obe sa zhodujú v tom, že v prípade odchodu Londýna by Praha prišla o kľúčového partnera, s ktorým sa zhodla v mnohých otázkach spoločného trhu v Európe.

Prvá analýza z dielne úradu vlády je konkrétnejšia, pokiaľ ide o ekonomické dôsledky. Predpokladá zníženie vzájomného obchodu s Britániou o 6 % až 9 %, čo by sa premietlo do straty zhruba 1300 až 1600 pracovných miest, najviac v automobilovom priemysle.

"Vzhľadom na to, ako mnoho variantov môže mať budúci vzťah Británie k EÚ v prípade, že ju opustí, tak mi odhad zníženia exportu o 0,33 % až 0,49 % pripadá ako príliš úzky interval. Ale s celkovým záverom sa dá súhlasiť," povedal ekonóm Petr Zahradník, člen Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru za Česko.

Podľa modelu z tejto štúdie by ČR prišla tiež po roku 2020 v novom sedemročnom rozpočtovom období o 4 miliardy eur z príspevkov z európskych fondov pre to, že Británia ako čistý platca by prestala do únijného rozpočtu prispievať. Ide však o veľmi hrubý model založený na súčasnom rozpočte platnom do roku 2020.

Česko by sa tak pravdepodobne stalo čistým platcom do únijnej pokladnice, ale podľa expertov by sa zaradilo medzi bohatšie a prispievajúce štáty únie aj bez brexitu.

V prepočte únijných príspevkov na hlavu by ČR bola siedmou najviac postihnutou krajinou. Najviac by podľa tohto modelu utrpelo Maďarsko, ktorého vládna strana Fidesz nechala v britských novinách vytlačiť inzeráty vyzývajúce Britov, aby volili pre zotrvanie v EÚ.

Dlhodobo by sa podľa vládnych odhadov odvolávajúcich sa na výpočty medzinárodných finančných inštitúcií rast českej ekonomiky v dôsledku brexitu znížil o pol percenta HDP. V tom sa vládna analýza viac-menej zhoduje s odhadmi českých bánk.

Ekonomické následky odchodu Británie sú založené na rôznych odhadoch a budú sa odvíjať od toho, ako dlho budú trvať prípadné vyjednávania, na ktoré sú podľa práva únie vyhradené dva roky. Ale niektorí britskí konzervatívci tvrdia, že sa môže rokovať aj dlhšie.

Podľa názoru českých expertov v oboch analýzach EÚ nebude mať záujem - na rozdiel od Londýna - rokovania predlžovať a s tým aj neistotu okolo budúceho vzťahu. Briti tak budú najskôr tlačení do kúta buď úniovými inštitúciami, alebo jednotlivými členskými štátmi, ktoré si budú chcieť od Británie vymôcť nejaké ústupky. Pre podmienky odchodu je totiž potrebný súhlas všetkých ostatných 27 členov únie.

Odchodom Británie stratí Praha podľa oboch analýz - úradu vlády aj ministerstva zahraničia - dôležitého partnera, s ktorým v EÚ často vytvárala koalície v rôznych otázkach. Klesne tiež váha krajín mimo eurozóny. Štáty, ktoré nepoužívajú spoločnú menu, sa tak môžu bez Británie ocitnúť na okraji úniového rozhodovania, zdôrazňujú vládni analytici na niekoľkých miestach dokumentu.

Okolo eura by tak mohlo vzniknúť integračné jadro EÚ a "ak by sa ČR nemohla na tejto integračnej vlne zúčastniť, hrozilo by jej vzďaľovanie sa od hlavného integračného jadra a tým ohrozenie prínosov, ktoré ČR členstvo prináša". Inými slovami, bez Británie v EÚ a bez zavedenia eura by sa česká väzba na EÚ dramaticky oslabila.

V prípade brexitu by sa prerozdeľovali nielen hlasy v Európskom parlamente, ale aj v Európskej rade a musela by sa nájsť formula, ktorá by ochránila záujmy malých štátov a tých, ktorí nepoužívajú spoločnú menu. Menili by sa teda základné zmluvy Európskej únie. "Odchod Veľkej Británie z EÚ má takisto potenciál výrazne oslabiť schopnosť členských štátov stojacich mimo eurozóny zablokovať pomocou blokujúcej menšiny návrhy aktov, prijímaných na Rade," tvrdí vládny dokument.

Obe české analýzy pracujú s variantom, že v prípade tesného víťazstva jedného z dvoch britských táborov otázka britského členstva v EÚ nebude doriešená. Podľa nich je tiež možné, že Británia zostane v EÚ aj v prípade tesného víťazstva stúpencov odchodu - ak víťazi nebudú schopní vyjednať s Bruselom a ďalšími členskými štátmi uspokojivé podmienky pre spoluprácu Británie ako nečlenskej krajiny.

ŠULEKOVÁ: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so psychologičkou Evou Šulekovou.

- Pápež Lev XIV. vyzval na „spravodlivý a trvalý“ mier na Ukrajine i na okamžité prímerie, prepustenie rukojemníkov a dodávky humanitárnej pomoci v Gaze. „Už nikdy viac vojnu!“ povedal pápež.

- Slovenskí hokejisti vykorčuľujú na svoj druhý duel na MS v Štokholme v nedeľu proti Slovinsku (12.20 h) už aj s dvojicou nových hráčov. V zostave figurujú obranca Samuel Kňažko aj útočník Pavol Regenda.

- Strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.