Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Ekonomika

Rozpočtový deficit Británie v auguste klesol menej, ako sa čakalo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Presnejšie, rozpočtový schodok Británie v auguste 2016 klesol na 10,55 miliardy libier (12,24 miliardy eur) z 11,47 miliardy GBP v rovnakom období minulého roka, uviedol štatistický úrad ONS.

Londýn 21. septembra (TASR) - Rozpočtový schodok Británie v auguste síce klesol, ale menej, ako ekonómovia očakávali. Ministrovi financií Philipovi Hammondovi tak zostáva menej manévrovacieho priestoru pri príprave rozpočtu na budúci finančný rok. Bude to prvý rozpočet od júnového referenda, v ktorom voliči rozhodli o odchode Británie z Európskej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Presnejšie, rozpočtový schodok Británie v auguste 2016 klesol na 10,55 miliardy libier (12,24 miliardy eur) z 11,47 miliardy GBP v rovnakom období minulého roka, uviedol štatistický úrad ONS. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, však očakávali, že sa zníži na 10 miliárd GBP.

Podľa ONS sa zatiaľ neobjavili žiadne jasné známky výraznejšieho vplyvu júnového referenda na britské verejné financie. Ale rozpočtové príjmy z dane z pridanej hodnoty (DPH) rástli v auguste najpomalšie od marca 2015.

Minister Hammond v júli spomínal možný "reset" fiškálnej politiky, ktorý by pomohol zmierniť dôsledky referenda. No vzhľadom na zatiaľ pomerne dobré výsledky ostrovného hospodárstva bagatelizoval očakávania, že by v správe o rozpočte, ktorú má predniesť 23. novembra, mohol oznámiť zvýšenie vládnych výdavkov na podporu ekonomiky.

Podľa Reuters minister tento mesiac poslancom naznačil, že v prípade potreby by mohol mierne zvýšiť výdavky na rozvoj infraštruktúry.

Za päť mesiacov od začiatku apríla do konca augusta dosiahol rozpočtový schodok Británie 33,8 miliardy GBP a je o takmer 13 % nižší ako vlani v rovnakom období.

Vláda vo svojej prognóze za celý finančný rok, ktorý sa končí 31. marca 2017, počíta s deficitom vo výške 55,5 miliardy GBP. Tento cieľ sa jej však podľa expertov nepodarí splniť pre spomaľovanie ekonomiky po rozhodnutí voličov o brexite.

V predchádzajúcom finančnom roku vykázala Británia schodok na úrovni 4,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). To je síce menej ako rozpočtový deficit 10 % v roku 2010, ale viac ako povoľujú pravidlá EÚ a najvyšší deficit spomedzi vyspelých štátov.

Britské domácnosti sa zatiaľ neobávajú zhoršenia osobnej finančnej situácie

Britské domácnosti sa zatiaľ neobávajú zhoršenia osobnej finančnej situácie. To je ďalší z dôkazov, ktoré ukazujú, že väčšinu spotrebiteľov nevzrušuje výsledok júnového referenda, v ktorom rozhodli o odchode svoje krajiny z Európskej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ukazovateľ finančnej situácie Britov index financií domácností sa v septembri takmer nezmenil. Klesol totiž len veľmi mierne na 44,8 bodu z augustových 44,9 bodu.

Centrálna banka Bank of England (BoE) však predpovedá, že domácnosti začnú postupne pociťovať, že ich finančná "sila" po júnovom referende slabne, keďže prudký pokles libry sa časom premietne do spotrebiteľských cien.

BoE v auguste znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordné minimum a prijala ďalšie opatrenia, aby pomohla ekonomike zvládnuť dôsledky referenda. Minulý týždeň BoE naznačila, že do konca roka úroky pravdepodobne ešte zníži.

Na prieskume Markit sa zúčastnilo 1500 opýtaných a uskutočnil sa v dňoch 14. až 18. septembra.