Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Ekonomika

Rozpočtový deficit Británie v auguste klesol menej, ako sa čakalo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Presnejšie, rozpočtový schodok Británie v auguste 2016 klesol na 10,55 miliardy libier (12,24 miliardy eur) z 11,47 miliardy GBP v rovnakom období minulého roka, uviedol štatistický úrad ONS.

Londýn 21. septembra (TASR) - Rozpočtový schodok Británie v auguste síce klesol, ale menej, ako ekonómovia očakávali. Ministrovi financií Philipovi Hammondovi tak zostáva menej manévrovacieho priestoru pri príprave rozpočtu na budúci finančný rok. Bude to prvý rozpočet od júnového referenda, v ktorom voliči rozhodli o odchode Británie z Európskej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Presnejšie, rozpočtový schodok Británie v auguste 2016 klesol na 10,55 miliardy libier (12,24 miliardy eur) z 11,47 miliardy GBP v rovnakom období minulého roka, uviedol štatistický úrad ONS. Analytici, ktorých oslovila agentúra Reuters, však očakávali, že sa zníži na 10 miliárd GBP.

Podľa ONS sa zatiaľ neobjavili žiadne jasné známky výraznejšieho vplyvu júnového referenda na britské verejné financie. Ale rozpočtové príjmy z dane z pridanej hodnoty (DPH) rástli v auguste najpomalšie od marca 2015.

Minister Hammond v júli spomínal možný "reset" fiškálnej politiky, ktorý by pomohol zmierniť dôsledky referenda. No vzhľadom na zatiaľ pomerne dobré výsledky ostrovného hospodárstva bagatelizoval očakávania, že by v správe o rozpočte, ktorú má predniesť 23. novembra, mohol oznámiť zvýšenie vládnych výdavkov na podporu ekonomiky.

Podľa Reuters minister tento mesiac poslancom naznačil, že v prípade potreby by mohol mierne zvýšiť výdavky na rozvoj infraštruktúry.

Za päť mesiacov od začiatku apríla do konca augusta dosiahol rozpočtový schodok Británie 33,8 miliardy GBP a je o takmer 13 % nižší ako vlani v rovnakom období.

Vláda vo svojej prognóze za celý finančný rok, ktorý sa končí 31. marca 2017, počíta s deficitom vo výške 55,5 miliardy GBP. Tento cieľ sa jej však podľa expertov nepodarí splniť pre spomaľovanie ekonomiky po rozhodnutí voličov o brexite.

V predchádzajúcom finančnom roku vykázala Británia schodok na úrovni 4,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). To je síce menej ako rozpočtový deficit 10 % v roku 2010, ale viac ako povoľujú pravidlá EÚ a najvyšší deficit spomedzi vyspelých štátov.

Britské domácnosti sa zatiaľ neobávajú zhoršenia osobnej finančnej situácie

Britské domácnosti sa zatiaľ neobávajú zhoršenia osobnej finančnej situácie. To je ďalší z dôkazov, ktoré ukazujú, že väčšinu spotrebiteľov nevzrušuje výsledok júnového referenda, v ktorom rozhodli o odchode svoje krajiny z Európskej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ukazovateľ finančnej situácie Britov index financií domácností sa v septembri takmer nezmenil. Klesol totiž len veľmi mierne na 44,8 bodu z augustových 44,9 bodu.

Centrálna banka Bank of England (BoE) však predpovedá, že domácnosti začnú postupne pociťovať, že ich finančná "sila" po júnovom referende slabne, keďže prudký pokles libry sa časom premietne do spotrebiteľských cien.

BoE v auguste znížila kľúčovú úrokovú sadzbu na rekordné minimum a prijala ďalšie opatrenia, aby pomohla ekonomike zvládnuť dôsledky referenda. Minulý týždeň BoE naznačila, že do konca roka úroky pravdepodobne ešte zníži.

Na prieskume Markit sa zúčastnilo 1500 opýtaných a uskutočnil sa v dňoch 14. až 18. septembra.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.