Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Ekonomika

Rusko a Ukrajina budú dnes v Bruseli rokovať o spore o dodávkach plynu

Ilustračné foto, policajti hliadkujú pred sídlom Európskej komisie Foto: TASR/AP

Kabinet komisára Šefčoviča naznačil, že rokovania budú zložité, a preto na dnes ani nepripravovali tlačovú besedu pre novinárov.

Brusel 2. marca (TASR) - Európska komisia (EK) bude dnes poobede hostiteľom mimoriadneho rokovania ministrov energetiky Ruska a Ukrajiny Alexandra Novaka a Volodymyra Demčišina. Na trilaterálne diskusie v spore o dodávkach a tranzite plynu do Európy oboch ministrov pozval do Bruselu podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Rokovania, ktoré by sa mali začať o 15.00 h, sa týkajú súčasného sporu o plyn medzi Moskvou a Kyjevom, ktorý je poznačený vojnou na východe Ukrajiny.

Kabinet komisára Šefčoviča naznačil, že rokovania budú zložité, a preto na dnes ani nepripravovali tlačovú besedu pre novinárov.

Najnovší spor sa točí okolo obvinení Ruska, že Ukrajina prestala dodávať plyn na územia obsadené proruskými separatistami na východe krajiny, čo Kyjev popiera. Gazprom však začal posielať plyn na východ Ukrajiny na povstalecké územia, čo vláda v Kyjeve označila za nezákonné. Rusko minulý týždeň varovalo, že Kyjev má plyn predplatený len do konca uplynulého týždňa a ak ďalšie peniaze nepošle, Gazprom mu dodávky plynu zastaví. Ukrajinská spoločnosť Naftogaz sa zas bráni, že Gazprom posiela menej plynu, než si Ukrajina predplatila.

Európskej komisii sa vlani v októbri podarilo sprostredkovať dohodu medzi oboma stranami, takzvaný zimný energetický balík, na základe ktorého Rusko súhlasilo s dodávkami plynu na Ukrajinu do konca marca, pričom Kyjev sa zaviazal za tieto dodávky zaplatiť dopredu.

V súvislosti s novými problémami šéf Naftogazu Andrij Kobolev naznačil, že v marci by Ukrajina chcela doviezť viac plynu z Európy a znížiť tak svoju závislosť od ruských dodávok. Podľa neho Ukrajina nepociťuje naliehavú potrebu na uzatvorenie letného energetického balíka s EÚ a Ruskom.

EÚ odmietla zaujať stanovisko k tvrdeniu oboch strán s tým, že musí posúdiť celkovú situáciu. Šefčovič v mene EÚ trval na poskytnutí záruk, že aj napriek tomuto sporu tranzit ruského plynu do EÚ cez územie Ukrajiny zostane nedotknutý.