Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Ekonomika

SKSI bude za fondy EÚ školiť o energetickej efektívnosti

Ilustračné foto. Foto: TASR - Milan Kapusta

Každý program vzdelávania odborníkov v stavebníctve na Slovensku aj v Česku bude ukončený skúškou a certifikátom.

Bratislava 26. marca (TASR) – Slovenská komora stavebných inžinierov (SKSI) bude zvyšovať kvalifikáciu odborníkov v stavebníctve v oblasti energetickej efektívnosti a využitia obnoviteľných zdrojov s podporou z eurofondov. V rozpočte projektu ingREeS je na to vyčlenených takmer 1,4 milióna eur z programu Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020. Cieľom je vyškoliť 400 slovenských a 300 českých odborníkov.

Do projektu sa zapojilo deväť organizácií zo Slovenska, Česka a Rakúska. Vzdelávať sa podľa Diany Krížovej zo SKSI budú špecialisti v oblasti energetickej efektívnosti a využitia obnoviteľných zdrojov energie pre profesie inžinier, architekt, projektant, stavbyvedúci, stavebný dozor, energetický poradca a odborne spôsobilé osoby pre energetickú certifikáciu budov.

"Komora bude vždy podporovať vzdelávanie odborníkov v stavebnej oblasti, pretože tým dosahujeme naše ciele vytvoriť predpoklady pre bezpečné a kvalitné stavby. Projekt ingREeS nadväzuje na už realizovaný projekt Pillar I Build up Skills a využije jeho výsledky, čo je efektívne a zaručuje to jeho úspech," uviedol predseda SKSI Vladimír Benko.

Stavovská organizácia stavebných inžinierov sa projektom zapojila do napĺňania cestovnej mapy Európskej únie pre vytvorenie a zavedenie systému ďalšieho vzdelávania v stavebníctve k rozvoju zručností a znalostí pracovníkov na stavbách.

V spolupráci s dvoma univerzitami v Rakúsku, Stavebnou fakultou Slovenskej technickej Univerzity v Bratislave a Národným ústavom celoživotného vzdelávania pripraví SKSI vzdelávacie programy pre spomínané profesie. Na projekte sa budú podieľať aj Zväz stavebných podnikateľov Slovenska a spoločnosť ViaEuropa Competence Centre hľadaním opatrení pre motiváciu zamestnávateľov investovať do vzdelávania v tejto oblasti a zvýšiť dopyt po kvalifikovaných odborníkoch. Českí partneri pomôžu pri príprave databázy školiteľov.

Každý program vzdelávania odborníkov v stavebníctve na Slovensku aj v Česku bude ukončený skúškou a certifikátom. Projekt sa rozbehol v marci 2015 a potrvá 36 mesiacov, do roku 2018.