Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 28. február 2025Meniny má Albín
< sekcia Ekonomika

Slovenská pošta chce ponúknuť Číne balíkové centrum v Bratislave

Na archívnej snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej pošty, a.s. Tomáš Drucker. Foto: TASR/Martin Baumann

S čínskymi partnermi o tom rokoval dnes generálny riaditeľ pošty Tomáš Drucker.

Peking/Bratislava 26. mája (TASR) - Slovenská pošta by chcela vytvoriť tzv. regionálne balíkové centrum, v ktorom by sa spracovávali zásielky z Číny pre širší región. S čínskymi partnermi o tom rokoval dnes generálny riaditeľ pošty Tomáš Drucker.



"Vzhľadom na stále narastajúci trh balíkových zásielok v dôsledku nárastu elektronického obchodu, predovšetkým ide o zásielky práve z Ázie a Číny do Európy, je záujem ponúknuť čínskym partnerom regionálne balíkové centrum, kde by sme spracovávali zásielky pre širší región," uviedol po rokovaní. Čínska strana má podľa Druckera záujem optimalizovať a racionalizovať činnosti. Treba preto prísť s vhodnou ponukou a centrum by mohlo vzniknúť.



Slovenská pošta podľa Druckera môže ponúknuť viaceré možnosti prepravy. "Úzko spolupracujeme s bratislavským letiskom. Vieme ponúknuť veľmi dobré podmienky pre leteckú nákladnú prepravu. Máme dobrú infraštruktúru z Bratislavy do ostatných krajín aj prepojenie na ostatných poštových operátorov," vymenoval Drucker. Hovorí aj o železničnej či lodnej preprave.

Ak by regionálne balíkové centrum v Bratislave vzniklo, podľa ministra financií povereného riadením aj rezortu hospodárstva Petra Kažimíra by to bola jednoznačne ekonomická pomoc. "Je veľmi dôležité, kde je miesto kontaktu. Ak by sa v oblasti poštových služieb podarilo presvedčiť čínskych partnerov, aby Slovensko bolo vstupnou bránou do Európy, tak je to určite práca pre stovky, tisícku ľudí," povedal Kažimír. Pozitíva by to malo podľa ministra aj pre Bratislavské letisko. Kažimír kladie dôraz na riadne rozpracovanie detailov ponuky či spolupráce. "Pretože nesmieme kupovať mačku vo vreci," uzavrel.

Zelenskyj po spore s Trumpom predčasne odišiel z Bieleho domu

Predčasnému ukončeniu rokovaní predchádzala ostrá výmena názorov medzi oboma lídrami v Oválnej pracovni Bieleho domu.

,aktualizované 

- Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara získal na majstrovstvách sveta juniorov v maďarskom Debrecíne bronzovú medailu a zopakoval tak umiestnenie spred roka. Celkovo dostal známku 233,93 bodu, čo jeho nové osobné maximum.

- V obci Dačov Lom v okrese Veľký Krtíš sa pod dvoma deťmi prepadol na jazere ľad. Informáciu potvrdila Danka Capáková z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR.

- Predstavitelia USA a Ukrajiny po predčasnom ukončení rokovaní a ostrej výmene názorov medzi prezidentmi Volodymyrom Zelenským a Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni Bieleho domu nepristúpili k podpisu dohody o nerastných surovinách.

- Pápež František v piatok v dôsledku svalového kŕča v prieduškách vdýchol vývratky, čo si vyžiadalo napojenie na neinvazívnu formu mechanickej ventilácie, oznámil Vatikán.

- Microsoft vypne službu Skype, ktorú kúpil v roku 2011 za 8,5 miliardy USD (8,16 miliardy eur).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj predčasne odišiel z rokovania s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý napísal, že Zelenskyj nie je pripravený na mier.

- Americký prezident Donald Trump prijal v Bielom dome prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Rámcová dohoda o nerastných surovinách, ktorú predstavitelia oboch krajín podpíšu, je podľa Trumpa férová a ide o veľký záväzok zo strany Spojených štátov.

- Navýšenie obranných výdavkov musí byť podmienené hybridným využitím investícií. Peniaze na obranu by tak mohli ísť aj na projekty, ktoré využijú aj civilní občania, uviedol minister vnútra a predseda koaličnej strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Najmenej traja ľudia zahynuli na francúzskom ostrove Réunion v Indickom oceáne po tom, čo sa oblasťou prehnal tropický cyklón so silným vetrom a dažďami.

- Rumunská proeurópska vláda v parlamente ustála hlasovanie o vyslovení nedôvery, čím sa vyhla ďalšej politickej kríze v krajine.

- Zvýšené koncentrácie nebezpečných látok v okolí piatich kilometrov od horiaceho vlaku pri českej obci Hustopeče nad Bečvou neďaleko slovenských hraníc českí hasiči nenamerali.

- Súčasná situácia s plynom, po tom ako Ukrajina zastavila jeho tranzit do Európy, je absurdná. Pre Európu neexistuje rozumnejšie riešenie, ako tranzit cez ukrajinské územie obnoviť. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) na sociálnej sieti.

- Talianska polícia oznámila, že podnikla rozsiahlu celoštátnu operáciu s cieľom rozbiť online sieť zaoberajúcu sa detskou pornografiou.

- Súd v meste Verden na severozápade Nemecka odsúdil na doživotie profesionálneho vojaka, ktorý minulý rok v marci zavraždil troch dospelých a jedno dieťa.

- Samit Európskej únie v Bruseli je fórum pre rozmanité postoje, kde sa voči iným názorom má prejavovať rešpekt. Slovensko nemá čo robiť na stretnutiach o vojne na Ukrajine v Paríži či v Londýne. Povedal to predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)

- Policajti z Nového Mesta nad Váhom obvinili 43-ročného muža z prečinu nebezpečného vyhrážania.

- Členku Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a viceprezidentku Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Danku Hrbekovú zvolili do exekutívy Európskych olympijských výborov (EOV).

- Opozičná strana SaS naďalej trvá na zastavení legislatívneho procesu k návrhu na zmenu Ústavy SR z dielne premiéra Roberta Fica (Smer-SD).