Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Ekonomika

Slovenské elektrárne mali vlani čistý zisk 559 miliónov eur

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Elektrárne vlani okrem iného ukončili výrobu v uholnej elektrárni Nováky a po marcovom ukončení výroby vo Vojanoch vyrábajú elektrinu bez priamych emisií oxidu uhličitého (CO2).

Bratislava 7. mája (TASR) - Slovenské elektrárne (SE) sa vlani prehupli zo straty 255 miliónov eur v roku 2022 do čistého zisku 559 miliónov eur. Spoločnosť zároveň znížila svoju zadlženosť o 139 miliónov eur na 4,075 miliardy eur. Na raste zisku sa podpísalo najmä spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach a tiež priaznivé podmienky vo vodných elektrárňach. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

"Tieto hospodárske výsledky sú unikátne a jedinečné. Predovšetkým sme mali historicky rekordnú výrobu z jadra," povedal Strýček. SE vlani vyrobili 21,6 terawatthodiny (TWh) elektriny, z toho dodali do siete 19,57 TWh. Päť jadrových blokov vlani vyrobilo 18,34 TWh a po odpočítaní vlastnej spotreby dodali 16,96 TWh. Vodné elektrárne vlani dodali 1,9 TWh, čo je 9,68 % z celkovej dodávky.

Elektrárne vlani okrem iného ukončili výrobu v uholnej elektrárni Nováky a po marcovom ukončení výroby vo Vojanoch vyrábajú elektrinu bez priamych emisií oxidu uhličitého (CO2). Akcionári spoločnosti, medzi ktorými je aj Slovenská republika, rozhodli, že zisk bude použitý na uhradenie strát z minulých období a zníženie zadlženia spoločnosti. Podľa Strýčka bude hospodársky výsledok v tomto roku porovnateľný alebo vyšší ako v roku 2023.

Rozhodujúcim projektom v tomto roku je pre Slovenské elektrárne dokončenie 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Podľa Strýčka sú na bloku skontrolované všetky zvary a väčšina použitých materiálov, takže by sa proces spúšťania nemal zdržať. Elektrárne očakávajú, že sa do nového bloku začne zavážať palivo v roku 2025.

Problémom je stále vysoký dlh spoločnosti, pre ktorý nebude možné vyplácať dividendy, a tiež chýbajúci pracovníci. Pomerne veľká časť zamestnancov totiž využila možnosť odchodu do predčasného dôchodku po odpracovaní 40 rokov. Náklady v nasledujúcich rokoch tiež zvýšia rastúce ceny jadrového paliva. Na výrobu jednej megawatthodiny je v súčasnosti treba palivo za 5,5 eura, no pri nových dodávkach budú ceny približne trojnásobné.