Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Španielsko a Portugalsko profitujú z obáv z terorizmu v Stredomorí

Na archívnej snímke z 25. mája 2016 ľudia sa opaľujú na pláži v Barcelone. Foto: TASR/AP

Záplava turistov však prináša aj negatívne dôsledky. Na množstvo turistov sa sťažujú obyvatelia miest, vrátane Barcelony.


Barcelona 29. mája (TASR) - Obavy z terorizmu nútia turistov odkloniť sa od stredomorských destinácií a čoraz väčšie počty návštevníkov smerujú do Španielska a Portugalska. V prvým dvoch mesiacoch tohto roka sa počet turistov v Španielsku medziročne zvýšil o viac než 11 %. Informovala o tom agentúra AP.

Analytici uvádzajú, že obavy turistov o bezpečnosť znižujú príťažlivosť tradičných destinácií, najmä Egypta, Tuniska a Turecka. Napríklad, počet návštevníkov Turecka v apríli medziročne klesol až o 30 %. "Do hry vstupuje hrozba teroru," tvrdí Rochelle Turnerová, riaditeľka výskumu Svetovej rady pre cestovanie a turistický ruch (WTTC).

Španielsko, jedna z najobľúbenejších európskych destinácií, vlani prijala 68,1 milióna turistov, čiže o 5 % viac než v roku 2014. Najviac návštevníkov prišlo z Veľkej Británie, Francúzska a Nemecka a turistický ruch priniesol štátnej pokladnici 67,4 miliardy eur. Turisti v prvých troch mesiacoch tohto roka stáli za vytvorením takmer 89.000 nových pracovných miest, čo je v krajine s 20-% nezamestnanosťou vítaná správa.

Záplava turistov však prináša aj negatívne dôsledky. Na množstvo turistov sa sťažujú obyvatelia miest, vrátane Barcelony. Prekážajú im zahltené chodníky a čoraz hustejšia doprava. Napríklad Barcelona, ktorá má 1,6 milióna obyvateľov, vlani prijala celkovo sedem miliónov turistov. "Súcitím s frustráciou obyvateľov, pretože síce prinášame peniaze, no zároveň zahlcujeme cesty, zvyšujeme ceny a prinášame aj hluk a výtržnosti," tvrdí kanadský finančný analytik Aime Bwakira.

Starostka Barcelony Ada Colauová musí nájsť rovnováhu. Preto jej administratíva rozhodla o moratóriu na výstavbu nových hotelov a snaží sa zaviesť tzv. turistickú daň. Príjmy z nej by mali dostať aj iné sektory. Okrem bežných turistov tu totiž pristávajú výletné lode, z ktorých na pevninu vystupujú tisíce návštevníkov, no len na niekoľko hodín a následne pokračujú v plavbe.

Opačný postoj zaujal portugalský Lisabon, kde vlani vzniklo vyše 50 nových hotelov. Portugalsko vlani navštívilo vyše 17 miliónov turistov, čiže o 9 % viac než v roku 2014. V 1. kvartáli sa počet návštevníkov medziročne zvýšil takmer o 15 %. No aj tu obyvatelia obľúbených miest poukazujú na problémy, ktoré spôsobuje neriadený príval turistov.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.