Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Ekonomika

Rusko-maďarské vzťahy ovplyvnia osud tisícov Maďarov

Na archívnej snímke hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács Foto: TASR/Ladislav Vallach

Maďarské hospodárstvo je bez dobrých rusko-maďarských vzťahov podľa maďarskej vlády nefunkčné.

Budapešť/Moskva 18. februára (TASR) - Od rusko-maďarských hospodárskych vzťahov závisí osud práce niekoľkých desiatok tisíc Maďarov. Vyhlásil to dnes v komerčnej televízii TV2 hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács po stredajšej schôdzke premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.

"Maďarské hospodárstvo je bez dobrých rusko-maďarských vzťahov nefunkčné,"
povedal Kovács, ktorý zároveň pripomenul, že vyše dvoch tretín zemného plynu a ropy získava Maďarsko z Ruska. Podľa jeho vyjadrenia záujmom Maďarska je, aby bolo možné získať plyn aj z iných zdrojov, avšak zatiaľ to nie je možné z dôvodov bezpečnosti vzhľadom na situáciu na Ukrajine - a okrem toho chýbajú aj alternatívne plynovody.

"Nemôžeme sa vyhnúť tomu, aby sme pestovali dobré partnerské vzťahy s Ruskom," zdôraznil hovorca.

V súvislosti s projektom rozširovania atómovej elektrárne v juhomaďarskom meste Paks Kovács povedal, že maďarská vláda jednoznačne deklarovala, že nie sú v ňom nijaké nedostatky: podľa nej sú vo všetkom normy Európskej únie splnené.

Denník Népszabadság totiž - odvolávajúc sa na zdroje blízke vláde - napísal, že už v roku 2016 začne maďarská vláda čerpať z ruského úveru, ktorého rámec je desať miliárd eur. Znamená to, že vláda nepočká na výsledky vyšetrovania, ktoré iniciovala EÚ z dôvodu podozrenia z porušenia noriem únie, konštatoval denník.

Hovorca zdôraznil, že rozširovanie Paksu je celkom transparentný obchod, ktorý spočíva na stabilných základoch z hľadiska trhovej konštrukcie financovania projektu i energetickej bezpečnosti krajiny.

Na stretnutí Orbán v rezidencii v Novo-Ogariove pri Moskve povedal: "My všetci sme zainteresovaní na tom, aby sa vzťahy medzi Ruskom a Európou normalizovali. Zodpovedá to maďarským záujmom."

Ruský prezident na schôdzke vyjadril spokojnosť s kvalitou a charakterom vzťahov s Maďarskom, aj keď priznal pokles v obchodno-ekonomickej spolupráci. Putin označil Maďarsko za dávneho a spoľahlivého partnera Ruska a vyjadril nádej, že spoločné plány oboch krajín, dohodnuté počas jeho vlaňajšej návštevy v Maďarsku, budú napredovať a realizovať sa.

Počas vlaňajšej Putinovej návštevy v Maďarsku sa hovorilo o spolupráci oboch krajín v plynárenskej oblasti, a to aj v kontexte situácie, keď sa Rusko vzdalo projektu na výstavbu plynovodu Južný prúd (South Stream). Hovorilo sa aj o výstavbe dvoch nových blokov maďarskej jadrovej elektrárne v Paksi, o spolupráci v poľnohospodárstve a zdravotníctve, ako aj o sankciách uvalených Európskou úniou na Rusko v dôsledku jeho politiky voči Ukrajine.

Szijjártó: Európsky politický vývoj maďarsko-ruským vzťahom nepraje

Európsky politický vývoj maďarsko-ruským obchodným vzťahom, žiaľ, nepraje, avšak maďarsko-ruské hospodárske vzťahy čoskoro vstúpia do novej dimenzie - vzájomné investície totiž výrazne vzrastú, tvrdí maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

Uviedol to v stredu (17.2.) po schôdzke premiéra Viktora Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Moskve.

Szijjártó podľa agentúry MTI informoval, že na jar šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov navštívi Budapešť a na 22. júna je zvolaná schôdzka maďarsko-ruskej zmiešanej hospodárskej komisie, ktorá sa bude takisto konať v maďarskom hlavnom meste.

Maďarský minister spresnil, že maďarská farmaceutická spoločnosť Richter pripravuje nové investície v Rusku a ropná spoločnosť MOL bude hľadať nové náleziská v západosibírskej oblasti a volžsko-uralskej oblasti.

Szijjártó podotkol, že vývoz maďarských poľnohospodárskych produktov kvôli sankciám voči Rusku výrazne klesol, ale vývoz poľnohospodárskych a strojárskych technológií "dynamicky rastie".