Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 1. apríl 2025Meniny má Hugo
< sekcia Ekonomika

Len tretina elektroodpadu je v EÚ podľa štúdie riadne likvidovaná

Ilustračné foto Foto: TASR/Veronika Klusková

V rámci Európy vyzerá situácia ešte horšie: medzi krajinami únie je nelegálne presúvaných 4,7 milióna ton elektroodpadu.

Londýn 30. augusta (TASR) - Staré počítače a elektroodpad sú v Európe podľa novej štúdie čoraz viac problémom. V 28 krajinách EÚ je totiž v súčasnosti riadne likvidovaná len tretina vyradených počítačov a iného elektroodpadu.

Zvyšok - 6,2 milióna ton v roku 2012 - je nesprávne recyklovaný, odvážaný do zahraničia alebo jednoducho odhodený, vyplýva z dnes zverejnenej štúdie organizácie CWIT, ktorá bojuje proti nelegálnemu obchodovaniu s elektrickým a elektronickým odpadom, píše agentúra DPA.

Dôsledkami nie sú len ekologické problémy zapríčinené unikajúcimi jedovatými látkami ako ortuť či olovo, ale aj veľké hospodárske škody, pretože sa plytvá hodnotnými surovinami.

Vypracovanie štúdie zadali viaceré organizácie OSN a medzinárodná policajná organizácia Interpol a podporila ju Európska únia. Generálny tajomník fóra pre elektrický a elektronický odpad (WEEE) Pascal Leroy zdôraznil, že práve elektroodpad predstavuje celosvetovo najrýchlejšie rastúci z odpadov.

Nenáležité zaobchádzanie a nelegálny obchod s uvedeným odpadom - sčasti vykonávaný organizovanými skupinami - sú podľa informácií Interpolu potrestané len v 0,5 percenta prípadov.

Zo štátov EÚ v roku 2012 dosiahol nenahlásený vývoz elektroodpadu a z veľkej časti ešte funkčných počítačov objem 1,3 milióna ton. V rámci Európy vyzerá situácia ešte chmúrnejšie: medzi krajinami únie je nelegálne presúvaných 4,7 milióna ton elektroodpadu, čo je viac než desaťnásobok oficiálne deklarovaného objemu. Zaobchádzaním s ním v rozpore s predpismi vznikajú celkovo hospodárske škody od 800 miliónov do 1,7 miliardy eur. Hmotnosť nelegálne prevážaného odpadu by zodpovedala tehlovému múru siahajúcemu od Osla do južného Talianska.

Správa expertov predkladá viacero návrhov na boj proti tomuto problému. Patrí k nim lepšie vyškolenie policajtov, prokurátorov a sudcov, ako aj medzinárodná koordinácia informácií orgánov činných v trestnom konaní. Predovšetkým sa však musia krajiny EÚ dohodnúť na jednotných predpisoch. Asi tretina všetkých členských štátov doposiaľ potrebné normy neimplementovala.

Prezidenti Slovenska a Poľska: Mier na Ukrajine musí byť udržateľný

Prezidenti by mali v utorok absolvovať aj výlet na Lomnický štít.

,aktualizované 

- Rebríček najbohatších ľudí sveta amerického magazínu Forbes opäť vedie Elon Musk, ktorý si medziročne polepšil o 147 miliárd dolárov.

- Z Bieloruska vyhostia občana USA, ktorého zadržali po nelegálnom vstupe na územie krajiny, kam sa dostal v noci na pondelok v nákladnom vlaku zo susednej Litvy.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zastavil podnety voči premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) aj ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD).

- Líder koaličnej SNS a podpredseda parlamentu Andrej Danko víta schválenie novely zákona o Fonde na podporu športu (FnPŠ) v Národnej rade (NR) SR.

- Predsedom novokreovanej Rady STVR sa stal Jozef Krošlák.

- Slovenskú hokejovú reprezentáciu vo funkcii hlavného trénera dočasne povedie Vladimír Országh.

- Transakčná daň sa musí zrušiť, najviac poškodzuje podnikateľov a zamestnávateľov na Slovensku. Ku kritike transakčnej dane, ktorá začala platiť od utorka, v podaní KDH sa pridali ďalšie opozičné subjekty PS a SaS.

- Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) víta vyjadrenia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) o piatej žiadosti o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR, ako aj pripravovanej revízii.

- Poľská vláda v utorok rozhodla v súvislosti s hrozbou slintačky a krívačky o sprísnení kontrol na hraniciach so Slovenskom, Českom a Nemeckom. Oznámil to premiér Donald Tusk, informuje TASR s odvolaním sa na spravodajský portál Onet a Tygodnik Poradnik Rolniczy.

- Bratislavskí policajti v rámci bežného výkonu služby zastavili 45-ročného vodiča na diaľnici D1 smer Trnava pod vplyvom alkoholu, ktorý prekročil najvyššiu dovolenú rýchlosť 80 kilometrov za hodinu o 33 kilometrov za hodinu.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po 50-ročnom Richardovi Kovalčíkovi z Trstenej (okres Tvrdošín).

- V utorok prišlo k zrážke ženy a vlaku na traťovej koľaji v Pezinku v lokalite Glejovka. Žena v dôsledku zrážky utrpela ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla. Premávka je tomto úseku zastavená.

- Röntgenové vyšetrenie hrudníka potvrdilo „mierne zlepšenie“ stavu pľúc pápeža Františka, ktorý sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc, uviedol v utorok Vatikán.

- Piata žiadosť o platbu z Plánu obnovy a odolnosti SR vo výške takmer 570,4 milióna eur získala od Európskej komisie (EK) predbežné pozitívne hodnotenie. Informoval o tom podpredseda vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Peter Kmec (Hlas-SD).

- Polícia obvinila z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky 28-ročnú ženu, ktorá pred polnocou v Humennom viedla osobné vozidlo. Nemala zapnuté stretávacie svetlá, preto ju policajná hliadka zastavovala,no vodička nereagovala a pokračovala v jazde ďalej.

- Trnavskí dopravní policajti zasahovali v utorok ráno pri zrážke štyroch vozidiel na diaľnici D1 pred obcou Zeleneč v smere od Trnavy na Bratislavu.

- Ruský prezident Vladimir Putin je podľa jeho hovorcu Dmitrija Peskova otvorený normalizácii vzťahov s Fínskom, pokiaľ by o to Helsinki mali záujem.

- Prezidenti Slovenskej a Poľskej republiky sa zhodujú, že vo vojne na Ukrajine je potrebné dosiahnuť trvalo udržateľný mier.

- Ukrajina bude so Spojenými štátmi aj naďalej spolupracovať na vzájomne prijateľnom znení dohody o nerastných surovinách, uviedol v utorok ukrajinský minister zahraničných vecí Andrij Sybiha.

- Viac ako rok trvala mimoriadna situácia vyhlásená v súvislosti s pádom skál na cestu I/18 v Strečnianskej úžine.