Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Ekonomika

Vláda dnes elektrárňam vypovie zmluvu o prevádzkovaní Gabčíkova

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k prijatým opatreniam v súvislosti s prevádzkou VE Gabčíkovo v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Dôvodom majú byť vážne porušenia zmluvy zo strany majoritného akcionára SE, talianskeho Enelu.

Bratislava 4. decembra (TASR) – Vláda dnes Slovenským elektrárňam (SE) vypovie zmluvu o prevádzkovaní Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Na tlačovej konferencii to oznámil premiér Robert Fico (Smer-SD). Dôvodom majú byť vážne porušenia zmluvy zo strany majoritného akcionára SE, talianskeho Enelu.

"Po ôsmich rokoch prevádzkovania VEG talianskou spoločnosťou Enel a sprivatizovanými Slovenskými elektrárňami sme sa rozhodli pre vážne porušenia tejto zmluvy dnešným dňom zmluvu o prevádzkovaní VEG s výkonom 720 MW vypovedať," vyhlásil premiér.

Enel podľa Fica odmieta poskytovať vláde základné informácie, ktoré by jej umožnili zistiť, do akej miery je rozdeľovanie zisku vo VEG pre štát spravodlivé. "Zároveň nevidíme žiadne plány rekonštrukcie a generálnych opráv tejto vodnej elektrárne, ktorá má trvácnosť 20 rokov. Tie už uplynuli," zdôvodnil.



Premiér upozornil, že v roku 2006 bola podpísaná dohoda medzi Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý dnes spravuje Gabčíkovo, a elektrárňami o prevádzke. SE by mali podľa neho platiť vodohospodárom 5 miliónov eur ročne, ktoré sa majú použiť na údržbu vodného diela. "Toto talianska spoločnosť Enel spochybňuje. Dokonca požaduje od SR zaplatenie 43 miliónov eur naspäť, vraj za to, že nám vyplácajú tieto peniaze na základe platne podpísanej zmluvy. Dodnes platia všetky tieto peniaze len s veľkou výhradou," zdôraznil.



Fico zároveň pripomenul, že jeho vláda už v roku 2007 napadla zmluvu o prevádzke Gabčíkova na súde, pretože ju považovala za neplatnú. Slovenské súdy však v tomto spore dodnes nerozhodli.

Ako vyčíslil, za osem rokov prevádzkovania Gabčíkova zinkasovali SE, v ktorých má Enel podiel 66 %, už 340 miliónov eur. Kúpna cena elektrární bola pritom 800 miliónov eur. "Ak by nebola VEG súčasťou privatizácie v podobe prenájmu, kúpna cena SE sa znižuje podľa zmluvy o 240 miliónov eur. Aby bolo teda zrejmé, o akú nezmyselnú privatizáciu išlo v roku 2006," povedal.

Premiér je presvedčený, že vláda má na vypovedanie zmluvy právo. "Myslíme si, že akékoľvek pokusy talianskej spoločnosti Enel o akúkoľvek náhradu škody budú neúspešné," uzavrel.