Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 25. apríl 2025Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Zákony vplývajúce na podnikateľov nebudú účinné len od dvoch dátumov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Národná rada Slovenskej republiky v utorok nepodporila novelu zákona o tvorbe právnych predpisov od poslancov OĽaNO.

Bratislava 12. decembra (TASR) - Povinnosť, aby všetky zákony vplývajúce na podnikateľské prostredie nadobúdali účinnosť výlučne v dvoch termínoch v roku, sa zavádzať nebude. Týmito dátumami mali byť 1. január, resp. 1. júl, avšak väčšina pléna NR SR v utorok nepodporila novelu zákona o tvorbe právnych predpisov od poslancov OĽaNO.

Podľa Eduarda Hegera, ktorý je jedným z predkladateľov novely, by sa prijatím právnej normy mohol zjednodušiť život živnostníkom a podnikateľom. "Návrh zákona mal zjednodušiť podnikanie. Podnikateľom by stačilo dvakrát za rok pozrieť sa, ktoré zákony boli novelizované a zvyšok roka by sa mohli sústrediť na podnikanie," skonštatoval po hlasovaní Heger. Upozornil na to, že Slovensko je závislé na exporte a je dôležité, aby podnikateľské prostredie vytváralo dobré podmienky pre investorov. V súčasnosti však podľa neho podnikatelia zápasia s mnohými byrokratickými prekážkami. Za posledných 10 rokov bolo podľa Hegera identifikovaných 1812 regulačných povinností. "Vidíme, ako vláda funguje bez vízie, bez systému. Neberie do úvahy silu podnikateľov, ktorí zamestnávajú ľudí," dodal Heger.

OĽaNO:Zákony vplývajúce na podnikateľov majú byť účinné dvoma termínmi



Všetky návrhy zákonov, ktoré majú vplyv na podnikateľské prostredie, by mali obligatórne nadobúdať účinnosť výlučne v dvoch termínoch v roku. Týmito dátumami by mali byť 1. január, resp. 1. júl. V novele zákona o tvorbe právnych predpisov to navrhujú opoziční poslanci z OĽaNO. O právnej norme parlament diskutuje v úvode deviateho rokovacieho dňa 23. schôdze NR SR.

"Základom slovenského hospodárstva sú najmä malé a stredné podniky, ktoré tvoria 99,9-percentný podiel z celkového počtu podnikateľských subjektov. V podnikovej ekonomike poskytujú pracovné príležitosti 71,8 percentám aktívnej pracovnej sily a podieľajú sa 55,1 percenta na tvorbe pridanej hodnoty," tvrdia Obyčajní s tým, že práve malé a stredné podniky, ktoré nedisponujú vhodným nástrojom na zmiernenie negatívnych dosahov štátnych regulácií, najviac trpia nestabilným legislatívnym prostredím a byrokratickým zaťažením zo strany štátu.

Medzi najdiskutovanejšie problémy podnikateľského prostredia na Slovensku, ktoré dlhodobo brzdia jeho rozvoj, patrí podľa Obyčajných nestabilné legislatívne prostredie spôsobené častou zmenou legislatívy. "Podľa štatistík NR SR bolo v minulom volebnom období schválených 455 návrhov zákonov. Vyjadrením aritmetického priemeru, mesačne nadobúda účinnosť takmer desať zákonov. Aj keď, samozrejme, nie všetky majú vplyv na podnikateľské prostredie, zákonov s dosahom na podnikateľské prostredie je aj tak enormné množstvo," tvrdia navrhovatelia.

Subjektom vykonávajúcim podnikateľskú činnosť by teda podľa nich pomohlo, ak by neboli povinní neustále sledovať a analyzovať každú schválenú legislatívu za účelom jej okamžitej aplikácie. "Táto legislatíva sa neraz týka aj takých podstatných aspektov podnikania, ako sú dane, mzdy, odvody alebo účtovníctvo," dodali.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.

- Poľské ministerstvo rodiny, práce a sociálnej politiky oznámilo, že v pondelok predstaví ďalší krok v procese zavádzania skráteného pracovného času. Ministerka Agnieszka Dziemianowicz-Bak zhodnotí doterajšie analýzy a načrtne budúce plány rezortu v tejto oblasti.