Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Ekonomika

Zo SR stále viac ľudí odchádza pracovať do zahraničia, ako prichádza

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Počet Slovákov pracujúcich v cudzine môže prevyšovať počet cudzincov zamestnaných na Slovensku aj 10-násobne, tvrdia analytici UniCreditu.

Bratislava 13. februára (TASR) - Hoci sa počet zamestnaných cudzincov na Slovensku za posledné dva roky takmer zdvojnásobil, Slovensko je stále jednoznačne čistým vývozcom pracovnej sily. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.

Tzv. krátkodobú migráciu za prácou meria Štatistický úrad SR. Podľa nich menej ako rok pracuje v cudzine približne 150.000 Slovákov. "Najviac ich je v susedných krajinách, a to v Rakúsku a Českej republike. Reálny počet Slovákov pracujúcich v cudzine je však výrazne vyšší," uviedli analytici banky.

Rezort financií odhadoval počet pracujúcich v zahraničí pomocou databáz poistencov zdravotného poistenia. "Takto odhadol, že za posledných 15 rokov Slovensko opustilo až 300.000 Slovákov, najčastejšie vysokoškolskí vzdelaní mladí ľudia do 30 rokov. Najvyššiu mieru odchodu do zahraničia vykazujú okresy na východe Slovenska," priblížili analytici.

Z okresov na krajnom východe Slovenska sa za posledných 10 rokov do zahraničia vysťahovalo až približne 6 % populácie. Naopak, najmenej odchádzajú do zahraničia obyvatelia z okresov juhozápadného Slovenska. "Slovensko zaznamenalo najmasívnejšiu migráciu do zahraničia tesne po vstupe do EÚ, avšak v tom čase väčšina z nich skôr len skúšala nové možnosti, ktoré vstup do EÚ so sebou priniesol, a do dvoch rokov sa vrátila," skonštatovali analytici banky.

V súčasnosti odchádza do cudziny približne 15.000 Slovákov ročne. "Počet Slovákov pracujúcich v cudzine môže prevyšovať počet cudzincov zamestnaných na Slovensku aj 10-násobne," tvrdia analytici UniCreditu. Pracujúci cudzinci na Slovensku pochádzajú najmä z blízkych krajín regiónu strednej a východnej Európy.

Ako vyplýva z analýzy banky, najviac zamestnancov na Slovensko dodáva dlhodobo Rumunsko, v poslednom roku sa však výraznejšie zvýšil aj počet obyvateľov Srbska pracujúcich na Slovensku. Výrazne zastúpenie medzi zahraničnými pracovníkmi na Slovensku však majú aj obyvatelia susedných krajín EÚ, a to Česka, Maďarska a Poľska, či susednej Ukrajiny. Na Slovensku pracujú aj Bulhari a Chorváti, prvú desiatku uzatvárajú Taliani a Kórejčania, ktorí obsadzujú skôr manažérske pozície v početných firmách s kapitálom prichádzajúcim práve z týchto krajín.

"Hoci zahraniční pracovníci sú v mnohých bratislavských zdieľaných centrách, cudzinci sa na Slovensku stále vo väčšej miere zamestnávajú najmä na pozíciách, ktoré nevyžadujú vzdelanie, často ponúkajú nižšiu mzdu, a tým pádom sú aj menej atraktívne pre domácich zamestnancov," tvrdia analytici banky.

Ako ďalej vyplýva z analýzy, rozloženie zahraničných pracovníkov v rámci Slovenska je značne nerovnomerné. "Najväčší podiel na zamestnanosti majú cudzinci v okrese Trnava, kde je aj problém s nedostatkom pracovnej sily najakútnejší. Prekvapivo vysoké zastúpenie cudzincov je aj v niektorých okresoch s nadpriemernou nezamestnanosťou, akými sú Revúca a Svidník," píše sa v analýze.

Vo všeobecnosti sú častejšie zahraniční zamestnanci na juhozápade Slovenska, až na malé výnimky skôr len výnimočne na severe a východe Slovenska. Nízka mobilita časti domácej pracovnej sily pritom neraz núti zamestnávateľov na juhozápade Slovenska hľadať nových zamestnancov v zahraničí. Navyše, časť pracovnej sily z regiónov s vysokou nezamestnanosťou, ktorá je ochotná sa za pracou vysťahovať, z dôvodu vyššej ponúkanej mzdy často stále uprednostní vzdialenejšie zahraničie, tvrdia analytici.

Problém s nedostatkom pracovnej sily v tomto regióne sa pritom v najbližších rokoch môže prehĺbiť. Podľa analytikov k tomu prispeje aj spustenie produkcie v automobilke Jaguar Land Rover, ktorá sa stavia v Nitre.

"Spustenie masívnejšieho náboru pracovnej sily očakávame na prelome tohto a budúceho roka. Tlak na dovoz zamestnancov zo zahraničia tak bude ďalej narastať, Slovensko si však pozíciu čistého vývozcu pracovnej sily pravdepodobne ešte nejaký čas udrží," dodali analytici.

Prezident vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu F. Moznera

Mozner nahradil na poste Jána Šikutu, ktorému v utorok (20. 5.) uplynulo päťročné funkčné obdobie.

,aktualizované 

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.

- Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.

- Strana Sloboda a Solidarita chce s pomocou ďalších opozičných strán zvolať mimoriadne rokovanie Národnej rady SR, ktoré by sa malo zaoberať dotáciami na podporu turizmu vyplatenými prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

- Pápež Lev XIV. v stredu počas svojej prvej generálnej audiencie vyzval na umožnenie prísunu dostatočného množstva humanitárnej pomoci do Pásma Gazy, kde je podľa humanitárnych organizácií z dôvodu izraelského blokovania pomoci nedostatok potravín a liekov.

- Hlavné pojednávanie s obžalovaným exministrom spravodlivosti Gáborom G. pokračuje na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku čítaním listinných dôkazov predložených obhajobou.

- Legendárni Iron Maiden oslavujú 50 rokov svojej existencie vo veľkom štýle - turné Run For Your Lives World Tour sa začína už 27. mája v Budapešti a následne navštívi ďalších 31 európskych miest.

- Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

- Maďarský parlament v utorok prerokoval návrh zákona o transparentnosti vo verejnom živote.

- K dohode týkajúcej sa vládnej novely Ústavy SR zatiaľ nedošlo. Prebiehať budú ešte ďalšie rokovania.

- Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia J. B. Prokurátorka zároveň vyšetrovateľovi uložila, aby opätovne vzniesol obvinenie, avšak zákonným spôsobom.

- Mimoparlamentná strana Demokrati odovzdala do podateľne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR petíciu s viac ako 18.700 podpismi proti strieľaniu psov. To navrhol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

- Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa na utorkovom zasadnutí v Bruseli zhodli na podpore mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, povedal po jeho skončení šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár.

- Čína v stredu upozornila, že protiraketový štít Zlatá kupola, plánovaný americkým prezidentom Donaldom Trumpom, „podkopáva stabilitu vo svete“, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

- Slovenská republika považuje za absolútne nevyhnutné, aby bol otvorený koridor pre poskytovanie humanitárnej pomoci pre civilistov v Pásme Gazy, vyhlásil minister zahraničných vecí Juraj Blanár po utorkovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

- Prezident SR Peter Pellegrini v stredu v Prezidentskom paláci vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR Františka Moznera.

- Ruský prezident Vladimir Putin zavítal do západoruskej Kurskej oblasti susediacej s Ukrajinou a stretol sa tam s dobrovoľníkmi a zástupcami obcí a miest v regióne. Rokoval aj s úradujúcim gubernátorom Kurskej oblasti Alexandrom Chinštejnom.