Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Import

Južná Kórea a USA sa dohodli na užšej koordinácii

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

K dohode došlo v rámci telefonického rozhovoru náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl Južnej Kórey a USA.

Soul 29. novembra (TASR) - Náčelníci generálnych štábov armád Južnej Kórey a Spojených štátov sa v stredu dohodli na posilnení tesnej koordinácie svojich krokov vo vzťahu k Severnej Kórei a jej vojenským aktivitám.

K dohode o tesnej koordinácii došlo v rámci telefonického rozhovoru náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl Južnej Kórey a USA. Obaja generáli - Jong Kjong-du a Joseph Dunford - ostro odsúdili najnovšie porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN zo strany KĽDR a označili ju za neprípustnú provokáciu.

USA a Južná Kórea odsúdili najnovšiu raketovú skúšku KĽDR



Americký prezident Donald Trump a jeho juhokórejský náprotivok Mun Če-in sa zhodli v názore, že najnovšia skúška balistickej rakety, ktorú v noci na stredu miestneho času uskutočnila Severná Kórea, predstavuje závažnú hrozbu nielen pre Južnú Kóreu a Spojené štáty, ale pre celý svet. Informovala o tom agentúra AP.

"Obaja prezidenti tiež (v telefonickom rozhovore) odsúdili nebezpečné úsilie Severnej Kórey o dosiahnutie pokroku vo vývoji jadrových zbraní a balistických rakiet, pričom tiež poznamenali, že takéto zbrane prispievajú len k podkopávaniu bezpečnosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a prehlbovaniu jej politickej a ekonomickej izolácie," uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

Mun Če-in predtým vydal príkaz, aby úrady "dôkladne preverili" či by najnovšia skúška severokórejskej rakety mohla mať nepriaznivý vplyv na úsilie o úspešné usporiadanie XXIII. zimných olympijských hier, ktoré sa vo februári budú konať v juhokórejskom Pjongčangu.

Medzikontinentálna balistická raketa Hwasong 15, ktorá je schopná zasiahnuť celé vnútrozemie Spojených štátov, bola odpálená v stredu o 03.17 h miestneho času z oblasti severokórejského mesta Pchjongsong a letela východným smerom, pričom prekonala vzdialenosť približne 1000 kilometrov, a pred dopadom do Japonského mora vo vzdialenosti zhruba 370 kilometrov od pobrežia Japonska sa rozpadla.

Išlo o prvú skúšku severokórejskej balistickej strely od 15. septembra, keď izolovaná komunistická krajina odpálila balistickú raketu stredného doletu.


Na novú skúšku rakety KĽDR reagovali Trump aj Mattis



Americký prezident Donald Trump v súvislosti so skúškou pravdepodobne medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorú v noci na stredu miestneho času uskutočnila Severná Kórea, uviedol, že Spojené štáty "sa o to postarajú", napísala agentúra AP.


"Môžem vám povedať len toľko, že sa o to postaráme. Je to situácia, ktorú budeme riešiť," povedal po teste severokórejskej rakety americký prezident.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová uviedla, že Trump bol o skúške informovaný počas stretnutia s ministrom obrany Jimom Mattisom a republikánskymi kongresmanmi, "keď bola raketa ešte vo vzduchu".

Mattis na margo raketovej skúšky Pchjongjangu povedal, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) pokračuje v konštrukcii striel, ktoré "môžu ohrozovať každého na celom svete".

V súvislosti so stredajšou skúškou severokórejskej medzikontinentálnej balistickej rakety požiadali Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Trump a Abe sa zhodli v nutnosti vyvíjať na KĽDR väčší tlak



Japonský premiér Šinzó Abe a americký prezident Donald Trump sa po skúške balistickej rakety, ktorú v noci na stredu miestneho času uskutočnila Severná Kórea, dohodli na nutnosti úzkej koordinácie následných krokov medzi Japonskom, Spojenými štátmi a Južnou Kóreou. Informovala o tom agentúra AP.

Počas približne 20 minút trvajúceho telefonického rozhovoru sa Abe a Trump zhodli aj na nevyhnutnosti vyvíjať v budúcnosti na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) väčší tlak.

Japonský premiér najnovšiu raketovú skúšku KĽDR odsúdil a označil ju za "ohrozenie bezpečnosti Japonska aj USA". Obaja lídri tiež znovu potvrdili význam úlohy, ktorú pri potláčaní severokórejskej jadrovej a raketovej hrozby zohráva Čína.

Zatiaľ bližšie neidentifikovaná raketa bola odpálená z oblasti severokórejského mesta Pchjongsong a letela východným smerom, pričom prekonala vzdialenosť približne 1000 kilometrov, a pred dopadom do Japonského mora vo vzdialenosti zhruba 370 kilometrov od pobrežia Japonska sa rozpadla.